کرملین و راز ارتباطش با فیسبوک و توئیتر
سرمایه‌گذاری میلیاردر روسی در حاله‌ای از ابهام؛ ۸

کرملین و راز ارتباطش با فیسبوک و توئیتر

توسط محمد طالبیان | ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ - ۱۷:۰۰ | ۵ دقیقه

اسناد منتشر شده که توسط نیویورک تایمز مورد بررسی قرار گرفته‌اند نشان از این دارد که کرملین میلیون‌ها دلار را در اختیار یوری میلنر، میلیاردر روسی قرار داده است تا روی توئیتر و فیسبوک سرمایه‌گذاری کند.

نوپانا: پاییز سال ۲۰۱۰ بود که یوری میلنر، میلیاردر روسی، روی استیج برنامه‌ای با محوریت پرسش و پاسخ در کنفرانس تکنولوژی سن فرانسیسکو رفت تا به سوالات مخاطب‌ها پاسخ دهد. شخصیتی که سال‌هاست به عنوان یکی از سرمایه‌گذارهای اصلی فیسبوک، توئیتر، آینده شبکه‌های اجتماعی و حتی سفرهای فضایی شناخته می‌شود.

اما زمانی که یکی از حاضرین از او درباره سابقه‌اش در سیلیکون‌ولی و این که چه اشخاص یا موسساتی روی او سرمایه‌گذاری کرده‌اند سوال پرسید، میلنر جوابی برای گفتن نداشت. حالا اسناد منتشر شده که توسط نیویورک تایمز مورد بررسی قرار گرفته‌اند نشان از این دارد که کرملین میلیون‌ها دلار را در اختیار یوری میلنر قرار داده است تا روی توئیتر و فیسبوک سرمایه‌گذاری کند.

هرچند اسامی کمپانی‌های غیرواقعی بسیاری به میان آمده است اما به نظر می‌رسد که سرمایه‌ وارد شده به توئیتر ریشه در یکی از بانک‌های دولتی روسیه با نام (VTB) دارد که معمولا روی قرادادهای استراتژیک و سیاسی سرمایه‌گذاری می‌کند. از سوی دیگر سرمایه تزریق شده به فیسبوک از سوی میلنر به هلدینگ گزپرام اختصاص دارد که یکی از موسسات مالی تحت کنترل دولت روسیه است.

با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، در حال حاضر کمپانی آقای میلنر مالکیت ۸ و ۵ درصد از فیسبوک و توئیتر را در اختیار دارد و او را تبدیل به یکی از اعضای ثابت فهرست چهره‌های قدرتمند دنیا کرده است. هرچند بسیاری از سهام‌های خریداری‌شده توسط میلنر طی چند سال گذشته به فروش رسیده است اما او همچنان نقش پررنگی در کمپانی‌های تکنولوژی‌محور دارد و جالب است بدانید که چندی پیش روی پروژه ساختمانی جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

با توجه به اتفاقات پیش آمده در انتخابات آمریکا و به وجود آمدن این بحث که کرملین از طریق شبکه‌های اجتماعی روی این موضوع تاثیر گذاشته است، تحقیقات درباره نقش فیسبوک و توئیتر به شکل جدی پیگیری می‌شود.

هنوز هیچ چیز مبنی بر ارتباط یوری میلنر و انتخابات آمریکا ثابت نشده است اما با دنبال کردن نشانه‌ها به این موضوع پی می‌بریم که شاید روسیه به دنبال تاثیرگذاری روی انتخابات آمریکا از طریق شبکه‌های اجتماعی بوده و پیش‌تر برای تحقق این موضوع از طریق سرمایه‌های دولتی، میلنر را به عنوان سرمایه‌گذار خصوصی معرفی کرده است تا نقش خود را پنهان کند.

باید دید در ادامه و با مشخص شدن جزئیات بیشتر از مدارک لو رفته، تحقیقات مسئولان امنیتی آمریکا به چه نتیجه‌ای منتهی می‌شود.

(همچنین بخوانید: ترامپ عليه سيليكون‌ولی/سیاست‌هایی برای نابودی)

منبع 

برچسب‌ها: کرملینروسیهسرمایه‌گذاریشبکه‌های اجتماعیفیسبوکتوئیتریوری میلنر
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره محمد طالبیان

محمد طالبیان

محمد طالبیان، دانش‌آموخته رشته مهندسی سخت‌افزار، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ به‌صورت جدی در نشریات و رسانه‌های آنلاین حوزه فناوری و بازی‌های ویدئویی شروع کرد. او در حال حاضر، دبیر چند سرویس روزنامه و مجله سراسری و سردبیر وبسایتی مرتبط با بازی‌های ویدئویی است.