صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه راه‌اندازی شد
با سرمایه‌ ۵۰ میلیارد تومانی در سه سال ۸

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه راه‌اندازی شد

توسط پیمان گل‌وردی | ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - ۱۵:۳۴ | ۸ دقیقه

نشست خبری آغاز به‌کار صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه صبح امروز (چهارشنه ۱۶ بهمن ماه) با حضور رادمان ربیعی، معاون سرمایه‌گذاری جسورانه گروه فیروزه و اصحاب رسانه برگزار شد.

نوپاناگروه مالی فیروزه که در زمینه سرمایه‌گذاری‌های جسورانه فعالیت می‌کند، در راستای تداوم سرمایه‌گذاری‌های آتی خود اقدام به تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه کرده است. این صندوق برای اولین بار این فرصت را برای سرمایه‌گذاران بالقوه حقیقی و حقوقی فراهم کرده که در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه گروه فیروزه شرکت کنند.

پذیره‌نویسی این صندوق از هفته آتی طی ۶ روز کاری نزد شرکت فرابورس ایران عملیاتی می‌شود و با سرمایه‌ ۵۰ میلیارد تومانی در سه سال، اقدام به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تکنولوژی محور ایرانی بدون تمرکز بر صنعت خاص خواهد کرد.

او در خصوص ساز و کار این صندوق اعلام کرد که ۷۰ درصد این سرمایه توسط موسسان این صندوق یعنی گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، شرکت سرمایه‌گذرای ایران و فرانسه و شرکت سرمایه‌گذاری سبحان تامین خواهد شد و ۳۰ درصد باقی مانده توسط اشخصاص حقیقی و حقوقی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و از طریق پذیره نویسی انجام می‌گیرد. بنابر اعلام ربیعی، عمر این صندوق ۷ سال خواهد بود.

ربیعی همچنین اعلام کرد که حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این صندوق ۱۰۰ میلیون تومان است که در ابتدا ۱۰ درصد از این مبلغ توسط افراد پرداخت می‌شود و باقی‌مانده این مبلغ طی ۳۰ ماه قابل پرداخت است.

معاون سرمایه‌گذرای جسورانه گروه فیروزه در خصوص مراحل سرمایه‌گذاری در این صندوق اذعان داشت که طبق مصوبه سازمان بورس اوراق بهادار فراخوان اول جذب سرمایه ۱۰ ماه پس از پذیره نویسی انجام می‌گیرد که در این مرحله ۳۰ درصد از سرمایه جذب می‌شود. همچنین ۲۰ ماه پس از پذیره نویسی، ۳۰ درصد دیگر و پس از ۳۰ ماه، ۳۰ درصد باقی‌مانده سهام جذب خواهد شد. طبق اعلام ربیعی، فروش و خروج از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده پس از ۷ سال انجام می‌گیرد.

صندوق سرمایه گذاری جسورانه فیروزه

همچنین رادمان ربیعی در پاسخ به این سوال که صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و فیروزه پلت تناقضی با یکدیگر دارند یا خیر، گفت: «فیروزه پلت جایی برای سرمایه گذاری نیست و برای معاملات سهام است و این دو کاملا با هم متفاوت هستند. در فیروزه پلت مذاکرات برای فروش سهم انجام می‌شود اما صندوق به شناسایی طرح ها کمک می‌کند که ببینیم آن سهام ارزنده است یا خیر. در کل این دو هیچ تناقضی با یکدیگر نداشته و در اصل مکمل یکدیگر هستند.»

رشد همچنان ادامه دارد

به اعتقاد رادمان ربیعی، طی چند سال اخیر یک سری اتفاقات از جمله تحریم‌ها باعث عدم دسترسی به سرمایه و متحرک ها شد و در این راه با محدودیت هایی مواجه شده‌ایم و در نتیجه امروزه به سرمایه‌ها و منابع داخلی وابسته هستیم. البته به اعتقاد وی این محدودیت‌ها برای استارتاپ‌ها اتفاق بدی نبوده و برای ساختن پایه‌های کسب و کار مفید هم بوده. این محدودیت‌ها به گفته ربیعی باعث ایجاد یک تغییر نگرش اجباری شده است.

معاون سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه در بیان مزیت‌های این تغییر نگرش می‌گوید: «از لحاظ هزینه‌ای، این محدودیت موجب شد استارتاپ‌ها دیدگاه خود را به سمت سودآوری برده و از نظر مالی اطمینان به بقای خودشان برای چند سال آینده را بالا ببرند.»

ربیعی اضافه کرد: «تغییر نگرش به سمت سودآوری و ادغام یک نگرش مثبت است چراکه باعث کاهش ریسک‌های مالی می‌شود. در کل شرایط فعلی از چند منظور جذابیت‌هایی را به همراه داشته است. برای مثال ارزش گذاری‌ها منطقی تر شده والان که دید واقع بینانه‌تری نسبت به بازار و حوزه استارتاپی به وجود آمده، فرصت سرمایه گذاری خوبی هم شکل گرفته و سرمایه‌گذار می‌تواند با آگاهی بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کند.»

رادمان ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار نوپانا مبنی بر اتفاقات اخیر و خروج برخی از سرمایه‌گذاران خارجی از استارتاپ‌ها گفت: «در یک دوره دسترسی به سرمایه‌گذار خارجی آسان بود که این راحتی باعث شد تا استارتاپ‌ها بدون دقت و صرفه‌جویی پول سرمایه‌گذاران را خرج کنند اما حجم بازار زیادی را به‌دست نیاورند. از طرفی اکنون شرایط برای خرید سرمایه فراهم شده است اما این نیز قطعی نیست. همچنین در هر شرایطی سرملیه‌گذاری نیاز است.»

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق کارگزاری‌های عضو فرابورس اقدام به خرید واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران نمایند. اطلاعات و ضوابطی که این صندوق بر اساس این مفاد فعالیت خواهد کرد در اساسنامه و امیدنامه آن درج شده است که موارد فوق‌الذکر از طریق نشانی http://firouzehvcfund.com در دسترس عموم می‌باشد.

برچسب‌ها: گروه مالی فیروزهسرمایه‌گذاری جسورانهفرابورسگروه فیروزهصندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره پیمان گل‌وردی

پیمان گل‌وردی

پیمان گل‌وردی دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان مدیر اجرایی باشگاه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد تهران‌جنوب برگزیده شده است و با فعالیت در زمینه مهندسی پزشکی هم‌اکنون مدیریت روابط عمومی استارت‌آپ Maczooo mirror را بر عهده دارد.