کسب‌وکار استارتاپ‌های حوزه آب و خشکسالی رونق می‌یابد
با بررسی تجربیات جهانی استارتاپ‌ها؛ ۸

کسب‌وکار استارتاپ‌های حوزه آب و خشکسالی رونق می‌یابد

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۶:۴۱ | ۵ دقیقه

در راستای اجرای برنامه ملی آینده نگاری و ارتباط آن با اکوسیستم استارتاپی و به منظور رشد و ارتقای استارتاپ‌های داخلی،تجربیات جهانی شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و خشکسالی بررسی شد.

نوپانا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای اجرای برنامه آینده نگاری علم و فناوری توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجربیات جهانی شرکت‌های استارتاپی حوزه آب و خشکسالی در حوزه‌های فعالیت، فناوری‌ها و مدل‌های کسب و کاراستارتاپ‌های جهانی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در فاز اول از اجرای این طرح به محورهایی از جمله مدیریت پسماند،ورزش و سلامت جسمی،مدیریت آلودگی هوا، کشاورزی ومدیریت آب و خشکسالی پرداخته شد .سرفصل‌های سلامت دیجیتال،خدمات اجتماعی،کالاهای زود مصرف،انرژی،گردشگری،خودرو،بیمه وآموزش نیز از دیگر مواردی بود که در طرح بررسی تجربیات جهانی استارتاپ‌ها مورد توجه و نقد قرار گرفت.

مطرح شدن فرصت‌ها و چالش های کلیدی حوزه مدیریت آب و خشکسالی

در این گزارش موضوع چالش‌ها و فرصت‌های کلیدی حوزه مدیریت آب وخشکسالی نیز مطرح و به محورهایی از جمله محدود بودن منابع آب شیرین و ضررهای محیط زیستی،راهکارهای موجود برای تامین آب مانند آب شیرین کن‌های صنعتی،عدم دسترسی به آب سالم و تصفیه شده لوله کشی در بسیاری از مناطق محروم و هدر رفت بالای آب به دلیل عدم مصرف صحیح و یا عدم آگاهی از میزان آب مصرفی در فعالیت های مختلف روزمره،کشاورزی و صنعتی پرداخته شد .

پیچیدگی مدیریت شبکه آب رسانی شهری و روستایی به دلیل گستردگی شبکه، عرضه وتقاضای غیر پایدار،خرابی های سیستم،از دست رفتن حجم قابل توجهی از آب های آشامیدنی لوله کشی به دلیل نشتی های جزئی و یا پنهان لوله های انتقال آب و افزایش حساسیت افراد جامعه به کیفیت آب از دیگر عناوین چالش ها و فرصت های مطرح در این حوزه است که مورد بررسی قرار گرفت.

محورهای افزایش مصرف آب‌های بسته بندی در محل کار،باشگاه های ورزشی و مکان‌های عمومی که هزینه و اثرات منفی زیست محیطی بالایی دارد و هدر رفتن حجم زیادی از آب‌های با قابلیت استفاده مجدد به دلیل ورود مستقیم به سیستم های فاضلاب شهری نیز از جمله چالش ها و فرصت های موجود در حوزه مدیریت آب و خشکسالی است.

زنجیره فعالیت‌های استارتاپی حوزه مدیریت آب و خشکسالی شامل آنالیز، تصفیه و بهسازی آب شرب لوله کشی، پایش و مدیریت مصرف آب،مدیریت آب رسانی شهری و روستایی، تصفیه فاضلاب های خانگی و صنعتی، تامین نیاز به آب با روش های جایگزین و تامین آب شرب برای مناطق محروم و فاقد دسترسی به آب سالم می شود.

سند توسعه فناوری‌های آب و خشکسالی دریچه ای روبه پیشرفت

با توجه به بررسی تجارب جهانی انجام شده در این گزارش،سند توسعه فناوری های ستاد آب وخشکسالی،فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که با مشارکت صاحب نظران و متخصصان تهیه شده است و مبنای اقدامات توسعه فناوری و دانشی قرار گرفته عمده تجارب موفق جهانی این مطالعه را شامل می‌شود.

امید است با مشارکت و حرکت جهادی شاهد اجرای این سند و دستاوردهای ارزشمندش برای توسعه و آبادانی کشور باشیم.

برچسب‌ها: خشکسالیبحران آبتامین آب آشامیدنیاستارتاپ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریبهسازی آباستارتاپ‌های حوزه آبآبرسانی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.