هوش هیجانی؛ نیمه پنهان مدیران تاثیرگذار
کنترل و شناخت عواطف و هیجان‌ها؛ ۸

هوش هیجانی؛ نیمه پنهان مدیران تاثیرگذار

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ - ۱۷:۰۵ | ۵ دقیقه

در این مطلب، برخی از صفات و ویژگی‌های افراد با هوش هیجانی بالا را بررسی می‌کنیم.

نوپانا: کنترل و شناخت عواطف و هیجان‌های انسان، بخشی از هوش هیجانی است. رهبران و مدیران با هوش هیجانی بالاتر، توانایی بیشتری برای کنترل و هدایت سازمان خود دارند. بهتر است بدانید با افزایش هوش هیجانی، می‌توان رابطه بهتری با مشتریان، فروشندگان، کارمندان، شرکا و... برقرار کرد.

در مطلب پیش‌رو برخی از صفات و ویژگی‌های افراد، با هوش هیجانی بالا را بررسی می‌کنیم:

فرصت‌های بیش‌تری جذب می‌کنند

میان افزایش هوش هیجانی و افزایش تعداد فرصت‌های کسب‌وکار رابطه مستقیمی وجود دارد. وقتی شما فردی دوست‌داشتنی باشید و ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید، طبیعتا آنها نیز به شما اعتماد می‌کنند و اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند. از این طریق می‌توانید فرصت‌های بیشتر و بهتری بدست آورید. این موضوع می‌تواند یکی از بزرگترین دلایل موفقیت شما باشد.

تاثیرگذار هستند

به‌عنوان یک رهبر، با افزایش هوش هیجانی خود و یادگیری مهارت‌های آن، احترام بیشتری کسب خواهید کرد. این مهارت‌ها به شما کمک خواهند کرد تا با چالش‌های پیش‌رو بهتر مواجه شوید و تیم خود را به‌طور موثرتری هدایت کنید.

به‌خوبی مسائل را کنترل می‌کنند

افراد با هوش هیجانی بالا، به‌خوبی می‌دانند کارآفرینی یک «سفر» و موفقیت یک «فرآیند» است. این افراد فراز و نشیب‌های زندگی را بهتر مدیریت می‌کنند. آنها در درازمدت تمرکز بالایی دارند و همه‌چیز را کنترل می‌کنند؛ اما افراد دیگر، اغلب با احساسات کنترل‌نشده به خود آسیب می‌زنند.

درک بهتری از افراد و شرایط دارند

این افراد کنجکاوی طبیعی خود را پرورش می‌دهند؛ سوال می‌پرسند و گوش می‌دهند تا افراد و شرایط را بهتر درک کنند. با داشتن این ویژگی‌ها، می‌توانید تیم‌های قوی‌تری ایجاد کنید و در مذاکرات خود نتایج بهتری بدست آورید.

 فراموش نکنید هرآنچه که به موفقیت‌تان آسیب می‌زند را از خود دور کنید.

از تغییر استقبال می‌کنند

این افراد از تغییر نمی‌ترسند و می‌دانند که تغییر جزء ضروری زندگی است و تنها باید خود را با آن وفق داد. در حقیقت این‌گونه افراد در مقابل تغییر از خود مقاومت نشان نمی‌دهند.

خود را به‌خوبی می‌شناسند

آنها نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسند و به‌خوبی می‌دانند چه نوع محیط کاری مناسب آنها است؛ همچنین در زندگی خود تعادل برقرار می‌کنند و به همه چیز اهمیت می‌دهند. مهم‌تر از همه اینکه انتقادپذیر هستند و از اشتباهات خود درس می‌گیرند.

تئوری‌های زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند برای رسیدن به موفقیت، هوش هیجانی فاکتور مهم‌تری از ضریب هوشی است؛ چرا که افراد با هوش هیجانی بالا می‌توانند ذهن خود را رشد دهند و طبیعتا قدرت یادگیری بالاتری نیز خواهند داشت؛ همچنین آنها به‌خوبی می‌دانند چگونه با دیگران به‌طور موثر ارتباط برقرار کنند.

(همچنین بخوانید: شیوه مواجهه با نظرات مخالف را از استیو جابز بیاموزیم)

برچسب‌ها: هوشهوش هیجانیEQروان‌شناسی موفقیت IQضریب هوشی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.