ایران دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می‌کند
اسحاق جهانگیری: ۸

ایران دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می‌کند

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۲:۰۲ | ۱۱ دقیقه

معاون اول رئیس جمهور: اگر دانشمندان ایرانی غیرمقیم خواستار همکاری با دانشمندان و دانشجویان ایرانی در کشور هستند از آنها استقبال می کنیم و سعی بر رفع موانع آنها داریم.

نوپانا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در اختتامیه سومین جشنواره و کنگره ملی و بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، اظهار داشت:  در سال‌های گذشته زمانی که در دولت ستادهایی برای راه‌اندازی فعالیت‌های مرتبط با فناوری جدید ایجاد می‌شد، تعداد محققین و دانشمندان در این رشته‌ها اندک بود اما امروز به دستاوردهای بزرگی در این زمینه‌ها رسیدیم و تعداد دانشگاه‌های کشور، محققین، اساتید و دانشجویان در سراسر کشور در رشته‌های مرتبط با فناوری‌های نوین افزایش چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در رشته‌های مختلف علمی و فناوری‌های نوین خاطرنشان کرد: خوشبختانه محققین و دانشمندانی از خارج از کشور نیز امروز علاقمند به همکاری با ایران هستند و گسترش فعالیت‌های ایران در زمینه فناوری‌های نوین باعث شده که کشور در برخی از رشته‌ها از نظر تعداد محصول، تعداد مقالات علمی و صادرات محصولات نانو، بایو و دارویی از جایگاه خوبی در سطح بین الملل برخوردار باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: ایران در رشته سلول‌های بنیادی نیز در سال‌های اخیر از رشد و پیشرفت خوبی برخوردار بوده است و در بازدیدی که از نمایشگاه این کنگره داشتم، دستاوردهای حاصل شده بیانگر آن است که ایران گام‌های بلندی در بخش سلول‌های بنیادی برداشته است.

جهانگیری با قدردانی از برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران برپایی این کنگره علمی مهم تصریح کرد: این‌گونه گردهمایی‌ها نقش موثری در تبادل اطلاعات در سطح ملی و بین المللی دارد و می‌تواند به توسعه علم و فناوری‌های نوین شتاب بیشتری بخشد.

وی با تاکید بر اینکه برای تقویت و تکمیل کار محققین و دانشمندان کشور باید کاری کنیم که تحرک بیشتری در توسعه علم و فناوری ایجاد شود،‌ افزود: باید اهمیت موضوع فناوری‌های نوین را در سطح جامعه در مقیاس بزرگتری بازگو کنیم که البته این موضوع به سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کشور مرتبط است و آنچه تعیین کننده است این است که بتوانیم در این گونه جشنواره‌ها به این موضوع توجه کنیم که عناصر مساعد و نامساعد، موانع پیش رو و عوامل پیشرفت و شکوفایی فناوری‌های نوین را به طور دقیق شناسایی و با مسئولین سیاست‌گذار کشور در میان بگذاریم تا این موانع برطرف شود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: مهمترین عامل که بتوانیم جایگاه علمی ایران را در فضای پررقابت دنیا حفظ کنیم این است که توسعه علمی را در رأس همه امور و در دستورکار قرار دهیم و این یعنی از ظرفیت‌های متکی به دانش، علم و رهیافت‌های علمی که در سطح داخلی و بین المللی به آنها دسترسی پیدا می‌کنیم، حفاظت کنیم و آن را در خدمت توسعه کشور قرار دهیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: چه در شرایط عادی و چه در شرایط امروز که آمریکایی‌ها با وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران تلاش می‌کنند تا مسیر توسعه را به روی ایران ببندند و مانع از دستیابی دانشمندان کشور به ابزارها و تجهیزات پیشرفته برای توسعه علم و فناوری شوند، باید تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنیم و اجازه ندهیم که موانع پیش رو مانع از توسعه علم و فناوری‌های نوین در کشور شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران از ظرفیت نیروی انسانی تحصیلکرده کم‌نظیری برخوردار است، اظهار داشت: این نیروها سرمایه‌هایی کم نظیر هستند که می‌توانند با استفاده از خلاقیت خود بسیاری از نیازهای کشور که دسترسی ما به واسطه تحریم‌ها به آنها دشوار شده را تامین کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه فرصت‌های جدید علمی که در کشور ایجاد می‌شود، متکی به علوم دانش بنیان است، گفت: در تمامی علوم مختلف نظیر علوم پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می‌توانیم با دانش بنیان کردن امور، راه‌های زیادی را به روی کشور باز کنیم و برای تحقق این امر باید نهادهای مروج دانش در کشور ایجاد شود تا ایده‌های دانشمندان و محققین کشور با سرمایه‌گذاران مرتبط شود و سرمایه‌گذاران بدانند در چه رشته‌ها و زمینه‌هایی امکان و فرصت سرمایه‌گذاری برای آنها وجود دارد.

جهانگیری اظهار داشت: سوق دادن سیاست‌گذاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور در شرایط کنونی که با تحریم روبرو هستیم باید جزو اولویت‌های نخست و در دستور کار دولت باشد و این دولت به طور جدی، اصولی و علمی به این باور رسیده است که باید با تحرک بخشی به آموزش، پژوهش و تحقیقات بتواند توسعه علم و فناوری را به یک موضوع مهم و جدی در کشور تبدیل کند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه علم و فناوری تصریح کرد: خوشبختانه امروز در بالاترین سطح مدیریتی کشور موضوع توسعه علم و فناوری پیگیری می‌شود و این امر باعث شده که در کنار دانشگاه‌های کشور مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده و در این مراکز، امور دانش بنیان و توسعه فناوری‌های نوین دنبال می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران در توسعه علم و فناوری به چند اصل جدی پایبند است،گفت: یکی از این اصول این است که توسعه علم و فناوری باید صلح آمیز و انسانی باشد و ایران هیچگاه به دنبال توسعه علوم غیراخلاقی، تجاوز طلبانه و مخرب نبوده و نخواهد بود.

جهانگیری افزود: در موضوع پرونده هسته‌ای نیز که به ناحق اتهاماتی را متوجه جمهوری اسلامی ایران کردند، سازمان‌های بین‌المللی ذیربط مثل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های متعدد خود اعلام کرده است که فعالیت هسته‌ای ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده و به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

وی با یادآوری اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور ساز و کارهایی را پیش بینی کردند تا بتوانیم از ظرفیت‌های نهادهای علمی بین‌المللی در کشور استفاده کنیم، تصریح کرد: دولت ایران دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می‌کند و از همکاری آنها در ایران استقبال می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: از دانشمندان، محققین و صاحب نظران ایرانی در سراسر دنیا نیز درخواست می‌کنیم به خاطر کشورشان با دانشمندان و محققین داخل ایران همکاری خود را افزایش دهند و دولت نیز در این زمینه سعی کرده است که بسیاری از موانع را برطرف کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت خود را مکلف می‌داند که همه موانع پیش روی توسعه علم و فناوری را از میان بردارد،‌ افزود: علاوه بر تلاش‌ها و سیاست‌گذاری‌های دولت، همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی و امنیتی نیز باید در تحقق سیاست توسعه علم و فناوری با دانشمندان و محققین همکاری داشته باشند و برای رفع موانع حقوقی تلاش کنند.

وی از محققین، دانشمندان، اساتید و دانشجویان خواست تا در این‌گونه کنگره‌های علمی علاوه بر هم‌فکری در جهت توسعه علم و فناوری، به شناسایی موانع و نیز عوامل تقویت کننده بپردازند و این موضوعات را به دولت انتقال دهند تا دولت نسبت به رفع موانع و تقویت عوامل پیش برنده کمک کند.

برچسب‌ها: اسحاق جهانگیریمعاون اول رئیس جمهورسومین جشنواره و کنگره ملی و بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختیسلول‌های بنیادی پزشکی بازساختیتحریم
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.