سوغاتی‌های حج را همین جا آنلاین بخرید و در خانه تحویل بگیرید!
توصیه جالب سازمان حج و زیارت برای حجاج ایرانی: ۸

سوغاتی‌های حج را همین جا آنلاین بخرید و در خانه تحویل بگیرید!

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ - ۱۵:۰۱ | ۹ دقیقه

حجاج ایرانی معادل حقوق حدود ٢٢٣‌هزار کارگر ایرانی از عربستان سوغاتی بنجل می‌خرند

نوپانا به نقل از شهروند،  سازمان حج و زیارت اعلام کرده که سامانه‌ای با عنوان «برکت به خانه» راه‌اندازی کرده است تا حجاج ایرانی به جای این‌که پول‌شان را به جیب عربستانی‌ها بریزند، از همین ایران خودمان و از فروشگاه‌های اینترنتی سوغاتی‌هایشان را بخرند و درِ خانه تحویل بگیرند و وقتی به لینک این سامانه مراجعه می‌کنید، درگاه دیجی کالای خودمان باز می‌شود!

جالب است بدانید ٨٦  هزار زائر ایرانی حدود ٢٥‌میلیون و ٨٠٠‌هزار دلار یعنی چیزی حدود ٣٣٥‌میلیارد و ٤٠٠‌میلیون تومان صرف خرید کالاهای بنجل چینی و ترک می‌کند. رقمی که معادل حقوق حدود ٢٢٣‌هزار کارگر ایرانی است.

چقدر سوغات مي‌خريم؟

«حاجی ایرانی، حاجی ایرانی، تخفیف» جمله آشنای مغازه‌داران سعودی در مکه و مدینه است که به تجربه دریافته‌اند اگر ایرانی‌ها از آنها خرید نکنند، کاسبی‌شان کساد خواهد شد.براساس اعلام رسمي سازمان حج و زيارت و به استناد نظرسنجي كه چند ‌سال قبل انجام شد، ٣٠درصد وقت مفيد زائران ايراني در سفر حج براي بازارگردي و خريد سوغات تلف مي‌شود. امسال قرار است ٨٦‌هزار ايراني به سفر حج مشرف شوند. براساس آن‌چه سازمان حج و اوقاف اعلام کرده هر زائر می‌تواند ٢٠٠ دلار سهمیه ارز مسافرتی به قیمت ١٢‌هزار و ٧٩٠ تومان از شعب بانک ملی دریافت کند.

این حجم از ارز  درحالی برای حجاج ایرانی در نظر گرفته شده که افراد پیش از سفر خود تمامی هزینه‌های جاری و روزمره‌شان را به کاروان‌ها پرداخت کرده‌اند و کاروان‌ها نیز موظف به آماده‌سازی تمامی مایحتاج حجاج شده‌اند، بنابراین مردم برای حضور در مراسم حج نیازی به پول نقد زیادی ندارند. با وجود این‌که چند سالي است با پايين آمدن ارزش پول ايران در برابر ساير پول‌ها ازجمله ريال عربستان خريد سوغاتي دست‌كم از نظر اقتصادي چندان به‌صرفه نيست، اما تقاضا براي خريد سوغاتي و بازارگردي آن‌قدر زياد هست كه گاهي مديران كاروان‌ها در برنامه سفرشان به‌طور رسمي چند برنامه حضور در بازار مي‌گنجانند.

با این پول چه می‌توان کرد؟

حتي اگر مجموع هزينه‌اي كه امسال ايراني‌ها خرج سوغات خواهند كرد را در كمترين حالت ٣٠٠ دلار در نظر بگیریم، ٢٥‌میلیون و ٨٠٠‌هزار دلار یعنی چیزی حدود ٣٣٥‌میلیارد و ٤٠٠‌میلیون تومان ( با احتساب دلار ١٣‌هزار تومانی) صرف خرید کالاهای بنجل چینی و ترک در بازار عربستان می‌شود. جالب است بدانید ارزش  دلاری که ایرانی‌ها صرف خرید سوغاتی از عربستان می‌کنند، حقوق ماهیانه حدود ٢٢٣‌هزار و ٦٠٠ (با احتساب حقوق ١,٥‌میلیون تومانی) کارگر در کشور است.

حال درصورتی که این رقم به جای هزینه در بازارهای سعودی در کشور خودمان هزینه شود، علاوه بر این‌که از خروج ارز با ارزش جلوگیری می‌کند، باعث رونق چرخ‌های تولیدکننده‌های ایرانی می‌شود که درنهایت این رونق به افزایش اشتغال جویندگان کار منجر می‌شود. اما برای این‌که کارهایی که می‌توان با این رقم انجام داد بیشتر ملموس شود، هزینه خرید در عربستان را با برخی از پروژه‌های عمرانی مقایسه می‌کنیم. اگر سرمایه اولیه برای راه‌اندازی یک کارخانه مواد غذایی و بهداشتی را چیزی حدود ٣‌میلیارد تومان در نظر بگیریم، با این ارزی که در بازارهای عربستان هزینه می‌شود، می‌توان حدود ١١١ کارخانه ایجاد کرد،یا اگر هزینه ایجاد هر شغل را طبق گفته‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی حدود ٥٠‌میلیون تومان در نظر بگیریم، با این رقم می‌توان حدود ٦‌هزار و ٧٠٨ شغل در کشور ایجاد کرد.

بر اساس آمارهای موجود ساخت هر کیلومتر راه‌آهن و بزرگراه  ٥‌میلیارد تومان است که با ٣٣٥‌میلیارد تومان هزینه خرید حجاج می‌توان٦٧ کیلومتر راه‌آهن یا بزرگراه ساخت. علاوه‌بر این به‌ طور میانگین ساخت هر متر مربع واحد مسکونی  ٣میلیون  تومان است که با این حساب می‌توان ١١١‌هزار و ٨٠٠  متر مربع خانه ساخت.

هر زائر چقدر می‌تواند بار با خود بیاورد؟

بر این اساس زائران حج تمتع ٩٨ حتما می‌بایست اقدام به تهیه جامه‌دان‌هایی کنند که ابعاد استاندارد آنها ۶۵*۴۰*۳۰ و ۶۰*۳۵*۲۵ سانتیمتر بوده و وزن آنها نیز حداکثر ٢٠ کیلوگرم باشد؛ چرا که در غیر این صورت شرکت‌های هواپیمایی از پذیرش بار این مسافران خودداری خواهند کرد. همچنین طبق قوانین اعلام‌شده هر یک از مسافران می‌توانند علاوه بر چمدان‌های فوق یک جامه‌دان با ابعاد ۲۰*۳۰ سانتیمتر و وزن حداکثری ۵ کیلوگرم را نیز با خود به داخل هواپیما ببرند؛ با این شرط که جامه‌دان ذکرشده شامل وسایل غیرمجاز در پرواز نباشد.

فروشنده‌های تاجیکی و افغانی برای جذب ایرانی‌ها

در مکه و مدینه اکثر مغازه‌داران به خاطر این‌که مشتری‌های اصلی کالاهای‌شان ایرانی‌ها هستند، از فروشندگان افغانی و تاجیکی مسلط به زبان فارسی استفاده می‌کنند که راحت‌تر بتوانند با ایرانی‌ها ارتباط برقرار کنند. تاجیک‌های فروشنده می‌گویند: «اگرزائران ایرانی نباشند، مالکان عرب مغازه‌های مکه و مدینه خسارت فراوانی خواهند دید.

هر چند که طی یکی دو‌ سال گذشته حجم خرید ایرانی‌ها از بازار عربستان نسبت به گذشته کمتر شده  با وجود این، رئیس سازمان حج و اوقاف معتقد است که بهتر است هزینه‌ای را که در بازارهای عربستان می‌کنیم، صرف خرید از تولیدات داخلی خود کنیم. علیرضا رشیدیان با بیان این‌که از حجاج می‌خواهیم تا فرصت عبادت در کنار خانه خدا را با خرید از بازارهای عربستان هدر ندهند، گفت: «سامانه برکت به خانه این فرصت را برای زائران فراهم کرده است.»

به گفته او، سازمان حج و زیارت سامانه «برکت به خانه» را تدارک دیده که در این سامانه شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف اینترنتی، مشابه اجناس و کالاهایی که در عربستان عرضه می‌شود را بارگذاری کرده‌اند و حجاج می‌توانند از آن سامانه خریداری کنند.

قیمت کالاها و اجناس موجود در سامانه «برکت به خانه» مناسب‌تر از قیمت آن کالا در عربستان بوده و به درِ منازل حجاج حمل می‌شود و هزینه گمرک نیز بر زائران بیت‌الله‌الحرام مترتب نخواهد شد.

برچسب‌ها: برکت به خانهدیجی کالاسازمان حج و زیارتسفر حجمکهمدینهعربستان
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.