سازمان فضایی ایران تحریم شد
ترس از موفقیت؛ ۸

سازمان فضایی ایران تحریم شد

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۲:۳۸ | ۳ دقیقه

سازمان فضایی ایران و دو مرکز تحقیقاتی هوافضای ایران به بهانه ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک تحریم شدند.

نوپانااین دو مرکز شامل پژوهشگاه هوافضا و پژوهشگاه فضایی است که به ترتیب زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و وزارت ارتباطات قرار داشته و از بازوهای اصلی صنعت هوافضای کشور به شمار می‌روند.

وزارت خزانه داری دلیل اعمال این تحریم ها را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و هدف از آن را فشار بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای عنوان کرد. در ضمیمه دوم این قطعنامه از ایران خواسته شده در راستای توسعه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای گام برندارد.

سازمان فضایی ایران
 
از نظر آمریکایی‌ها فناوری پرتابگرهای فضایی شباهت زیادی به موشک‌های قاره‌پیما دارد و ایران به بهانه پروژه‌های فضایی تجربه زیادی را در توسعه سکوی پرتاب، پرتاب موشک و کنترل آن به دست می‌آورد. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در بیانیه خود به این نکته اشاره کرده: «ایالات متحده به ایران اجازه نخواهد داد از برنامه‌های فضایی به عنوان پوششی برای پیشرفت پروژه‌های موشک بالستیک استفاده کند.»

پومپئو مدعی شده که آزمایش راکت فضایی اخیر در سمنان نشان دهنده یک تهدید فوری و گواه دیگری بر درست بودن تصمیم آمریکا برای خروج از توافق برجام است.

پنجشنبه گذشته خبرهایی در مورد پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی در «پایگاه فضایی امام خمینی» سمنان منتشر شده بود اما علی ربیعی سخنگوی دولت با تایید انفجار در سکو اعلام کرد این حادثه زمانی رخ داده که ماهواره ناهید ۱ به سکو منتقل نشده بود. ربیعی همچنین احتمال دست داشتن عوامل خارجی در عدم موفقیت این آزمایش را هم رد کرد.

ماهواره ناهید یک ماهواره مخابراتی است که در باند UHF و KU امکان ارتباطات مخابراتی را در مدار ۲۵۰ کیلومتری فراهم می کند.

برچسب‌ها: سازمان فضایی ایرانتحریمماهواره ناهیدپایگاه فضایی امام خمینی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.