هک رشد و نقش آن در پیشرفت استارت‌آپ
در مسیر موفقیت؛ ۸

هک رشد و نقش آن در پیشرفت استارت‌آپ

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ - ۱۳:۰۷ | ۵ دقیقه

هک رشد یک میانبر برای توسعه و بازاریابی محصول است. در گذشته بازاریابی محصول براساس شهود افراد و با روش‌های کلاسیک انجام می‌شد، اما در محیط‌های استارت‌آپی به دلیل محدودیت زمان و منابع، روش‌های کلاسیک نمی‌توانستند به طور کامل پاسخگو باشند. پاسخ‌های کیفی بدون تحلیل دقیق اطلاعات کارساز نبودند و باعث گمراهی کسب‌وکار می‌شدند.

نوپانا به نقل از جام‌جم، گاهی ممکن بود پاسخها درست باشد، اما اغلب تکرارپذیر نبودند و نمیشد از آنها در زمینههای دیگر استفاده کرد. در حقیقت نگاه سنتی به محصول و روشهای توزیع آن سبب شکلگیری روشهای بازاریابی کلاسیک شدهاست. در گذشته فرآیند ایجاد یک محصول تا توزیع آن و استفاده کاربر (و حتی بازخورد دادن احتمالی) خیلی طولانی بود. اما امروزه محصولات دیجیتال در لحظه در حال تغییر هستند و بازخورد کاربران به صورت آنلاین قابل مشاهده است.

این تغییر در محصول و روشهای توزیع بستر شکلگیری روشهای جدید بازاریابی را فراهم کرد. تئوریهای جدید مثل ناب (Lean) این تفکر را میان بنیانگذاران استارتآپها ایجاد کرد که ابتدا به فکر رشد باشند و سپس سرمایهگذار بیابند.

اینکه محصول بتواند کاربر جذب کند و فروش مناسبی داشته باشد موضوع کلیدی برای حفظ یک استارتآپ است. هک رشد به دنبال ایجاد راههای خلاقانه است که با استفاده از تفکر تحلیلی و ابزارهای نوین، رشد سریعتر و کمهزینهتری را رقم بزند.

برای مثال در روشهای سنتی برای تبلیغ محصولات فیزیکی، بازاریابان به دنبال جذب مخاطبان از طریق رسانهها (مثلا تبلیغات در تلویزیون و رادیو) یا بیلبوردها (که اغلب گرانقیمت هستند) بودند. بنابراین نیاز بود هزینه زیادی برای مصارف بازاریابی کنار گذاشته شود، اما در نگاه هک رشد، فصل مشترک بازاریابی خلاق، نرمافزارهای کمکی و تحلیل داده و تست منجر به یافتن راههای اثرگذار روی مشتری شد که با صرف هزینه کمتر و با بازدهی بیشتر مخاطبان را به خود جذب میکند.

در هک رشد بهجای استفاده از روشهای کلیشهای تبلیغات (Push، ارائه تبلیغ به کاربر و فروش تهاجمی) از راهکارهای نوین ( Pull، ایجاد اشتیاق در کاربران برای درگیر شدن با برند) استفاده میشود.

هکر رشد جایگزین بازاریاب نیست و فعالیت آنها با یکدیگر متفاوت است. تمرکز هکر رشد بر رشد استارتآپ است و در مراحل اولیه که بودجه محدود و بازار نسبت به محصول ناآگاه است، مفیدتر خواهد بود. هک رشد سریعتر و هوشمندانهتر و از طریق کانالهای ارتباطی اثربخشتری، مشتریان را به سوی محصول جذب میکند.

یک هکر رشد خوب ابزار را میشناسد و بر مخاطب تمرکز میکند. زمان کافی برای شناخت بازار و رقبا صرف کرده و سعی میکند با تحلیل دادهها، آینده کسبوکار را پیشبینی کند. هکر رشد ایدههای جدید را مییابد و در یک زمان حداقلی (مثلا یک هفته) تست میکند. تلاش او رشد است و اگر از یک روش نتیجه نگیرد راههای دیگر را پیگیری میکند.

تمام این فرآیندها با رصد دقیق کاربران و دادهها همراه است و اگر بهدرستی انجام شود سبب رشد سریع استارتآپ خواهد شد.

 

برچسب‌ها: استارت‌آپموفقیت تبلیغاتهک رشدسئو
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.