بسترهای راه‌اندازی استارت‌آپ در مناطق آزاد فراهم است
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۸

بسترهای راه‌اندازی استارت‌آپ در مناطق آزاد فراهم است

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ - ۱۷:۰۳ | ۸ دقیقه

ماهیت و قوانین مناطق آزاد بر اساس فعالیت ۱۰۰درصد پایدار و با تکیه‌بر توان‌بخش خصوصی استوار است.

نوپانا، به نقل از مهر: دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ماهیت و قوانین مناطق آزاد بر اساس فعالیت ۱۰۰درصد پایدار و با تکیه‌بر توان‌بخش خصوصی استوار است. قوانین و مقررات مناطق آزاد به عنوان یک الگو برای تحرک بخشی به فعالیت‌های اقتصادی است و رویه‌هایی را خارج از سرزمین اصلی دنبال می‌کند چرا که این قوانین مترقی چابکی در اعطای مجوزها و مزیت‌های خاص این مناطق را به همراه دارد.


توسعه صادرات اصلی‌ترین رویکرد مناطق آزاد

مرتضی بانک با اشاره به اینکه توسعه صادرات در مناطق آزاد با جدیت در دستور کار دبیرخانه شورا و سازمان‌های مناطق آزاد قرار دارد گفت: عملکرد صادراتی مناطق آزاد از سال ۹۲ تا ۹۶ نشان می‌دهد که مناطق آزاد در توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد موفق بوده‌اند و برنامه‌های حمایتی و ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه بیشتر پیاده‌سازی می‌شود.

او با تاکید بر حمایت از تولید کالای ایرانی در مناطق آزاد کشور گفت: پیش‌بینی اجرای برنامه‌های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام‌شده است به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی باکیفیت و رقابت‌پذیر هدایت‌شده و حتی‌الامکان از مواد اولیه و کالای ایرانی برای تولیدات خود بهره ببرند که این موضوع نیاز اصلاح برخی ساختارها و قوانین در کشور است.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: مصرف تولیدات داخلی به‌جای خارجی در صورت تناسب قیمت‌ها و کیفیت یکسان نه‌تنها باعث حمایت از تولید و کالای ایرانی می‌شود بلکه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی فعال در مناطق آزاد را به استفاده بیشتر و مؤثرتر از این کالاها تشویق می‌کند. بدین منظور پیشنهاد می‌شود ورود کالاهای تولیدشده در سرزمین اصلی به مناطق آزاد شامل مقررات کالای صادراتی گردد. این پیشنهاد هم‌اکنون در لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح است.

سرمایه‌گذاران سرمایه اصلی مناطق آزاد هستند
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران همواره به عنوان سرمایه اصلی مناطق آزاد محسوب می‌شوند و حمایت از آنان در دستور کار مدیران این مناطق قرار دارد گفت: نقشی که امروزه مناطق آزاد در اقتصاد کلان کشور ایفا می‌کند باعث می‌شود که نگاه ویژه‌ای به جریان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد داشته باشیم و از آنان حمایت جدی صورت گرفته و فرصت‌ها، بسته‌های سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌های مناطق آزاد در بخش‌های مختلف را در اختیار آنان قرار دهیم.

بانک ادامه داد: سهولت در واگذاری مجوزها و فرآیند اخذ مجوزهای مربوطه می‌تواند در جلب و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی مؤثر باشد. ایجاد نهادهای ارتباطی میان مناطق آزاد با فعالان بخش خصوصی و مناطق آزاد دستگاه‌ها و نهادهای هدف در بخش سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران شرایط، مزیت‌ها و ظرفیت‌های مناطق آزاد را بهتر بشناسند ضمن اینکه این نهاد کمک می‌کند تا سرمایه‌گذار راهنمایی شود تا در چه بخشی می‌تواند سرمایه‌گذاری کند تا هم از حمایت از مناطق آزاد و هم از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد.

مشاور رییس جمهور هم‌چنین بر ضرورت ایجاد مکانیسم‌های لازم برای رسیدگی به مشکلات و رفع نیازهای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تاکید کرد.

حمایت از کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌ها در مناطق آزاد
بانک در ادامه با اشاره به اینکه امروز بخشی از اقتصاد کشور متکی به استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین است گفت: مناطق آزاد بسترها و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد کسب‌وکارهای نوین از طریق فضای مجازی و استارت‌آپ‌ها را دارند ضمن اینکه این نوع کسب‌وکارها می‌توانند به‌خصوص در صادرات کالا از مناطق آزاد به کشورهای مختلف و به‌ویژه کشورهای همسایه مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه این مراسم، نقش و وظایف معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بسیار بااهمیت دانست و گفت: آقای افتخاری از مدیران جوان، باسابقه و فعال کشور است که در حوزه‌های بانکی و بیمه‌ای از سابقه خوبی برخوردار است ضمن اینکه باید از زحمات مهدی بازرگان معاون سابق تولید، صادرات و فناوری به‌واسطه فعالیت‌هایشان تشکر کرد.

روز گذشته با حکم مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اکبر افتخاری، به عنوان سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد.

برچسب‌ها: استارت‌آپمناطق آزاد
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.