حرکت به سمت شهر هوشمند از اولویت‌هاست
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران: ۸

حرکت به سمت شهر هوشمند از اولویت‌هاست

توسط پیمان گل‌وردی | ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ - ۱۴:۳۲ | ۷ دقیقه

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از حمایت جدی شهرداری تهران از استارت‌آپ‌ها سخن گفت.

به گزارش شهردار آنلاین، محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در گفتگویی درباره نقش استارت‌آپ‌ها در شهر هوشمند و جایگاه شهرداری تهران دراین حوزه گفت: مسیر ظهور استارت‌آپها و حرکت آنها، مسیر پرشتابی است و آن ها از الزامات شهر هوشمند هستند. در این میان نقش شهرداری‌ها قطعا باید حمایتی باشد.

وی توضیح داد: مهمترین نقشی که شهرداری می تواند در این حوزه داشته باشد این است که مسائل شهری را طرح کند تا هم استارت‌آپ‌ها حول مسائل جدی و به روز شهر، طرح پیشنهاد کنند و راهکار بدهند. ضمن اینکه با یک مدل منطقی و حداکثر ظرفیت از آنها حمایت کند و در نهایت بتواند در بخش خروجی کسب درآمد نماید.

فرجود ادامه داد: همین که شهرداری مسائل کلان شهر تهران را طرح کند خودش حمایت است؛ پایداری شهری، محیط زیست و حمل و نقل از اولویت های ماست. یعنی در این حوزه ها با چالش رو به رو هستیم و نیاز به ورود استارت‌آپ در این بخش ها داریم. قطعا هم از آن ها و ایده‌های آنها حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران  ادامه داد: ما در همایش هم یک پنل ویژه گذاشتیم و استارت‌آپ ها را دعوت کردیم تا حرف ها و مسائل آنها را بشنویم و از خروجی این مطالعات برنامه‌ای را ارائه بدهیم و سال آینده برنامه های بسیار مشخصی در این زمینه خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: حضور این استارت‌آپ‌ها برای شهر هوشمند جدی و حیاتی است. ما ناچار به حرکت سمت به شهر هوشمند هستیم، این موضوع از اولویت‌های ماست و باید تعامل مناسب در این زمینه داشته باشیم؛ از بخش دولتی یعنی معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات و... تعامل نزدیک در این موضوع ایجاد کردیم و برآیند تعاملات حل مشکلات شهری خواهد شد.

فرجود ادامه داد: این موضوع به طور ویژه و شفاف در شهرداری در دور جدید جا افتاده است. خود شهردار بسیار به موضوع ورود کرده است و در زمینه کمک به این استارت‌آپ ها و حمایت و هم چنین سوق دهی بدون دخالت در جزئیات تاکید ویژه دارد.

وی تصریح کرد: ما تاکنون با بسیاری از استارت‌آپ ها نشست داشتیم و با خیلی از مدیران کارآفرین آن ها صحبت کردیم و بویژه از ایده ها استفاده می کنیم.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تاکید کرد ما مشکلات مشترکی داریم و یکی از اولویت های ما هم بحث اشتغال شهری است که این استارت‌آپ ها خیلی می توانند در این حوزه به ما کمک کنند.

فرجود در ادامه گفت: سیاست دخالت حداقلی، بسیار کلیدی است. آن چه به زندگی شهروندان و مدیریت شهری برمی گردد شهرداری باید با نگاه تعامل ورود کند. غیر از شهرداری بقیه نهادها هم باید برای تسهیل موضوع ورود کنند.

وی گفت: ما پنل ویژه برای تعامل شهرداری با استارت‌آپ ها در همایش گذاشتیم. نمی شود که ورود نکنیم در جریان نوآوری شهری باید شهرداری هم برنامه داشته باشد. ما دنبال این هستیم که از نقطه واحدی در شهرداری این تعامل ایجاد شود تا اتلاف منابع و انرژی نشود.

فرجود افزود: به عنوان مثال ما به ۴۵ استارت‌آپ در حوزه حمل و نقل مجوز دادیم که برخی از آن ها مانند الوپیک در جذب نیرو و کاهش ترافیک بسیار موفق بوده اند.

وی در خاتمه گفت: سوال ها و ابهام ها باید رفع شود. همین ها باعث می شود که باید درگاه واحد در شهرداری یافت برای ورود به شهر هوشمند ایجاد شود تا چالشی برای نوآوری نباشد. توسعه فضای کسب و کار شهری نکته مهمی است که این استارت‌آپ ها ایجاد می کنند. می خواهیم ورود جدی داشته باشیم.

برچسب‌ها: شهرداری تهراناستارت‌آپشهر هوشمندسازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره پیمان گل‌وردی

پیمان گل‌وردی

پیمان گل‌وردی دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان مدیر اجرایی باشگاه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد تهران‌جنوب برگزیده شده است و با فعالیت در زمینه مهندسی پزشکی هم‌اکنون مدیریت روابط عمومی استارت‌آپ Maczooo mirror را بر عهده دارد.