«دانشگاه‌های کارآمد و مدیران باسواد» پیش‌نیاز استارت‌آپ موفق
چالش‌های اکوسیستم کارآفرینی در کشور ۸

«دانشگاه‌های کارآمد و مدیران باسواد» پیش‌نیاز استارت‌آپ موفق

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ - ۱۵:۵۲ | ۵ دقیقه

فعالان حوزه استارت‌آپ در بخش «استیج» هفتمین نمایشگاه اینوتکس اعلام کردند پیش‌نیاز داشتن استارت‌آپ‌های موفق و بزرگ، داشتن «دانشگاه‌های کارآمد»و «مدیران باسواد» است.

نوپانابه نقل از ایسنا، اینوتکس گردهمایی استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌های ایران به‌شمار می‌رود و هفتمین دوره این رویداد میزبان ۱۵۰استارت‌آپ، ۱۶شتاب‌دهنده، ۱۱سرمایه‌گذار خطرپذیر و بیش از ۱۰۰شرکت دانش‌بنیان است.

در بخش استیج نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸، پنل‌های «نکات کاربردی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها» و «چالش‌های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران» برگزار شد.

در این پنل اعلام شد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش‌های بی‌شماری روبرو است و اگر قرار باشد اکوسیستم موفقیتی به دست آید، باید لینک‌های بسیار قوی ایجاد شود و برای تحقق این موضوع، دو پیش‌نیاز «دانشگاه‌های کارآمد» و «مدیران باسواد» نیاز است.

به اعتقاد برخی سخنرانان این پنل، در حال حاضر دانشگاه‌ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در طول ۴۰ سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته‌های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته‌اند.

از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه‌ها به گونه‌ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده‌اند.

کوچک بودن استارت‌آپ‌ها و نرسیدن صدای آن‌ها به گوش دانشگاه‌ها از دیگر چالش‌های استارت‌آپ‌های موجود در کشور عنوان شد، به گونه‌ای که فعالان استارت‌آپی در این پنل‌ها اعلام کردند نمی‌توان با دانشگاه‌ها تعامل مناسبی برقرار کرد و تنها شرکت‌های بزرگ این توانایی را خواهند داشت.

این در حالی است که آمارهای منتشرشده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا نشان می‌دهد نقش دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر از هر ۳ فرد تحصیل‌کرده در آمریکا، تنها یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل‌کرده، جذب بازار کار می‌شود. ناکارآمدی دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش‌برانگیز شده که به باور برخی صاحب‌نظران در این پنل، برخی از استارت‌آپ‌ها کم‌سواد و یا بی‌سواد هستند و توجهی به افزایش سطح سواد خود ندارند.

این فعالان همچنین اعلام کردند تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارت‌آپ‌ها شکسته نشود، نمی‌توان راه را برای رشد استارت‌آپ‌ها و درنتیجه بازار کار مناسب باز کرد.

بررسی سازوکار «هوشمندسازی شهرها» از دیگر پنل‌های هفتمین اینوتکس است. در این پنل اعلام شد که شهر هوشمند به توسعه سیستم‌های شهری مبتنی بر تکنولوژی اشاره دارد که در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و کارآمد و رشد اقتصادی منجر می‌شود.

نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، طی ۶ دوره میزبان بیش از ۷۵۰ شرکت فناور از ۲۵ کشور جهان است و انعقاد بیش از ۱۳۰ سند همکاری در دوره‌های گذشته، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است.

این نمایشگاه امروز شنبه ۱۶ تیرماه به کار خود پایان خواهد داد.

برچسب‌ها: اینوتکس ۲۰۱۸استارت‌آپشتاب‌دهندهکارآفرینی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.