کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی توسعه می‌یابد
با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور: ۸

کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی توسعه می‌یابد

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ - ۱۱:۱۵ | ۴ دقیقه

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور، کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی و مهندسی نقشه‌برداری در کشور توسعه می‌یابد.

نوپانااین تفاهم‌نامه میان منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری و مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور به امضا رسید که مهمترین هدف انعقاد این تفاهم نامه، مشارکت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه برداری کشور در حمایت و گسترش کسب و کارهای دانش بنیان در زمینه تجهیزات سامانه‌های نقشه‌برداری و ژئوماتیک توسط فارغ التحصیلان، کارآفرینان، مراکز تحقیقاتی و صاحبان ایده است.

شناسایی، صلاحیت سنجی و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه مکان محور، کمک به اخذ مجوزهای مورد نیاز، نظارت بر نحوه اجرای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و غیره؛ بخشی از تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم نامه مشترک است.

منوچهر منطقی در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: برای توسعه فناوری‌های مکان محور به اطلاعات موجود در سازمان نقشه‌برداری نیاز داریم.

وی افزود: اکنون گروه‌های مختلفی در ستاد توسعه فناوری‌ فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچون خودرو، ریلی و هوایی شکل گرفته است و تمام این گروه ها به دنبال هوشمندسازی خدمات خود هستند.

وی افزود: هوشمندسازی در این حوزه‌ها نیز بدون دسترسی به اطلاعات دقیق مکانی امکانپذیر نیست، بخش بزرگی از این اطلاعات دقیق در سازمان نقشه برداری متمرکز است.

به گفته منطقی، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تامین تجهیزات، فناوری و خدمات مورد نیاز در حوزه مکان محور به کمک‌ سازمان نقشه برداری نیاز دارد.

وی همچنین تصریح کرد: اطلاعات مکان محور یکی از زیر بناهای مورد نیاز برای توسعه حمل و نقل در کشور است، به همین دلیل با کمک شرکت‌های دانش بنیان به دنبال توسعه این فناوری در کشور هستیم.

همچنین مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این مراسم گفت: سازمان نقشه برداری کشور به عنوان تنها متولی تولید نقشه نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در بخش غیرنظامی در کشور است.

وی اظهارداشت: متاسفانه تحریم‌های ظالمانه نیاز ما را به ظرفیت فناوری‌ها بیش از پیش ضروری کرده که در این برهه زمانی باید با یک عزم جدی قدم برداریم.

شفیعی گفت: یکی از نیازها و زیربنای استارت‌آپ‌ها استفاده از هوشمندسازی در بخش اطلاعات مکانی است که باید به طور دقیق و با جزئیات به آن بپردازیم.

برچسب‌ها: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریفناوری فضاییسازمان نقشه برداری کشورتجهیزات سامانه‌های نقشه‌برداریاستارتاپ‌های مکان محورشرکت‌های دانش‌بنیان مکان محوراطلاعات مکانی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.