نحوه آماده‌‌سازی استارت‌آپ برای شهرهای هوشمند آینده
اینترنت در تمامی جوانب زندگی‌ ۸

نحوه آماده‌‌سازی استارت‌آپ برای شهرهای هوشمند آینده

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۱/۲۳ - ۱۳:۰۰ | ۱۲ دقیقه

به عنوان یک کارآفرین بهتر است که به آماده کردن کسب‌وکار خود برای جامعه شهری هوشمند آینده بپردازید.

نوپانا به نقل از زومیت: یک کارآفرین اغلب درگیر مدیریت کسب‌وکار خود است. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید یا خواهید شد، آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که کسب‌وکار شما در آینده در کجا قرار دارد و چقدر می‌توانید از فرصت‌های جدید به نفع خود استفاده کنید تا به موفقیت برسید؟

در طی چهار تا پنج سال آینده جهان ما کاملا متحول خواهد شد. تقریبا هر چیزی در زندگی و شهرتان تحت تأثیر اینترنت اشیا (IoT) و فناوری 5G قرار خواهد گرفت. استیو کیس موسس AOL این تحول را موج سوم ترکیب اینترنت در تمامی جوانب زندگی‌ می‌نامد.

این تغییر تاثیر زیادی برای کارآفرینان خواهد داشت، زیرا تقاضا برای تغییر محصولات و خدمات در کنار تغییر نوع نیروی کاری در دنیای جدید افزایش خواهد یافت. در این وضعیت جایگاه کسب‌و‌کار شما کجا خواهد بود؟ برای هماهنگی خود با شرایط به چه فناوری‌هایی نیاز دارید؟ از کجا باید شروع کنید؟

با مرور چارچوب کلی شهرهای هوشمند، کار خود را آغاز کنید. چهار سطح از یک شهر هوشمند که در عکس زیر مشخص شده است، نمایه‌ای از سیستم پیچیده‌ای را ارائه می‌دهد که در آن می‌توان فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) و IoT را با رویه‌های شهری ترکیب کرد. بهتر است بدانید که اصطلاح شهر اتصال‌یافته وسیع‌تر از اصطلاح شهر هوشمند است و سعی دارد تا شهرداری‌های کوچک‌تری را که ممکن است استراتژی‌های هوشمندانه ندارند، دربر گیرد و شهرهای کوچک آن‌ها را هم هوشمند کند. این مدل با استفاده از مقاله‌ علمی یانگلینگ لی، یانلیو لین و استان گریتمن به نام توسعه‌ شهرهای هوشمند در چین طراحی شده است.

چهار سطح از یک شهر اتصال‌یافته

چهار سطح از یک شهر اتصال یافته

مردم در راس

فناوری بدون عنصر انسانی هیچ معنی ندارد. در حالی که چهار سطح یک شهر اتصال‌یافته بر روی دستگاه‌ها و سیستم‌ها متمرکز هستند، لازم است بدانیم که همه‌ این‌ها در مورد مردم است. درک نحوه‌ تأثیرگذاری نوآوری بر روی زندگی‌مان از بهداشت گرفته تا بانکداری و آموزش بسیار مهم است. بنابراین از خود بپرسید: در آینده، شرکت‌تان به مردم چه مزایایی را منتقل می‌کند؟ آیا به آن‌ها اطمینان و امنیت بیشتری می‌دهد؟ آیا شما به مردم در کاهش هزینه‌هایشان کمک خواهید کرد؟ آیا به ایجاد جهانی پایدارتر کمک می‌کنید؟ اگر بتوانید به این سؤال در یک جمله پاسخ دهید، به دلیل وجود شرکت، محصول یا خدمات خود پی‌ برده‌اید. بنابراین اکنون دیدگاه درستی دارید و باید پایه‌های کسب‌‌وکارتان برای تغییر را محکم کنید.

سطح دستگاه

بیشتر تلاش‌های استارت‌آپ‌ها بر روی برترین و واضح‌ترین لایه متمرکز اند. سطح دستگاه شامل سخت‌افزاری می‌شود که قابل دیدن و لمس کردن است؛ مانند دوربین، سنسور و گوشی‌های هوشمند. فرصت‌های زیادی برای کارآفرینانی وجود دارد که به دنبال ایجاد ارتباط پیوسته بین این اجزاء فیزیکی هستند.

یکی از کارآفرینانی که دقیقا این کار را انجام داد، موسس Soofa است. او نیمکت‌هایی طراحی و تولید کرد که با استفاده از انرژی خورشیدی قابلیت اتصال وای‌فای و جمع‌‌آوری اطلاعات را دارند. چنین سخت‌افزار چندمنظوره‌ای به زودی در شهرهای مختلف آمریکا دیده خواهند شد. رویکرد سوفا هوشمندانه است زیرا آن‌ها بر قابلیت‌های ویژه‌ی محصولات خود تاکید زیادی کرده‌اند. همین مورد، اهمیت سطح بعدی یعنی مدیریت را مشص می‌کند.

سطح مدیریت

در مورد نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات و گسترش روش‌های موردنظر، مدیریت هوشمندانه لازم است. برای مثال ابزارهای مدیریتی Big Data, IoT, Cloud که امروزه بسیار به کار می‌روند، تاثیر بزرگی در آینده‌ دنیای فناوری و شهرهای هوشمند خواهند داشت.

شرکت BlueCats را درنظر بگیرید. این شرکت میان سطح دستگاه و سطح مدیریت کار می‌کند. در حالی‌که آن‌ها از نظر فنی دستگاهی را تولید می‌کنند، در واقعیت خود را با این دستگاه به سطح مدیریت متصل کرده‌اند.

آن‌ها خدمات ابری و داده‌های ترکیبی را در موازای خدماتی مثل وب‌سرویس‌های آمازون ارائه داده‌اند. شما می‌توانید از سیستمشان استفاده کنید و یا سیستم خود را با سیستم آن‌ها ترکیب کنید. این شرکت در سال ۲۰۱۱ فعالیتش را آغاز کرده و اکنون چهار دفتر در آسیا، آمریکای شمالی و اروپا دارد. این مثالی عالی از نامحدودی فرصت‌ها در سطح مدیریت است.

سطح شبکه

توضیح اینترنت مانند تلاش برای تعریف هواست. همه می‌دانیم که بدون اینترنت نمی‌توان زندگی کرد. با این تفاسیر ممکن است متوجه تغییر اساسی که توسط مهاجرت از اینترنت باسیم به اینترنت بی‌سیم رخ داد، نشده باشید. با این تغییر در آینده اینترنت بسیار پر سرعتی خواهیم داشت.

امروز ما به شبکه‌ی 4G وابسته‌ایم. رهبران شهر هوشمند در هر جای شهر که ممکن است شبکه‌های اینترنتی را قرار داده‌اند. در چند سال آینده شاهد پیشرفت 5G هستیم که سرعت بیشتر و IoT گسترده‌تر را ممکن می‌سازد. آزمایش‌ها نشان‌گر آن است که 5G حدود ۳۰ تا ۵۰ برابر سریع‌تر از 4G خواهد بود.

تصور کنید که شرکتتان از 5G چه تأثیری خواهد گرفت. این تاثیر چگونه بر روی نحوه‌ انجام کسب‌وکار شما و ارتباط با مشتریانتان منعکس خواهد شد؟ با دقیق شدن بر روی جزئیات تنها می‌توان به اعداد و ارقام رسید اما مشخص نیست که برنامه‌های کاربردی این موج جدید، وب‌سایتی خواهند بود یا بر روی موبایل قابل‌ اجرا هستند. همان‌طور که می‌دانید شرایط کسب‌وکار بسیار متغیر است.

سطح فرا سازه یا زیرساخت

این قسمت اهمیت کمتری دارد اما داشتن شالوده و فرا سازه مهم است. فناوری‌هایی مانند تلفن هوشمند، شبکه‌های فیبری، برج‌های همراه، پایه‌های برق همگی پایه‌های هرم عصر حاضر هستند. آن‌ها اینترنت را ممکن می‌سازند. مانند بزرگراهی که لایه‌اش آسفالت است، شهر هوشمند نیز لایه‌اش را سطح فرا سازه تشکیل می‌دهد. شرکت شما می‌تواند در این جهان بهترین محصولات و خدمات را عرضه کند اما اگر نتوانید با مشتری ارتباط برقرار کنید، تمام تلاشتان بی‌نتیجه خواهد بود. سطح فرا سازه شامل عناصری می‌شود که ارتباط فیزیکی را ممکن می‌سازند.

اکنون که شما مقداری اطلاعات در مورد شهرهای هوشمند، IoT، داده‌های وسیع، سنسورها و هر چیز مرتبط با واقعیت دیجیتال مدرن دارید، چه خواهید کرد؟ بی‌شک می‌توانید مسائل را با دید عمیق‌تری ببینید و با متخصصان، تأمین‌کنندگان و شرکای جدید برای رسیدن به روابط جدید تلاش کنید. در این راه ممکن است در محصول یا خدمات خود تغییری ایجاد کنید و با فناوری‌های مدرن هماهنگ شوید.

جذاب‌ترین بخش دوران زمانی کنونی، خلاقیت کارآفرینان برای ایجاد راه‌کارهای تازه‌ای است که بتوانند مشکلات بزرگ و کوچک مصرف‌کنندگان و جامعه را حل کنند.

برچسب‌ها: جهانتکنولوژیوباینترنت اشیاکسب‌و‌کاراستارت‌آپ
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.