تانوما و تحولات پیشِ‌روی مشترکان اینترنتی
اقدام جدید شرکت مخابرات ایران: ۷

تانوما و تحولات پیشِ‌روی مشترکان اینترنتی

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۳/۱۰ - ۱۷:۰۰ | ۸ دقیقه

نامحدود بودن سرعت تبادل داده بهترین گزینه برای رفع نیازهای ارتباطی دهه‌های آینده است.

نوپانا به نقل از فرصت امروز: نامحدود بودن سرعت تبادل داده در بستر فیبر نوری، بهترین گزینه برای رفع نیازهای ارتباطی دهه‌های آینده است. فناوری فیبر منازل یا همان FTTH نیز به دلیل عدم استفاده از تجهیزات فعال در طول مسیر نسبت به خرابی مقاوم‌تر است و عیب‌یابی و رفع ایراد احتمالی در این فناوری بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از شبکه‌های مسی صورت می‌گیرد.

شرکت مخابرات ایران، چندی پیش پروژه FTTH با نام تجاری «تانوما» را به عنوان محصول جدید رسماً رونمایی کرد. پروژه فیبر نوری زمینه تحول اساسی را در شبکه دسترسی شرکت مخابرات ایران فراهم کرده است. دوران گذار از شبکه‌های مبتنی بر مس به سوی تانوما و FTTH آغاز شده و به گفته مسئولان، دستاوردی که این تغییر فناوری برای ما به ارمغان می‌آورد این است که دیگر با محدودیت پهنای باند مواجه نخواهیم بود. درحالی که سیم مسی این محدودیت را دارد. از سوی دیگر، فیبر از نظر ایجاد بستری امن و پایدار نیز، شرایط بهتری را برای شبکه مخابراتی کشور ایجاد می‌کند.

خدمات و سرویس‌های پروژه تانوما

فیبر نوری، مشتریان باند پهن و مکالمه را پشتیبانی می‌کند. آنها می‌توانند از تمام خدماتی که بر بستر اینترنت ارائه می‌شود، بر بستر فیبر نوری استفاده کنند. در حال حاضر، بسته‌های متفاوتی از تانوما طراحی شده که در قالب اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری به مشتریان ارائه می‌شود. در کنار آن، مکالمه رایگان درون استانی برای یک خط تلفن و هرماه یک هفته اینترنت رایگان نیز به عنوان ویژگی محصولات در نظر گرفته  شده است.

(همچنین بخوانید: چشم‌انداز مصرف‌کنندگان دیجیتال در ایران)

بر این اساس فیبر نوری، با پهنای باند بالا، فرصتی استثنایی برای ارائه خدمات و کاربردهای جدید ایجاد شده است. سرویس‌هایی که بر بستر این فناوری ارائه می‌شوند، می‌توانند کیفیت زندگی ما را به نحو چشمگیری ارتقا دهند، ارزش افزوده بیشتری نصیب شرکت‌های مخابراتی کنند، توان آنها را برای گسترش خدمات پایه بالا ببرد و هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی شرکت‌های ارائه دهنده سرویس نیز به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد.

چه تحولاتی با تانوما در شبکه مخابراتی کشور ایجاد می‌شود؟

آنچه امروز در حوزه ICT مطرح است و روند آتی این صنعت را متوجه خود کرده، افزایش ترافیک دیتا در دنیا است. هرچقدر جامعه به سمت مصرف ویدئو سوق یابد، حجم تبادل ترافیک افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تسهیل تبادل ترافیک در کانون توجه قرار گیرد و بستری فراهم شود تا حجم ترافیک بیشتری را از خود عبور دهد و مشتری تصور نکند که با توجه به حجم بالای تقاضا در بخش دیتا، نمی‌تواند به نیازها و خواسته‌های خود دست یابد.

بر این اساس، آخرین فناوری در این حوزه فیبر نوری است. درواقع، فیبر تنها فناوری ای است که می‌تواند بدون محدودیت تقاضای مشتریان و حجم بالای ترافیک دیتا را پشتیبانی کند. از سوی دیگر، تلفن همراه نیز ناگزیر است از قابلیت‌های فیبر استفاده کند، زیرا به بستری نیازمند است که بتواند بیشترین حجم ترافیک را پشتیبانی کند و از خود عبور دهد. بنابراین، فیبرنوری فناوری مورد نیاز در هر دو بخش ثابت و سیار است و اپراتوری مثل ما که در هر دو بخش فعال است باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

به گفته بابک تراکمه، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیته فیبرنوری شرکت مخابرات ایران، ریسک اصلی در این پروژه، تنها مربوط به مشتری و خواست و تقاضای او است. اگر مشتری به این پروژه اقبال نشان دهد که امیدواریم این اتفاق بیفتد، بعد از اطلاع رسانی و فراهم کردن و تأمین محتوا برای او، مطمئنا این سرمایه گذاری، سودآور خواهد بود. از طرفی، در فضاهایی از شبکه که نوسازی صورت گرفته و به جای کابل‌های مسی از فیبرنوری استفاده  شده، با کاهش هزینه‌ها روبه‌رو هستیم، زیرا هزینه نگهداری از فیبرنوری به مراتب کمتر از کابل مسی است. علاوه براین، شرکت مخابرات ایران در قبال ارتباطات کل کشور مسئولیت دارد آخرین فناوری‌ها را برای مشتریان و مردم ایران فراهم کند. مخابرات ایران ناگزیر به اجرای پروژه تانوما در کشور بود، بنابراین، به این سرمایه گذاری خوش بین هستیم.

جایگاه ایران در حوزه فیبر منازل در دنیا

به اعتقاد تراکمه براساس الگوهای موجود در دنیا، ایران در بخش فیبر، فاقد جایگاه است. در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا)، کشورهایی چون قطر، کویت، ترکیه و لبنان استفاده از FTTH  را شروع کرده‌اند و با وجود جمعیت کم، در رتبه‌بندی‌ها از ما جلوتر هستند، اما با ورود شرکت مخابرات ایران در حوزه فیبرنوری، امیدواریم این جایگاه به زودی برای ایران نیز ایجاد شود. ما مقدمات عضویت در مجمع جهانی فیبر نوری در آسیا را انجام داده‌ایم و ثبت نام مقدماتی صورت گرفته است. زمانی که در این مجمع عضو شویم و آمارهای شرکت مخابرات ایران به رسمیت شناخته شود، جایگاه مناسبی برای کشور ایجاد خواهد شد.

(همچنین بخوانید: خواسته‌های صنف «فاوا» از دولت دوازدهم)

برچسب‌ها: اینترنتدولتتانوماارتباطاتدولتفیبر نوریOptical fiber
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.