«شرکت‌های خلاق» مشمول قانون دانش بنیان می‌شوند
دبیر ستاد ICT معاونت علمی خبر داد ۸

«شرکت‌های خلاق» مشمول قانون دانش بنیان می‌شوند

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ۱۵:۱۵ | ۵ دقیقه

دبیر ستاد توسعه فضای مجازی معاونت علمی از برنامه‌ریزی برای شناسایی شرکت‌های خلاق که ماهیت دانش بنیان ندارند خبر داد و گفت: این شرکتها مشمول قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می شوند.

نوپانا، به نقل از مهر: مهدی فقیهی با بیان اینکه طرح «شناسایی شرکت‌های خلاق» در مرحله عملیاتی شدن در معاونت علمی فناوری رییس جمهور است و به زودی در ستاد توسعه ICT و فضای مجازی، رونمایی می شود، گفت: شناسایی شرکت‌های خلاق به این معنی است که شرکت‌هایی که شرایط دانش بنیان شدن را به ذات ندارند و ماهیت آنها آن سطح تکنولوژی که قانون دانش بنیان دیده را فراهم نکند، شناسایی شوند.

او با بیان اینکه این شرکتها، شرکت‌های نوآور و خلاقی هستند که به فضای اقتصاد دانش بنیان کشور کمک می کنند ادامه داد: بنابراین مطابق با برنامه مدنظر، این شرکتها را شناسایی و حمایت می کنیم؛ این حمایت نزدیک و همتراز با قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی فناوری رییس جمهور با اشاره به این‌که شناسایی شرکت‌های خلاق در ۳ موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات، گیاهان دارویی و فناوریهای نرم در دستور کار قرار دارد، افزود: بخش اصلی این پروژه مربوط به شرکت‌های فناوری اطلاعات است که قابلیتهای دانش بنیان شدن ندارند اما خلاقیت و نوآوری دارند.

او گفت: شرکت‌های خلاق چیزی متفاوت از مفاهیم دانش بنیان را دارند که در قانون دانش بنیان و آیین نامه ها و ارزیابی ها آمده است. برای مثال شرکتی در حوزه صنایع دستی نوآور است اما استانداردهای دانش بنیان را ندارد چرا که ماهیت کار این شرکت، فنی نیست. به همین دلیل این شرکت نوآور در صنایع دستی، در دسته شرکت‌های خلاق قرار می گیرد.

فقیهی با تاکید بر این‌که تعریف شرکت‌های خلاق متفاوت از استارت‌آپ است ادامه داد: قرار است اکوسیستمی فراهم شود تا شرکت‌هایی که قابلیت دانش بنیان شدن را ندارند، بتوانند از حمایتهای همتراز با شرکت‌های دانش بنیان بهره مند شوند.

دبیر ستاد توسعه ICT فضای مجازی معاونت علمی تصریح کرد: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکانیزم‌های تشخیص و ارزیابی شرکت‌های خلاق در ستاد توسعه ICT معاونت علمی در حال انجام است و به محض آنکه شرکتی به عنوان شرکت خلاق شناسایی شود می‌تواند از مزایای معافیت مالیاتی و تسهیلات دیگر استفاده کنند.

او تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به شرایط موجود، بیش از چند هزار شرکت پتانسیل حضور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان شرکت خلاق را داشته باشند. چرا که از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، بیش از ۴۰ درصد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول هستند و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که در حوزه شرکت‌های خلاق نیز بیش از ۵۰ درصد شرکت‌هایی که وارد می‌شوند، جنسشان ICT است و این می‌تواند حجم بالای چند‌هزار شرکت باشد.

فقیهی با اشاره به این‌که در حال تدوین استانداردها با رعایت حداقل‌ها هستیم، گفت: به‌زودی و حداکثر تا یک ماه آینده شرایط شناسایی شرکت‌های خلاق از طریق فراخوان اعلام می‌شود و استارت‌آپ‌هایی که نمی‌توانند دانش بنیان باشند می‌توانند از طریق ارایه درخواست در این زمینه اقدام کنند.

برچسب‌ها: شرکت‌های دانش‌بنیاندانش‌بنیانشرکت‌های خلاق
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.