وعده‌‌های رئیس‌جمهور جدید کره جنوبی به استارت‌آپ‌ها
تلاش دولت کره برای ایجاد زیست‌بوم مناسب؛ ۸.۵

وعده‌‌های رئیس‌جمهور جدید کره جنوبی به استارت‌آپ‌ها

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ - ۱۷:۰۰ | ۸ دقیقه

این روزها استارت‌آپ‌ها در همه جای دنیا در حال پیشرفت هستند. کشور کره‌ی جنوبی نیز با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در حال سرمایه‌گذاری کردن هرچه بیشتر روی استارت‌آپ‌ها است.

نوپانا به نقل از زومیت: در پی رسوایی رئیس جمهور کره‌ جنوبی در اکتبر سال ۲۰۱۶ ترس‌هایی در رابطه با بقای صنعت نوپای استارت‌آپ ‌در میان مردم این کشور به وجود آمد. این ترس‌ها با آمدن رئیس جمهور جدید یعنی آقای مون جایی‌این تا حدودی کاهش پیدا کرد. او در تلاش است تا مشکل بیکاری جوانان را حل کند و در همین راستا متعهد شده که توجه بیشتری به صنعت استارت‌آپ‌ داشته باشد و در پنج سال آینده با پرورش کارآفرینان خلاق ۱۶۰ هزار موقعیت شغلی ایجاد کند.

حتی پسر او نیز در حال کار روی یک استارت‌آپ‌ محلی به نام Tino Games است. او در یکی از سخنرانی‌های خود گفته است: «ما باید کره را تبدیل به کشوری پر از موقعیت‌های کارآفرینی کنیم.» او قول داده که موقعیتی فراهم کند تا هر شخصی با یک ایده‌ جالب امکان پیشرفت داشته باشد. در ادامه به بررسی بیشتر تعهدات او می‌پردازیم.

۱- اختصاص بودجه بیشتر به استارت‌آپ‌ها

دولت مون سالانه هفت درصد از بودجه‌ کلی یعنی رقمی معادل ۲/۲ میلیارد دلار را به حمایت از استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاری‌های کوچک و متوسط اختصاص می‌دهد. کره‌ی جنوبی صندوقی را به کارآفرینان جوان اختصاص داده است که روی شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند.

۲- پایین آوردن هزینه‌ استارت‌آپ‌ها

دولت نه تنها متعد شده است که بودجه‌ بیشتری را به استارت‌آپ‌ها اختصاص دهد بلکه قصد دارد با پایین آوردن هزینه‌ها کارآفرینان جوان را به راه‌اندازی استارت‌آپ‌ تشویق کند. پایین آوردن هزینه‌های مالیات و تسهیل شرایط وام‌های بانکی از جمله‌ کارهایی است که باعث پایین آمدن هزینه‌های استارت‌آپ ‌می‌شود.

(همچنین بخوانید:‌ گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز از استارت‌آپ‌های ایران)

پایین آوردن هزینه‌های اینترنت، اختصاص دادن حق امتیازهای استفاده نشده به استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان جوان و معاف کردن آنها از پرداخت مالیات بر درآمد به مدت سه سال بعد از تاسیس، از جمله‌ دیگر قول‌هایی است که دولت مون به مردم داده است.

۳- کاهش ترس از شکست

در راستای تبدیل کره به سرزمین فرصت‌ها، مون قول داده است که ترس از شکست را کاهش دهد تا کارآفرینان جوان را به خطر کردن تشویق کند. طبق اعلام آمار محلی از هر ۱۰ استارت‌آپ شش مورد از آنها سه سال بعد از راه‌اندازی بسته می‌شوند.

(همچنین بخوانید:‌ چالش بزرگ استارت‌آپ‌های قطر)

مون متعهد شده است که به کارآفرینانی که شکست خورده‌اند تا سه بار از طریق آموزش و اختصاص بودجه‌ به آنها کمک کند تا دوباره روی پای خود بایستند. ارائه چهار نوع بیمه برای بنیان‌گذاران جوان استارت‌آپ‌ها و لغو سیستم مسئولیت‌پذیری مدیران اجرایی برای شکست خوردن کسب‌و‌کار، از دیگر مواردی هستند که ترس کارآفرینان از موفق نشدن را کم می‌کنند.

۴- حمایت از شرکت‌های بزرگ برای کمک به شرکت‌های کوچک

شرکت‌های بزرگ کره‌ای در حال حمایت از شرکت‌های کوچک برای راه‌اندازی تکنولوژی‌های جدید هستند. به‌عنوان مثال شرکت سامسونگ به ۵۰۰ نفر از کارمندان خود اجازه داده است که ایده‌های جدید ارائه دهند و آنها را به ۲۰ شرکت مستقل تبدیل کرده است. دولت قصد دارد تا این رویه را گسترش دهد.

این کار یک کمک مالی برای استارت‌آپ‌ها خواهد بود و از طرفی بخش تحقیق و توسعه‌ شرکت‌ها را گسترش خواهد داد و مالیات این بخش را به‌اندازه‌ی قابل توجهی کم خواهد کرد. دولت مون اعلام کرده است که از این سیستم پشتیبانی خواهد کرد، زیرا شرکت‌های کوچک می‌توانند از تکنولوژی شرکت‌های بزرگ‌تر بهره‌مند شده و شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند.

۵- گسترش بازار

بازار کوچک خروجی کره‌ جنوبی و نیازمندی‌های زیاد، تبدیل به مشکل بزرگی برای سرمایه‌گذاران شده است. بازار اوراق بهادار استارت‌آپ‌های کره متعهد شده است که امسال ۲۰ استارت‌آپ‌ را وارد بازار بورس کند.

در همین حال مون وعده‌ ساخت بازاری با ریسک بالا را به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای داده است تا در استارت‌آپ‌هایی با تکنولوژی بالا شرکت کنند. طبق ادعای آقای مون این کار اجازه‌ ارزیابی شرکت‌ها را برای بازار مهیا می‌کند و فرصتی به سرمایه‌گذاران می‌دهد که سرمایه‌ خود را جبران کنند.

مون همچنین وعده داده است که الزامات رویه‌ها را کاهش دهد تا افراد خلاق به ادغام و ترکیب تشویق شوند. این یعنی استارت‌آپ‌ها می‌توانند راحت‌تر با شرکت‌های دیگر ادغام شده و کسب‌و‌کار خود را قوی‌تر کنند. در حال حاضر اگر یک شرکت بزرگ با یک شرکت مبتنی بر تکنولوژی ترکیب شود می‌تواند حداقل ۱۳۰ درصد بهره داشته باشد؛ اما رئیس جمهور جدید یعنی مون قصد دارد این عدد را به ۱۱۰ درصد کاهش دهد.

(همچنین بخوانید:‌ استارت‌آپ‌ها به پرتال جامع نیاز دارند)

برچسب‌ها: دولتجهاناستارت‌آپبرنامه‌ریزیحمایتکره جنوبیSouth Korea
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.