کدام کسب و کارها در بحران کرونا فعال‌تر شدند؟
تغییر سبک زندگی، ۸

کدام کسب و کارها در بحران کرونا فعال‌تر شدند؟

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۲:۴۷ | ۴ دقیقه

تغییر در شیوه توزیع و مصرف کالاها و خدمات در زمان شیوع کرونا، معادلات بسیاری از کسب‌وکارها را به هم ریخته اما برخی نیز با افزایش درآمد روبرو شده‌اند.

نوپانا به نقل از فارس، براساس آمار اعلامی از طرف سازمان فناوری اطلاعات پیش از کرونا سقف تبادل روزانه داده در کشور کمی بیشتر از ۲ ترابیت بر ثانیه بود، اما امروز این عدد به ۵,۴ ترابیت رسیده است. این افزایش تبادل داده به معنای افزایش بیش از دو برابری استقبال مردم از خدمات آنلاین است.

برخی از کارشناسان معتقدند که با وجود چنین تغییری، عملا بازگشت به شرایط پیش از کرونا غیرممکن است. به نظر آنها پسا کرونایی در حوزه کسب و کارهای نوین وجود ندارد. تجربه تماشای فیلم به‌وسیله اینترنت در منزل، خرید اینترنتی، کلاس آموزشی و تجربه‌هایی شبیه این، تصور بازگشت به گذشته در این موارد را بسیار سخت کرده است.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور که آموزش و پرورش با ۱۵ میلیون دانش آموز را بازار خوبی برای استارت آپ آموزشی می‌داند، به تازگی گفته که بسیاری از استارت آپ‌های حوزه آموزش از ابتدای کرونا تا امروز، رشد بالای ۱۰۰۰ درصد داشتند. این بحران فرصت مناسبی بود تا استارت آپ‌های آموزشی، خدمات خود را بیش از گذشته ارائه دهند.  استارت آپ‌‌ها در حوزه  اکران فیلم هم توانستند در این مدت  وضعیت خود را تا حد زیادی بهبود ببخشند.  به عنوان مثال میزان تماشای فیلم از طریق فیلیمو حدود ۶۵ درصد افزایش یافته است.

اما در اقتصاد کرونا زده، استارت آپ‌های فعال در حوزه فروش کالا را نیز از برندگان این روزهای ویروس زده می‌توان دانست. مدیر عامل شرکت پست می‌گوید که در در پنج ماه ابتدایی امسال ۱۸ میلیون بسته پستی تحویل داده شده این در حالی است که حجم مرسولات پستی در مدت مشابه سال گذشته تنها ۱۰ میلیون بسته بوده و نشان دهنده افزایش ۸۰ درصدی عملکرد این شرکت در این مدت است. اسنپ مارکت از افزایش ۵۰ درصدی تقاضا در این بخش خبر داده است.

همچنین تولیدکننده‌های ظروف یکبار مصرف با افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تولید، تولیدکننده‌های غذای کنسروی با افزایش ۲۵ تا ۴۰ درصدی تولید و تولیدکننده‌های مواد شوینده نیز با افزایش ۴۰ تا ۶۵ درصدی تولید از عمده‌ترین کسب‌وکارهایی بودند که در دوره شیوع کرونا بیش‌ترین افزایش فعالیت و طبیعتا افزایش درآمد را تجربه کردند.

برچسب‌ها: کروناکسب‌وکارهای اینترنتیسورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریاستارتاپ
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.