رازهایی برای مدیریت بهتر زمان
دیگر دغدغه کمبود وقت نخواهید داشت! ۸

رازهایی برای مدیریت بهتر زمان

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۱۵:۰۰ | ۹ دقیقه

اگر شما هم‌ کارآفرین هستید، باید برنامه‌ دقیقی برای مدیریت‌ زمان داشته‌ باشید.

نوپانا به نقل از زومیت: مدیریت‌ زمان یکی از سخت‌ترین کارها در هر کسب‌و‌کاری است. شما یک کارآفرین هستید و مشغله‌های زیادی برای رسیدن به اهداف خود دارید، جاده‌ موفقیت نیز پر از کارهای نیمه تمام است و بدون مدیریت زمان نمی‌توان این مسیر پر پیچ و خم را پیمود.

در این مطلب راز موفقیت سه کارآفرین در مدیریت زمان بررسی شده است. این سه نفر در کارشان موفق هستند، بنابراین مطالعه تجربیات آنها برای شما الهام‌بخش خواهد بود.

 ۱. ابزارها و راهنمای مغز

جان لی دوماس (John Lee Dumas)؛ بنیان‌گذار و میزبان سری پادکست‌های کارآفرین در آتش (Entrepreneur on Fire ) است. او با برنامه‌ریزی خوبی که دارد هر روز یک برنامه‌ جدید تولید می‌کند. دوماس یکی از طرفداران سرسخت لیست‌های انجام کار است. او هر روز لیستی از کارهایی که باید انجام دهد را یادداشت می‌نماید و سپس آنها را از نظر اهمیت مرتب می‌کند.

او کارهایی که اولیت بالاتری دارند را در ابتدای لیست قرار می‌دهد و نخست به سراغ آنها می‌رود. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بهره‌وری هر کارآفرینی این است که تقویم خود را با تمام دستگاه‌ها همگام کند. تقویم‌ها مسئولیت‌های کاری جدید را به شما یادآوری می‌کنند و اجازه می‌دهند برنامه‌ریزی خوبی برای آنها داشته باشید. دوماس همچنین از یک تکنیک تمرکز و استراحت نیز استفاده می‌کند. او ۴۲ دقیقه روی انجام هر کار تمرکز می‌کند و سپس ۱۸ دقیقه به استراحت می‌پردازد. او در این ۴۲ دقیقه تنها به کاری که انجام می‌دهد فکر می‌کند و در ۱۸ دقیقه‌ استراحت به مغزش آرامش می‌دهد. دوماس معتقد است که این روش بهره‌وری را به شدت بالا می‌برد و مانع خستگی مفرط می‌شود.

۲. مدیریت آینده‌ کسب‌وکار

برایان رشید (Brian Rashid) روی روش‌های شناخت ما از تکنولوژی و نوآوری تمرکز می‌کند و فرصت‌های حرفه‌ای و جدیدی را برای لذت مشتری‌ها فراهم می‌کند. او فهم عمیقی از همگرایی تکنولوژی و تاثیر آن دارد. رشید معتقد است که برای ساخت یک برنامه با بهره‌وری بالا باید دو موضوع را زیر نظر داشت:

«چشم‌انداز زمان» و «چشم‌انداز انرژی»؛ گاهی در نظر گرفتن هر دوی این موارد سخت است، زیرا ممکن است یک کارآفرین زمان بیشتری نسبت به انرژی خود داشته باشد یا برعکس. به همین دلیل باید ابتدای هر روز مهم‌ترین اهداف خود را یادداشت کنید. رشید معتقد است یکی از سخت‌ترین کارها برای هر کارآفرین این است که در مورد نحوه‌ زمان گذاشتن روی پروژه‌ها با خودش صادق باشد. بیشتر زمان ما صرف کارهایی می‌شود که انجام دادن آنها ضرورتی ندارند. معمولا ذهن ما تصور می‌کند کارهای به تعویق افتاده سخت‌تر از بقیه کارها هستند. زمان خودتان را با انجام دادن کارهای بی‌اهمیت سپری نکنید. شما برای مدیریت بهتر زمان باید درک درستی از اهمیت کارهای خود داشته باشید. درواقع شما امروز باید از فرصت‌ها استفاده کنید تا در آینده به موفقیت برسید.

۳. برنامه‌‌ریزی کنید و طبق آن کار کنید

الکس چارفن (Alex Charfen) کسی است که زمان زیادی از عمر خود را برای پاسخ به سوالات فعالان کسب‌وکار سپری کرده است. او تا به حال فلسفه‌ها، مدل‌ها و استراتژی‌های زیادی برای کارآفرینان ساخته است. الکس همچنین نظریه‌های قابل اطمینان زیادی در مورد مدیریت زمان ارائه داده است.

داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب بسیار مهم است. درواقع چیزی باید باشد که شما به کمک آن خودتان را روزانه مدیریت کنید. برنامه‌ریزی روزانه ۳۰ روزه و ۹۰ روزه برای خودتان داشته باشید. این نوع برنامه‌ها انگیزه‌ شما را بالا می برد و به دیگران نشان می‌دهند که شما در حال حرکت به سمت مفهوم خاصی هستید. مفهوم در کارآفرینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درواقع به شما کمک می‌کند که به‌عنوان یک کارآفرین روی برنامه‌ها و اهداف خود متمرکز باقی بمانید. همه‌ افراد موفق، برنامه‌ریزی دقیقی برای کارهای روزانه‌ خود دارند. برنامه‌ریزی مانند ماهیچه‌ حافظه برای مغز است. اگر هر روز این کار را انجام دهید ذهنتان به آن عادت کرده و مشاهده می‌کنید که بعد از مدتی خودبه‌خود برای شما برنامه‌ریزی می‌کند.

امروزه اپلیکیشن‌های زیادی برای برنامه‌ریزی وجود دارند. این برنامه‌ها از سیستم‌های متفاوتی برای مرتب‌کردن کارها استفاده می‌کنند. فقط کافی است برنامه‌ مورد نظر خود را دانلود کرده و کارهای روزانه، ۳۰ روزه و ۹۰ روزه‌ی خود را یادداشت کنید. چارفن معتقد است که قدرت قلم و کاغذ نباید نادیده گرفته شود. بعضی از اپلیکیشن‌ها تأثیر معکوس روی بهره‌وری می‌گذارند. در چنین شرایطی بهتر است که از همان شیوه‌های سنتی استفاده شود. بی‌برنامه‌گی باعث احساس درهم شکستگی در کارآفرینان می‌شود. این احساس به مرور زمان روی عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد و انگیزه‌ کار کردن را از آنها می‌گیرد. شما به‌عنوان یک کارآفرین باید یک برنامه‌ مشخص برای کسب‌و‌کار خود داشته باشید. اجازه ندهید که چیزی مانع رسیدن شما به اهدافتان شود. منفی‌بافی، حواس‌پرتی و افکار مزاحم را از خودتان دور کنید. یک برنامه‌ریزی رو به جلو برای خودتان در نظر بگیرید. بعد از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که این برنامه‌ریزی چه تأثیر خوب و مفید روی زمان و موفقیت شما داشته است.

(همچنین بخوانید: در رقابت با زمان، برنده باشید)

برچسب‌ها: مدیریت زمانبرنامه‌ریزیکسب‌و‌کارکارآفرینentrepreneurshiptime managementBusinessمدیریت کسب‌وکار
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.