کمپ دیجی‌کالانکست را بهتر بشناسید!
همزمان با ثبت‌نام کمپ زمستانه هوش مصنوعی؛ ۸.۷

کمپ دیجی‌کالانکست را بهتر بشناسید!

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ - ۱۴:۱۸ | ۷ دقیقه

مرکز نوآوری دیجی‌کالانکست ثبت‌نام کمپ زمستانی هوش مصنوعی خود را به آغاز کرده است.

نوپانادر همین رابطه با سینا بهزادی‌فرد، کارشناس برنامه دیجی‌کالانکست گفت‌و‌گویی درباره دستاوردها، آمارها و برنامه‌های آینده کمپ هوش مصنوعی دیجی‌کالانکست داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

ابتدا خودتان و مرکز نوآوری دیجی‌کالانکست را معرفی کنید:

سینا بهزادی‌فرد هستم، کارشناس برنامه دیجی‌کالانکست و مسئولیت ایجاد استارتاپ‌های هوش مصنوعی را برعهده دارم.

دیجی‌کالانکست، بازوی نوآوری دیجی‌کالا است که از آبان ماه سال ۱۳۹۷ تاسیس شد و به صورت رسمی از اردیبهشت ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرد و برای امسال تمرکزش بر روی هوش مصنوعی و ساختن محصولاتی با استفاده از این تکنولوژی است.

در این راستا تا به‌حال چه فعالیتی را انجام داده‌اید؟

در دیجی‌کالانکست ما دو فعالیت اصلی داریم، سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها و دیگری ساختن استارتاپ‌هایی که در بازار فرصتی را برای آن‌ها پیش‌بینی کرده‌ایم و از تکنولوژی هوش مصنوعی برخوردار هستند. با توجه به این که در اکوسیستم استارتاپی ایران تجربه خوبی برای پیدا کردن و سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌های هوش مصنوعی نداشتیم، از این رو اقدام به ایجاد برنامه‌ای با هدف توسعه استارتاپ‌هایی با تکنولوژی هوش مصنوعی کردیم.

ما در دیجی‌کالانکست به صورت سالانه دو کمپ خواهیم داشت، کمپ زمستانه و تابستانه، که هر دو کمپ امسال روی هوش مصنوعی تمرکز دارد.

کمپ تابستانه از ۱۵ تیر شروع شد. ۷۰۰ نفر برای ورود به کمپ ثبت‌نام کردند که از این تعداد حدود ۲۰۰ نفر به آزمون دعوت شدند که پس از آزمون ۵۲ نفر برای شرکت در کمپ دعوت شدند. در حال حاضر کمپ تابستانه با ۳۰ نفر و در قالب ۷ تیم در حال توسعه محصول خود هستند.

دو هفته اول کمپ تابستانی به تیم‌سازی و آموزش مهارت‌های نرم اختصاص داشت که افراد در این مدت با هدف شناخت خود و یک‌دیگر برای درک بهتر نقاط مشترکشان فعالیت‌هایی را انجام دادند.

بعد از فاز آموزشی، تیم‌های تشکیل شده وارد فاز توسعه محصول شدند. در این مرحله دیجی‌کالانکست برای تیم ها امکاناتی نظیر دیتاهای واقعی دیجی‌کالا، فضای کاری اشتراکی و زیرساخت‌ ابری فراهم کرد. با توجه به نیاز تیم های استارتاپی به منتورشیپ، تیم‌های کمپ هوش مصنوعی به صورت اختصاصی از کمک منتورهای دیجی‌کالانکست بهره‌مند شدند.

در حال حاظر چند تیم در حال فعالیت است؟

در کمپ تابستانه حدود ۷ تیم حضور دارند که اعضا این تیم‌ها فارغ التحصیل یا دانشجوی یکی از رشته های ریاضیات، علوم کامپیوتر، آمارو مهندسی کامپیوتر هستند.

حوزه‌های کاری هر تیم چگونه است؟

تیم‌های حاضر در دو حوزه کلی تجارت الکترونیک و لجستیک فعالیت می‌کنند و موضوعات مختلفی مثل موتور جستوگر همراه با هوش مصنوعی، چت بات با تکنولوژی هوش مصنوعی و یکی از این تیم‌ها بر روی بهبود فرآیند ارسال مرسولات دیجی‌کالا به مشتریان تمرکز دارند.

مدت زمان کمپ چقدر است؟

کمپ‌های دیجی‌کالانکست در یک دوره سه ماهه برگذار می‌شود که دو هفته اول آن به تیم‌سازی و ایده پردازی اختصاص داده می‌شود.

استارتاپ‌هایی که در دیجی‌کالانکست تشکیل داده‌اید، آیا انحصارا باید برای دیجی کالا خدمت کنند؟

رویکرد ما در دیجی‌کالانکست ایجاد کسب‌وکارهایی نوپا است و این استارتاپ‌ها برای بزرگ شدن نیاز دارند که خارج از اکوسیستم دیجی‌کالا فعالیت کنند و بر همین اساس دیجی‌کالانکست برای ورود به بازار همراه و پشتیبان تیم‌ها خواهد بود.

در بخش سرمایه‌گذاری تا الان دیجی‌کالانکست چه کارهایی انجام داده است؟

تا الان یک استارتاپ موفق به جذب سرمایه از دیجی‌کالانکست شده است که به زودی اعلام عمومی می‌شود.

کمپ جدید چه زمانی است؟

ثبت نام کمپ زمستانه تا ۱۷ آبان باز است و هفته سوم آبان ماه ثبت نام کنندگان در آزمون آنلاین ورودی شرکت خواهند کرد و پذیرفته شدگان روز ۲ آذر ماه کمپ زمستانی را در فضای کاری اشتراکی دیجی‌کالانکست شروع خواهند کرد.

شرایط ثبت‌نام چگونه است؟

با توجه به این که موضوعات مطرح شده راه‌حل‌هایی  با استفاده از هوش مصنوعی دارند، دانش افراد توانمند و متخصص در این حوزه از اساسی‌ترین شرایط ورود به کمپ است. در رابطه با تحصیلات شرکت کنندگان لازم به ذکر است که دانشگاه و تحصیلات افراد ملاک پذیرش نیست و تنها میزان دانش آن‌ها در زمینه هوش مصنوعی در پذیرش آن‌ها موثر خواهد بود.

برچسب‌ها: دیجی‌کالانکستdigikalanextAIکمپ هوش مصنوعیسینا بهزادی فرکمپ استارتاپیاستارتاپ
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.