کارگروهی با حضور فعالان حوزه رمزارز برای تصمیم‌گیری در این خصوص تشکیل شود
انجمن فین‌تک در نامه‌ای از رئیس مجلس و رئیس کل بانک مرکزی خواست: ۸

کارگروهی با حضور فعالان حوزه رمزارز برای تصمیم‌گیری در این خصوص تشکیل شود

توسط تحریریه نوپانا | ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۱:۲۹ | ۶ دقیقه

انجمن فین‌تک در نامه‌ای به رئیس مجلس و رئیس کل بانک مرکزی از آنان خواست تا برای تصمیم‌گیری در خصوص رمزارزها کارگروهی با حضور فعالان این حوزه و نهادهای ناظر تشکیل شود تا بتوان به تصمیم درست و کارشناسی شده‌ای در این خصوص رسید.

نوپانا به نقل از پیوست، انجمن فین‌تک در نامه خود با تاکید براهمیت دغدغه‌های مطرح شده از سوی نهادهای ناظر مانند بانک مرکزی و مجلس از آنها خواسته است تا از ظرفیت‌های موجود در بازار برای تصمیم‌گیری استفاده شود.

طبق آنچه دراین نامه آمده است تصمیماتی که بدون تعامل با فعالان این حوزه و پشت درهای بسته و به صورت سلبی صورت گیرد می‌تواند پتانسیل بی نظیری که برای کشور بوجود آمده است را یک شبه از بین ببرد و تجربه‌های تلخی که در موارد مشابه مانند شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها شاهد آن بوده‌ایم را دوباره تکرار کند.

طی ماه‌های گذشته رئیس مجلس و نمایندگان مجلس در جلسات مختلف از رئیس کل بانک مرکزی خواسته‌اند تا صرافی‌های رمزارزی را مسدود کنند. حال در این نامه برخورد سلبی با این فعالیت را ساده‌ترین و نه الزما درست‌ترین گزینه عنوان می‌کند و مجاز ندانستن فعالیت کسب و کارها در این حوزه را به مثابه پاک کردن صورت مسئله و در نتیجه بی‌بهره ماندن  کشور از ظرفیت‌های این حوزه و مواجهه با تبعات زیرزمینی شدن آن برای اقتصاد کشور می‌داند.

در این نامه تاکید شده است که تصمیم گیری به موقع یکی از فاکتورهای بسیار مهم در حکمرانی خوب برای جامعه است و لذا همانطور که تعلل در تصمیم گیری زیان‌بار خواهد بود، تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی که ناشی از عدم تعامل با بدنه و فعالان صنعت است نیز می‌تواند به همان میزان مخرب و مضر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اواخر هفته گذشته طی نامه‌ای از رئیس کل بانک مرکزی و وزیراقتصاد نسبت به فعالیت صرافی‌های رمزارز و مبادله رمزارزها مجددا هشدار داده بود. محمدباقر قالیباف در این نامه از بانک مرکزی درخواست کرد به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی کشور در اسرع وقت مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها را تدوین کند. انجمن فین‌تک در نامه خود با اشاره به این نامه قالیباف عنوان کرده است که: «به دلیل ترجمه‌های نامناسبی که از واژه‌های تخصصی این حوزه انجام شده مانند «رمز ارز» و یا «صرافی رمز ارز» ممکن است متولی قانون‌گذاری این حوزه، به اشتباه تنها بانک مرکزی تلقی شود در صورتی که بررسی جامع و تصمیم‌گیری صحیح در این خصوص نیاز به حضور نهادهای مختلف و مشارکت خود فعالان این حوزه دارد تا بتوان به تصمیمی جامع و مطلوب رسید، و فشار آوردن به یک نهاد مانند بانک مرکزی برای پاسخگویی به تمام دغدغه‌ها احتمالا نتایج بهینه‌ای به همراه نخواهد داشت.»

در این نامه به تصمیم شاپرک مبنی بر مسدود شدن درگاه‌های پرداخت‌یاری ارائه دهنده خدمات به صرافی‌های رمزارزی اشاره می‌کند و این تصمیم را مغایر با قوانین مصوب می‌داند چرا که طبق آنچه در نامه آمده است: «پیگیری‌های فعالان این انجمن به هیچ بند و تبصره‌ای مبنی بر غیرقانونی بودن فروش رمزارز نرسیده است که اتفاقا در بند یک مصوبه هیئت وزیران مورخ ۶ مردادماه ۹۸ به صراحت استفاده از رمز ارز را با قبول مسئولیت ریسک برای متعاملان بدون ایراد دانسته و همچنین تصریح شده که استفاده از رمز ارز در مبادلات (به معنی استفاده از رمز‌ارز برای خرید و یا فروش کالا یا خدمات) داخل کشور غیرمجاز است که هم راستا با اطلاعیه بانک مرکزی مورخ ۱۹ تیر ۱۳۹۸ در خصوص رمز ارزها است. لذا این انجمن در نامه‌ای به تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ از شاپرک درخواست کرد مبانی قانونی این موضوع دقیق‌تر بررسی شود.»

در نامه با تایید دغدغه‌های نهادهای ناظر مانند مجلس و بانک مرکزی در مورد این تکنولوژی‌های درخواست کرده است که کارگروهی با حضور نهادهای مرتبط و به ویژه با حضور فعالان این حوزه جهت تصمیم گیری کارشناسی تشکیل شود.

برچسب‌ها: بانک مرکزیمجلس شورای اسلامیرمز ارزانجمن فین‌تک
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.