ستاری: راه برای توسعه فناوری‌های دانشگاهی فراهم است
مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی افتتاح شد ۸

ستاری: راه برای توسعه فناوری‌های دانشگاهی فراهم است

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۰۹:۵۵ | ۵ دقیقه

دانشگاه خوارزمي تهران روز گذشته شاهد افتتاح مركز نوآوري و رشد با حضور سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري بود تا زمينه براي تبديل ايده‌هاي نوآور به كسب‌وكارهاي دانش‌بنيان فراهم شود.

نوپانا: سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري با اشاره به توسعه زيست‌بوم نوآوري و فناوري با راه‌اندازي اين مركز رشد عنوان كرد: دانشگاه خوارزمی به عنوان يكي از دانشگاه‌هاي مهم و اثرمند در خلق ايده‌هاي نوآورانه اكنون بستري را براي توسعه كسب‌وكارهاي نوپا فراهم کرد. با توافق های صورت گرفته برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری البرز بر ظرفیت زیست‌بوم نوآوری این استان که قطب فناوری‌های زیستی به شمار می‌رود افزوده می‌شود.

ستاری با بیان این‌که قطب‌های بزرگ دارویی و زیست فناوری مستقر در استان البرز، ظرفیت خوبی برای تعامل با دانشگاه‌ها و خلق ثروت از ایده‌های نو دارند، ادامه داد: دانشگاه خوارزمی می‌تواند بر اساس مزیت های استان مانند زیست فناوری، گام های مهمی در توسعه فناوری‌ها و اقتصاد دانش‌بنیان بردارد.

ستاری، ایجاد فرهنگ کارآفرینی در میان دانشگاهیان، کسب درآمد دانشگاه از محل فروش پتنت و ارتباط با صنعت را از ضرورت‌های رونق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: اگر اراده کافی برای توسعه زیست بوم نوآوری و فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد قطعاً شاهد خلق ارزش افزوده از ایده‌های جوانان مستعد و خلاق دانشگاهی خواهیم بود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، حرکت دانشگاه‌ها را در مسیر نوآوری و کارآفرینی یک ضرورت برای ارزش نهادن به ایده‌های نوآور دانست و افزود: برای این که یک جوان بعد از سال‌ها تحصیل بتواند جایگاه خود را در اقتصاد کشور بیابد و در حل مشکلات جامعه اثرمند و کارآمد باشد، نیازمند تحولی جدی در نگرش به جوان و ایده‌های خلاقانه او است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که دانشگاه‌های فناور و نوآور مانند دانشگاه خوارزمی، از ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است، ادامه داد: محصول حاصل نقش آفرینی بخش خصوصی است و برای تولید محصول کارآمد باید بخش خصوصی روی پژوهش‌ها سرمایه‌گذاری کند. پژوهشی که تماما توسط دولت حمایت شود کارآمد نخواهد بود.

بستری برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

ساختمان مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی پیش از این  کاربری اداری داشت که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجهیز شد و به بهره برداری رسید. اکنون در این مرکز رشد و نوآوری ۲۰ شرکت و ۲۵ هسته فناور مستقر هستند و بخش تکمیل نشده ظرفیت آن با اعلام فراخوان و جذب هسته‌های فناور تکمیل خواهد شد. همچنین مرکز نوآوری دانشگاه خوارزمی در البرز که 4 برابر تهران ظرفیت دارد، با حمایت معاونت علمی و فناوری به بهره‌برداری می رسد.

فعالان فناور مستقر در این مرکز، ایده‌های نوآورانه خود را در حوزه‌های زیست‌فناوری، پتروشیمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند.

برچسب‌ها: سورنا ستاریاستارتاپدانشگاه خوارزمیمرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.