۱۵ شرکت دانش بنیان وارد بورس می‌شوند
سورنا ستاری: ۸

۱۵ شرکت دانش بنیان وارد بورس می‌شوند

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۴:۰۰ | ۸ دقیقه

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور گفت: در حال حاضر ۳۳ شرکت دانش بنیان در بورس حضور دارند و به زودی ۱۵ شرکت دیگر دانش بنیان وارد بورس می‌شوند.

نوپانا به نقل از فارس: سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور روز گذشته در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، سجام در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر از اقتصادی که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود، اکنون به اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه دارایی‌های مبتنی بر دانش و تکنولوژی در حال تغییر است.

وی گفت:‌ وقتی فیس بوک شرکت واتساپ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴۷ میلیون دلار خرید یا اکنون شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می‌شود، یا وقتی شرکت هوبر توانست شرکت کریم امارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ۳ میلیارد دلار خریداری کند، باید بدانیم شرکت‌های دانش بنیان چگونه ارزشیابی می‌شوند و این یکی از چالش‌های بزرگ است،‌ زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

به گفته معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور طی توافقاتی که با سازمان‌ها انجام شده ۳۳ شرکت دانش بنیان در بورس به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان حضور دارند و در کشور ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار فعالیت دارند که بزرگترین این شرکت‌ها که در بورس هم حضور دارد شرکت انفورماتیک و آسان پرداخت است که در تابلوی بورس حضور دارد.

ستاری با اعلام این خبر که مراحل پذیرش ۲ شرکت دانش بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می‌آیند، گفت: با این حساب تعداد شرکت‌های بورسی ۳۵ عدد می‌شود و ۱۵ شرکت دانش بنیان تأییدیه نهایی گرفته‌اند که وارد بورس شوند.

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌ها به جای وام گرفتن از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی‌های خود می‌توانند صورت‌های مالی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده و به راحتی وارد بورس شوند و از طریق بورس به تأمین نقدینگی و تأمین مالی بپردازند. برای آنها معافیت مالیاتی هم در نظر می‌گیریم و همه شرکت‌های دانش بنیان دارای یک دفتر مالیاتی هستند.

وی ادامه داد: مهمترین بحث در شرکت‌های دانش بنیان ارزشیابی دارایی نامشهود آنهاست؛ به عنوان مثال یک بشکه نفت که بین ۴۰ تا ۵۰ دلار فروش می‌رود دارای ۱۵۴ لیتر نفت است، اما یک شیشه عطر ۵۰ میلی‌ لیتری ۱۰۰ دلار یعنی ۳ هزار برابر نفت ارزش دارد. یا کشور ما برای واردات داروی فاکتور۷ که اخیراً توانستیم آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داخلی‌سازی کنیم، قبلا ۴۰ میلیون یورو پول می‌داد تا بتواند ۴۰ گرم فاکتور ۷ وارد کند؛ یعنی گرمی یک میلیون یورو بود. یا هم اکنون یک کیلو بذر خیار و یا بذر گوجه فرنگی هیبریدی به ارزش یک کیلو طلاست و این ارزش دانش و نوآوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان می‌دهد.

ستاری اضافه کرد: یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق ۳ در ۴ درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان ۱۹ ساله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم که ماهی ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

وی همچنین با اشاره به این که سایت آپارات جزو ۷۰ سایت پربیننده دنیا است، گفت: این شرکت چگونه ارزیابی می‌شود؟ ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت جهان اما در فضای اینترنت زبان فارسی نهمین زبان اینترنت دنیاست، حتی تعداد صفحات فارسی در اینترنت چندین برابر صفحات عربی است و این یکی از نمادهای اقتدار کشور است.

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور همچنین با اشاره به توسعه صندوق‌های جسورانه ونچر کپیتال گفت: تاکنون ۹ صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و ۱۰ صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. ۳ صندوق جسورانه جدید وارد بورس می‌شوند و توسعه صندوق‌های جسورانه در بستر بازار سرمایه و بورس و فرابورس انجام می‌شود.

ستاری همچنین سامانه جامعه اطلاعات مشتریان، سجام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یک سامانه فوق‌العاده دانست که ۱.۲ میلیون نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ظرف یک ماه احراز هویت کرده و خدمات به آن ارائه می‌کند و سامانه سجام بر اساس فناوری هوش مصنوعی فوق‌العاده به شناسایی مشتریان می‌پردازد. حتی اگر مشتری صورت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم پوشیده باشد این فناوری قابل شناسایی مشتری بورسی است.

به گفته وی نرم‌افزارهای جدید بانک‌های اطلاعاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرزندان این سرزمین نوشته‌اند. در سهام عدالت ۵ شرکت دانش بنیان مشغول کار هستند و ما از سازمان بورس تشکر می‌کنیم که اجازه دادند شرکت‌های دانش بنیان وارد کارهای برنامه نویسی برای سهام عدالت شوند.

ستاری اضافه کرد: یک زمانی شرکت‌های بزرگ مانند بریتیش پترولیوم، اگزون موبیل یا سیتی گروپ بودند، الان شرکت‌های دانش بنیان مانند آمازون روی بورس آمده‌اند. در ایران هم به زودی شرکت‌های بزرگ بورسی از نوع دانش بنیان‌ها خواهند شد. در حال حاضر ۳۳ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در بورس حضور دارند.

برچسب‌ها: سورنا ستاریمعاون علمي و فناوري رئيس جمهوربورسورود استارتاپ‌ها به بورسشرکت‌های دانش‌بنیان
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.