تأکید رئیس‌جمهور بر برنامه‌ریزی مناسب برای اشتغال جوانان
در شورای عالی اشتغال صورت گرفت؛ ۵.۳

تأکید رئیس‌جمهور بر برنامه‌ریزی مناسب برای اشتغال جوانان

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۱۸:۲۵ | ۶ دقیقه

روحانی گفت: حوزه آی‌سی‌تی از بخش‌های بسیار مهم و تحول‌آفرین در بحث اشتغال است و ضرورت دارد همه دستگاه‌ها، دست به دست هم داده و از نیروی انسانی با استعداد ایرانی در این حوزه استفاده بهینه شود

نوپانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس جمهور، آخرین وضعیت بازار کار را مورد بررسی قرار داد و در آن، بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها برای تسریع در روند اشتغال‌آفرینی، تاکید شد.

دکتر روحانی در این جلسه که روز سه‌شنبه برگزار شد، با اشاره به گزارش ارائه شده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی سی تی)، با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای اشتغال جوانان و بانوان، به ویژه در این حوزه، بر گسترش استفاده از فناوری آی‌سی‌تی در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و کشاورزی تأکید کرد.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: حوزه آی‌سی‌تی از بخش‌های بسیار مهم و تحول‌آفرین در بحث اشتغال است و ضرورت دارد همه دستگاه‌ها، دست به دست هم داده و از نیروی انسانی با استعداد ایرانی در این حوزه استفاده بهینه شود تا از این طریق بتوان اشتغال متناسبی برای جوانان بوجود آورد.

(همچنین درباره این موضوع بخوانید: خدمات استارت‌آپ‌ها به کشور اطلاع‌رسانی شود )

در ابتدای این جلسه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گزارشی از افزایش میزان سهم زنان در اشتغال و نیز نرخ مشارکت و افزایش بخش خدمات، خدمات مولد و همچنین سهم بنگاه‌های خرد و کوچک در جذب نیروی کار ارائه کرد.

در این جلسه برنامه‌ها و افزایش اشتغال پایدار با تأکید بر تقاضای کار به ویژه در حوزه مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی و برنامه اشتغال کارورزی و نیز مشوق‌های دولت برای تحرک‌بخشی به بازار کار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم در این حوزه‌ها اتخاذ شد.

مأموریت ویژه سه دستگاه برای اشتغال‌آفرینی با تأکید بر مناطق محروم

همچنین در این جلسه گزارشی از برنامه‌های دولت برای اشتغال در حوزه آی‌سی‌تی و فناوری اطلاعات ارائه شد که براساس مصوبات این جلسه، وزارت ارتباطات با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ریاست جمهوری موظف شدند در کلیه استان‌ها با تأکید بر مناطق محروم اشتغال در حوزه آی‌سی‌تی را مورد توجه قرار دهند. جذب سرمایه‌گذاری در استان‌ها و ایجاد اتصال بین شرکت‌های ایجاد شده در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر مصوبات شورای عالی اشتغال در حوزه آی‌سی‌تی بود.

براساس گزارش ارائه شده، در 6 ماهه اول سال جاری، در استان‌های مورد مطالعه، ظرفیت‌های بسیار مناسبی در حوزه‌ آی‌سی‌تی، ایجاد شده که موجب عرضه نرم‌افزارهای تولید داخل در بازارهای جهانی و درآمد ارزی شده است. لذا در این جلسه هدف‌گذاری برای اشتغال در حوزه آی‌سی‌تی برای سال 1396، 120 هزار اشتغال در نظر گرفته شد.

 کاستن از قوانین غیرضروری در حوزه اشتغال

در این جلسه همچنین ضرورت کاستن از مقررات و قوانین غیرضروری در حوزه اشتغال مورد تاکید قرار گرفت و وزارت اقتصاد مکلف شد، این موضوع را بررسی و به هیأت دولت گزارش دهد.

کاهش زمان ارائه مجوز برای سرمایه‌گذاری در استان‌ها، از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه شورای عالی اشتغال بود و مقرر شد دستگاه‌های مربوطه، این موضوع را بررسی و ترتیبی اتخاذ کنند تا مجوز لازم و قانونی برای تقاضای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌ترین زمان صادر شود.

( در همین رابطه، بیشتر بخوانید: مشکلات استارت‌آپ‌های ایرانی )

 در این جلسه همچنین مقرر گردید دبیرخانه شورای عالی اشتغال با همکاری وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، نسبت به اثربخش بودن واحدهای کارآموزی و اتصال آنها به جریان کارورزی، بررسی‌های لازم را انجام داده و گزارش آن را در جلسه آینده شورای عالی اشتغال ارایه دهند. 

برچسب‌ها: ایراندانشتکنولوژیکسب‌و‌کاررویداد
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.