ادغام واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک
به دستور زاکربرگ: ۸

ادغام واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۱۱:۵۲ | ۶ دقیقه

فیسبوک می‌خواهد با ترکیب فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ یک پلتفرم پیام‌رسان جدید و یکپارچه ایجاد کند. کاربران این اپلیکیشن‌های متعلق به فیس‌بوک قادر به دادن پیام به یکدیگر خواهند بود ولو فقط یکی از آنها را نصب کرده باشند.

نوپانا به نقل از آی‌تی ایران، بر اساس گزارش نیویورک تایمز فیس‌‌بوک زیرساخت‌های فنی سه پلتفرم فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را در هم ادغام می‌کند. البته به گفته فیسبوک به رغم ترکیب فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ همچنان آنها هویت خودرا حفظ خواهند کرد اما این سه اپلیکیشن در نهایت با ترکیب فنی به یک پلتفرم‌ پیام رسان تبدیل می‌شوند. آیا در نهایت فیسبوک می‌خواهد هر سه برنامه را حذف و به یک برنامه تبدیل کند؟ هنوز برای این پاسخ زود است.

ارتباط هر سه اپلیکیشن به صورت رمزگذاری سرتاسر ( end-to-end encryption ) خواهد بود مدلی که تا پیش از این در واتس‌اپ انجام گرفته بود. حالا این مدل رمزگذاری به اینستاگرام و فیسبوک هم امتداد پیدا می‌کند.

دستور زاکربرگ برای ترکیب اپلیکیشن‌ها

گفته می‌شود مارک زاکربرگ پیش برنده اصلی این سه سرویس با هم است. هم از نظر تکنیکی هم از نظر کاربردی. زاکربرگ در هنگام خرید سرویس‌های اینستاگرام و واتس‌اپ قول استقلال عملکرد آنها و ادامه فعالیتشان را داده بود اما به تدریج با افزایش کنترل از سوی فیسبوک بر این شرکتها بنیانگذاران و مدیران اصلی اینستاگرام و واتس‌اپ آن را ترک کردند.

بنیانگذاران اینستاگرام مهرماه امسال این شرکت را بعد از هشت سال کار ترک کردند. گفته شد اختلاف نظرهای آنان با زاکربرگ بر سر آینده اینستاگرام دلیل اصلی ترک شرکت است. فیس‌بوگ گزارش نیویورک تایمز درباره ترکیب اینستاگرام، واتس‌اپ و فیس بوک را تکذیب نکرده و گفته هدف این شرکت ایجاد بهترین تجربه کاربری در پیام‌رسان‌ها و شبکه های اجتماعی است.

به گفته فیسبوک مردم از یک پیام رسان سرعت، سادگی، راحتی و امنیت را انتظار دارند. گفته می‌شود پروژه ترکیب فیسبوک ، اینستاگرام و واتس‌اپ هم اکنون در حال کار در شرکت است و در سال ۲۰۲۰ عملی خواهد شد. فیسبوک یک علاقه تجاری هم به این اتصال محصولات و شرکتهای زیرمجموعه‌اش دارد و دلیل آن کاهش محبوبیت فیسبوک است. محبوبیت فیسبوک به ویژه در میان کاربران جوان‌تر کاهش پیدا کرده اما در مقابل اینستاگرام یک شبکه اجتماعی محبوب است.

در واقع حساب اینستاگرام از فیسبوک جداست. واتس‌اپ هم همچنان به رشد خودش ادامه می‌دهد و یک برنامه محبوب برای پیام‌رسانی در کل جهان است.

بنیانگذاران آن هم زودتر از بنیانگذاران اینستاگرام، فیسبوک را ترک کردند. یکی از آنها حتی بعد از ماجرای رسوایی انتخاباتی فیسبوک خواستار پاک کردن اپلیکیشن فیسبوک شد. 
با ترکیب این خدمات با هم فیسبوک می‌توند درک و دسترسی بهتر و همچنین تحلیلی بهتری برای تبلیغ مشتریانش ایجاد کند. چیزی که فیسبوک به شدت به آن نیاز دارد.

تردیدها و مخالفت‌ها با ترکیب اینستاگرام، فیسبوک و واتس‌اپ

اما این ترکیب اینستاگرام ، فیسبوک و واتس‌اپ چه معنایی برای کاربران دارد؟ در اینستاگرام و واتس‌اپ معمولا کاربران از نام حقیقی خود استفاده می‌کنند. حالا با ترکیب فیسبوک ، اینستاگرام و واتس‌اپ آیا هویت کاربرانی که مثلا در فیسبوک از نام مستعار استفاده می‌کنند برملا خواهد شد؟

باید منتظر واکنشهای گسترده‌ از سوی کاربران بود به خصوص که فیسبوک نشان داده اساسا سابقه خوبی در پاسداشت از حریم خصوصی کاربران و اطلاعات آنها ندارد.

همین مهرماه امسال اعلام شده بود که ۵۰ میلیون اکانت کاربران فیسبوک هک شده است. گفته می‌شود اعلام این طرح مخالفت‌هایی را در داخل فیسبوک به خصوص در بین کارکنان واتس‌اپ برانگیخته است. در میان اصرار زاکربرگ به اجرای این پروژه به نظر می‌رسد حداقل در این مرحله کارکنان واتس‌اپ به این طرح لایک نمی‌زنند.

برچسب‌ها: مارک زاکربرگفیسبوکاینستاگرامواتس‌آپاپلیکیشنشبکه اجتماعیاستارت‌آپ
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.