سازمان مالیاتی ماهیت استارت‌آپ‌ها را قبول ندارد
دبیر اتحادیه کسب وکارهای مجازی ۸

سازمان مالیاتی ماهیت استارت‌آپ‌ها را قبول ندارد

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ - ۱۰:۲۵ | ۶ دقیقه

دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با بیان اینکه گفتار درمانی دردی از کسب‌وکارهای نوپا دوا نمی‌کند، گفت: به‌رغم وعده‌های دولت، سازمان امور مالیاتی ماهیت کسب‌وکارهای نوپا را قبول ندارد.

نوپانا، به نقل از مهر: نشست بررسی مشکلات کسب وکارهای نوپا با حضور فرشاد وکیل‌زاده دبیر هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، حمیدرضا فولادگر رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی و حسین میرشجاعیان حسینی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دبیر هیات مقررات زدایی تشکیل شد.

در این نشست فرشاد وکیل‌زاده با اشاره به جلساتی که دولت برای حل مشکلات کسب‌وکارهای نوپا تشکیل می‌دهد، گفت: اصلی‌ترین خواسته ما از دولت این است که برای حل مشکلات استارت‌آپ‌ها از خود آن‌ها همکاری بخواهد و صرفا از آن‌ها حمایت کند.

دبیر هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی افزود: متاسفانه یک مشکل اساسی در اکوسیستم استارت‌آپی که به آن خیلی دقت نمی‌شود، این است که تمام دستگاه‌های نظارتی و دولتی همه مشتاقند در این فضا بیایند و بگویند که می‌خواهیم کمک و تسهیل‌گری کنیم.

وکیل‌زاده ادامه داد: در هر وزارتخانه و در هر سازمان یک کمیته و کمیسیون درباره کسب‌وکارهای نوپا تشکیل می‌شود اما متاسفانه عامل اصلی که خود فعالان حوزه هستند، خیلی در آن کمیسیون ها دخیل نمی‌شوند. فعالان صرفا در جلساتی کلی دعوت می‌شوند، یک‌سری حرف‌های کلی زده می‌شود و پس از آن هیچ اتفاق مثبتی روی نمی‌دهد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با تاکید بر اینکه مشکلات کسب و کاهای نوپا باید توسط فعالان این صنف طرح و مورد بررسی قرار گیرد، گفت: متاسفانه در بیشتر جلسات صرفا به بیان کلیات مشکلات بسنده می‌شود و مهم‌تر از همه این‌که افرادی مسئولیت پیگیری مشکلات را برعهده می‌گیرند که در عمرشان کسب‌وکار استارت‌آپی نداشتند، حتی فعال بخش خصوصی نبودند و اصلا دغدغه‌ها را درک نمی‌کنند و وارد جزییات نشدند.

او افزود: در نتیجه در چنین جلساتی قطعا هیچ اقدامی انجام نمی‌شود و آن جلسه صرفا تبدیل به یک تیتر خبری می‌شود و بعد از آن هم در جای دیگر نشست‌های مشابه برگزار می‌کنند. در نهایت خروجی آن برای استارت‌آپ هیچ  است؛ در صورتی که اتفاقی که باید بیافتد چیز دیگری است.

وکیل‌زاده با اشاره به تشکیل چند کارگروه در اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی برای بررسی مسائل و مشکلات فعالان این بخش، ادامه داد: اگر در کنار این کارگروه مراجع ذیصلاح و دولت از اتحادیه حمایت کنند خیلی بهتر نتیجه می‌گیرم چون ما مشکلات واقعی را احصا کرده‌ایم نه این‌که صرفا یک جلسه با عناوین کلی تشکیل دهیم.

دبیر هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای مجازی با بیان این‌که درباره بحث مالیات‌ها با تک‌تک استارت‌آپ‌ها، با تمام شاخه‌ها و رسته‌ها جلسه داشته‌ایم، گفت: در آن جلسات مشکلات و دغدغه‌های تک‌تک اعضا مطرح و راهکارهای آن‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که پس از اجماع مسائل، مذاکراتی در تمام سطوح با مسئولان مربوطه انجام شود. در صورتی‌که اگر این مسائل در جلسات با مسئولان مطرح می‌شد صرفا یک طرح مشکل به‌صورت کلی بود و نمی‌توانست خروجی مناسبی داشته باشد.

وکیل‌زاده تصریح کرد: ممکن است در سطح وزرا و معاونان وزرا گفته شود که از اکوسیستم استارت‌آپی حمایت می‌کنیم اما وقتی استارت‌آپی وارد سازمان امور مالیاتی می‌شود هیچ حمایتی نیست. ممیزی که به پرونده شما رسیدگی می‌کند هیچکدام از حرف‌های شما و ماهیت کسب‌وکار شما را قبول ندارد. در حالی که وزیر می‌گوید ما حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم اشتغال‌زایی کنیم.

برچسب‌ها: استارت‌آپمعافیت مالیاتیمالیات
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.