سربازی و دلار، مشکل اصلی جوانان فناور
در چهلمین همفکر خراسان جنوبی عنوان شد ۸

سربازی و دلار، مشکل اصلی جوانان فناور

توسط نیما ذبیح‎اله‎زاده | ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ - ۱۷:۴۲ | ۱۱ دقیقه

چهلمین جلسه همفکر خراسان جنوبی چهارشنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی با حضور جوانان استارت‌آپی استان و رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد.

نوپانا، به نقل از فاوا: چهلمین جلسه همفکر خراسان جنوبی چهارشنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی با حضور جوانان استارت‌آپی استان و رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد که در این جلسه جوانان از دغدغه‌ها و مشکلات اصلی خود سخن گفتند و مشکل اصلی این جوانان که کسب‌وکاری داشتند یا می‌خواستند تازه راه‌اندازی کنند سربازی و قیمت دلار بود.

محسن الهامیان، مربی استارت‌آپ‌ها و دارای یکی از استارت‌آپ‌های موفق استان در این جلسه به مشکل سربازی و قیمت دلار اشاره کرد و گفت: این دو مورد چالش اصلی جوانان است.

او تصریح کرد: با افزایش قیمت دلار هزینه‌ها هم دو برابر شده است و برخی از افرادی که کسب‌وکاری داشته‌اند زمین‌گیر شده‌اند و جوانانی هم که می‌خواستند تازه کاری را شروع کنند با وجود این هزینه‌ها توانایی آن را دیگر ندارند و باید برای این مشکل فکری شود.

الهامیان ادامه داد: مشکل سربازی هم برای آقایان دردسرهای زیادی دارد و حتی باعث از هم پاشیده شدن تیم آن‌ها شده است. تا تیمی تازه می‌تواند خود را سرپا کند مساله سربازی پیش می‌آید.

تایید مجلس را می‌خواهیم

رییس پارک علم و فناوری استان در جواب به این مشکلات گفت: وضع دلار شاید از حیطه اختیاری ما خارج باشد اما می‌توانیم درخواست‌های شما را به صورت مکتوب به وزارت‌خانه بفرستیم تا برای شرکت‌های پارکی قانونی وضع شود و دلار با قیمت پایین به آن‌ها ارایه شود.

محمدعلی ناصری درباره سربازی هم عنوان کرد: این نیز به تصویب مجلس نیاز دارد و باید قوانین جدیدی وضع شود تا مجوزها و امتیازهایی که شرکت‌های دانش‌بنیان دارند برای باقی شرکت های پارکی نیز اعمال شود تا جوانان بتوانند بعد از دوره آموزشی در محل کار خود سربازی را طی کنند و مشکلی برای کسب‌وکار آن‌ها ایجاد نشود.

او تاکید کرد: هر شرکتی که مشکلی دارد به شکل مکتوب و مستند به ما اطلاع دهد تا در وزارت‌خانه حرفی برای گفتن داشته باشیم و به جد برای رفع آن تلاش کنیم، نمی‌توان مسایل را فقط شفاهی بیان کرد و به مستندات نیاز است.

قوانینی که در خراسان جنوبی اجرایی نمی‌شوند
صادق احمدی از اعضای شرکت نیک مدرن در این‌باره گفت: اکنون قانون سرباز علمی را داریم که هم برای شرکت‌های پارکی و هم شرکت‌های دانش‎‌بنیان اجرا می‌شود اما در خراسان جنوبی نظام وظیفه همکاری نمی‌کند.

او توضیح داد: در استان‌های دیگر از جمله مشهد این قانون اجرایی می‌شود به این شیوه که هر شرکت سالانه یک نفر را می‌تواند معرفی کند تا فرد بعد از دوره آموزشی در محل شرکت خود باقی سربازی را طی کند و اگر توانایی مالی شرکت بالا باشد می‌تواند به همان نسبت به این تعداد اضافه کند.

به گفته احمدی حتی بنیاد نخبگان بر اساس مقاله‌ها و کتاب‌هایی که هر فرد می‌نویسد به او امتیاز می‌دهند و این در سربازی او تاثیر دارد که این قانون هم در استان ما انجام نمی‌شود.

ثبت اطلاعات در سامانه مپفا
عضو کمیته کسب و کارهای نوپا فاوا در استان هم با اشاره به سامانه مپفا گفت: تمام شرکت‌های پژوهشی و فناوری و مراکز رشد با تکمیل اطلاعات خود در این سامانه می‌توانند از امتیازهایی برخوردار شوند.

اسماعیل هوشیارمقدم افزود: با ثبت اطلاعات در این سامانه می‌توان آن‌ها را به‌عنوان مراکز فناوری معرفی کرد و تاییدیه آن را گرفت.

او اعلام کرد: در پارک علم و فناوری ۴ مشاور مالیاتی، حقوقی، بیمه‌ای و کسب‌وکار فعالیت می‌کنند که می‌توانید به مراجعه به آن‌ها مشکلات خود را برطرف کنید.

همکاری دانشگاه بیرجند در رفع کمبود فضا
رییس پارک علم و فناوری استان درباره مشکل کمبود فضا هم عنوان کرد: وظیفه ما تامین زیرساخت‌ها است که تاکنون موفق بوده‌ایم.

محمدعلی ناصری تصریح کرد: مشکل اصلی ما کمبود فضا بود؛ چراکه برای فضا به پارک علم و فناوری بودجه داده نمی‌شود و تمام اعتبارها در بخش زیرساختی و تجهیزات است.

او اعلام کرد: دانشگاه بیرجند قول همکاری به ما داده است و قرار است ساختمانی را در جنب دانشگاه به ما بدهند. همچنین مرکز نوآوری قرار است در دانشگاه بیرجند راه‌اندازی شود که اگر هر دوی این موارد اجرایی شود می‌توانیم حدود ۴۰ شرکت را جانمایی کنیم و بخش اعظمی از مشکلات برطرف می‌شود تا بتوانیم فضای مناسب‌تر و بزرگتری را تامین کنیم.

رییس پارک علم و فناوری استان بیان کرد: تنها دلخوشی ما در این مجموعه این است که در این شرایط بحرانی و بیکاری یک فرد شاغل به جامعه اضافه شود.

به گفته ناصری به دلیل همین کمبود فضا تا اواخر سال ۹۶ به دنبال جذب شرکت‌های جدید نبودیم که با رفع این مشکل فراخوان خواهیم زد.

او اضافه کرد: با این وجود در سال گذشته ۱۹۴ نفر متقاضی به پارک درخواست داده‌اند که از این تعداد با انجام مراحل مختلف حدود ۴۰ نفر که ۲۰ نفر آن‌ها از مرکز استان بودند و توانایی راه‌اندازی شرکت را داشتند جذب شده‌اند.

وام وجوه اداره شده
عضو شرکت نیک مدرن به مشکل سرمایه در گردش شرکت‌ها هم اشاره کرد و گفت: مدتی وام وجوه اداره شده داشتیم که با سود ۴ درصد و تنفس ۶ ماهه به شرکت‌ها ارایه می‌شد اما الان گویا در خراسان جنوبی بسته شده است.

صادق احمدی درخواست کرد: با وجود این‌که در استان‌های دیگر هنوز این وام اجرایی می‌شود، تقاضا داریم که در استان هم دوباره شروع شود.

عضو کمیته کسب‌وکارهای نوپا فاوا هم عنوان کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ۳ وام ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصد برای خراسان جنوبی در نظر گرفته بودند که هیچ‌کدام از شرکت‌ها درخواست ندادند.

اسماعیل هوشیارمقدم عنوان کرد: شرکت‌ها حوزه فناوری اطلاعات چندان تمایلی به دریافت وام ندارند.

او تصریح کرد: وام وجوه اداره شده هنوز برای شرکت‌ها باز است که هر کس درخواستی داشته باشد می‌تواند مراجعه کند اما فکر کنم برای اشخاص فقط بسته است.

رییس پارک علم و فناوری استان هم در این‌باره عنوان کرد: خود پارک پولی ندارد که وام بدهد اما از هرینه‌های جاری مبلغی را در بانک گذاشته‌ایم و از امتیاز وام آن برای شرکت‌ها استفاده می‌کنیم.

محمدعلی ناصری تصریح کرد: شرکت‌ها و افرادی که شرایط را داشته باشند به بانک معرفی می‌شوند و تا حدود سقف ۳۰ میلیون تومان وام دریافت می‌کنند.

فرهنگ‌سازی
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری استان هم در حوزه فرهنگ‌سازی استارت‌آپی عنوان کرد: از شبکه ۴ صداوسیما با محوریت شرکت‌های توانمند برنامه‌ای ساخته و پخش شد.

پیمان حاجی‌رضایی اعلام کرد: همچنین در برنامه فناوران دانش، خراسان جنوبی جزو ۱۰ پارکی خواهد بود که در ۶ ماهه دوم سال برنامه‌ای درباره شرکت‌های استان ضبط خواهد شد.

او تصریح کرد: در صداوسیمای خراسان جنوبی نیز در برنامه بازتاب یک بخش را به شرکت‌های استان اختصاص داده‌اند و در ماه رمضان هم یک برنامه روی آنتن رفته است و یک برنامه دیگر هم پخش خواهد شد.

 

برچسب‌ها: استارت‌آپهمفکرسربازیدلار
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‎اله‎زاده

نیما ذبیح‎اله‎زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.