بها دادن به استارت‌آپ‌ها تنها راه برون‌رفت از بن‌بست‌های اقتصادی
عضو مجمع عمومی انجمن ملی و کارشناس حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مطرح کرد: ۷.۵

بها دادن به استارت‌آپ‌ها تنها راه برون‌رفت از بن‌بست‌های اقتصادی

توسط المیرا بابایی | ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۱:۰۰ | ۷ دقیقه

صادق بشیری: «بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری افراد خلاق برای پدید آوردن محصولات جدید در خلق ثروت و کسب‌وکارهای نوین در جامعه امروزی یک ضرورت است و غفلت از آن، عقب‌ماندگی از کاروان جهانی را در پی خواهد داشت.»

نوپانا: صادق بشیری، عضو انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در گفت‌وگو با نوپانا گفت: «وظیفه مدیران، هدایت و تصمیم‌گیری‌های صحیح برای سازمان است و باید از لحاظ اقتصادی، فنی، انسانی، اطلاعاتی و ... به این وظیفه خود درست عمل کنند. مدیران باید در خلق آینده هوشیار باشند، چرا که اندیشه‌های نوین حکایت از آرایش جدید نیروهای اقتصادی درحال شکل‌گیری دارد و ماهیت کشمکش‌های دیرینه بنگاه‌های اقتصادی رو به تغییر است. امروز خلق ثروت خود درکنار دانش و علم قرارگرفته و رویکردهای جدیدی را به وجود آورده است بنابراین مسیر آینده خلق ثروت برای آن‌هایی که افق تحولات آینده را بهتر می‌دانند، بسیار متفاوت از گذشته است و مختصات خاص خودش را دارد.»

به گزارش نوپانا، این اقتصاددان ادامه داد: « استارت‌آپ‌ها مجموعه‌ای از افراد هستند که با تجمیع ایده‌های خود به دنبال یافتن یک مدل کسب‌وکار مناسب، تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر هستد. عنوان تکرارپذیر از این جهت به آن‌ها اطلاق می‌شود که درآمدزایی ادامه‌دار باشد و عنوان مقیاس‌پذیر نیز به دلیل قابلیت توسعه منابع مختلف است. بنابراین لازمه داشتن یک جامعه مدنی، تقویت سرمایه‌های اجتماعی (ایجاد پتانسیل در جامعه) است. لذا بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری افراد خلاق برای پدید آوردن محصولات جدید در خلق ثروت و کسب‌وکارهای نوین در جامعه امروزی یک ضرورت است و غفلت از آن، عقب‌ماندگی از کاروان جهانی را در پی خواهد داشت.»

 (همچنین بخوانید: رشد اشتغال و توسعه فناوری با ورود سرمایه‌‌گذار خارجی در زمینه استارت‌آپ‌‌ها)

او در رابطه با این موضوع که فعالان استارت‌آپی، رزمندگان جنگ اقتصادی هستند و حمایت از آن‌ها موجب بهبود وضعیت اشتغال و حمایت از تولیدات داخلی است، گفت: «منظور از اقتصاد مقاومتی تشخیص حوزه‌های فشار، تلاش برای کنترل بی اثرکردن آن‌ها درشرایط آرمانی و تبدیل این فشارها به فرصت است. هدف از اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است. ترکیب تخصص و تعهد همیشه معجزه آفرین بوده و حمایت از متخصصین خوش‌فکر با ایده‌های نوین خدمتی موثر است، همچنین برای برون رفت از بن بست های اقتصادی راهی جز بها دادن به استارت‌آپ‌ها نداریم.»

او افزود: «منشا خلق ثروت درگذشته تولید انبوه بود، امروزه بسته‌های خلق ثروت در دل مشارکت و بهره‌گیری از ایده‌های نو نهفته شده است و برای حمایت از رویکردهای نوین دستورالعمل‌های لازم در این زمینه به خصوص دستورالعمل‌های حمایتی از کسب‌وکارهای نوپا- لازم است اجرایی شود.»

بشیری درخصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بیان کرد: « امروزه آحاد جامعه بر این امر واقف هستند که اعتلای ایران در گرو وضعیت اقتصادی است و کسب‌وکارهای نوپا تاکنون کمک زیادی به رونق بخش اقتصادی جامعه کرده‌اند. حمایت‌های مالی اقتصاد بین‌المللی نیز پیشگام در این امر هستند. از سوی دیگر لازم به یادآوری است که کسب‌وکارهای سنتی نیاز به همکاری بانک‌ها جهت تسهیلات مالی داشتند، اما ساختار کسب‌وکارهای نوین به گونه‌ای است که بدون نیاز به کمک‌های مالی و بیشتر با حمایت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه که به ریسک‌های مختلف آشنا هستند و استارت‌آپ‌ها را در رسیدن به هدف موردنظر یاری می‌دهند، فعالیت می‌کنند. یکی از دلایل عدم موفقیت کسب‌وکارهای سنتی را در همین امر باید جستجو کرد. بنابراین بهتر است مشاغل سنتی خود را با تغییرات و تکنولوژی روز وفق دهند.»

عضو انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان درخصوص حمایت از کسب‌وکارهای نوپا گفت: «همه سازمان‌ها برای تداوم فعالیت‌های خود نیازمند اندیشه‌های جدید هستند و برای خلق آینده‌‌ای نو باید با نیروهای پیش‌برنده بر نیروهای بازدارنده غلبه کرد. این پیروزی بدون عناصر، انگیزه، استعداد و پشتکار خلاق استارت‌آپ‌ها  به‌دست نخواهد آمد.»

او ادامه داد: «می‌دانیم تمام فناوری‌ها و اختراعات بشر با تکیه بر خلاقیت و نوآوری ابداع شده‌اند و اساسا بدون خلاقیت و نوآوری تمدن بشری امکان‌پذیر نیست. همچنین خلق ثروت نیز نیازمند تجمیع ایده‌ها و ابتکار عمل است. بنابراین لازم است سرمایه‌های فکری کشور را قدر دانسته و به نیروهای پیش برنده و تاثیر جادویی آن‌ها بر جامعه باور داشته باشیم. برای این امر باید با تجدید نظر کردن در مورد پیشران‌های اقتصادی کشور، اقدامات اساسی برای رسیدن به توسعه اقتصادی پایدار انجام دهیم.»

 (همچنین بخوانید: لزوم کاهش وابستگی استارت‌آپ‌های ایرانی به خارج)

برچسب‌ها: صادق بشیریرزمندگان جنگ اقتصادیکسب‌وکارهای نوپااستارت‌آپکسب‌وکارهای نوپاجنگ اقتصادیبن‌بست‌ اقتصادی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره المیرا بابایی

المیرا بابایی

المیرا بابایی دانش‌آموخته کارشناسی پژوهشگری اجتماعی، کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی و رفاه اجتماعی و کارشناسی خبرنگاری است. او 13 سال سابقه خبرنگاری حرفه‌ای در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مطرح کشور را دارد. المیرا بابایی در زمینه اقتصاد و استارت‌آپ‌ها قلم می‌زند.