راه‌اندازی ۲۲ مرکز کسب‌و‌کارهای نوپا در مراکز استان‌ها
کارنامه حوزه ICT کشور طی۷ ماه دولت دوازدهم منتشر شد ۸

راه‌اندازی ۲۲ مرکز کسب‌و‌کارهای نوپا در مراکز استان‌ها

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ - ۱۲:۵۱ | ۶ دقیقه

«دولت همراه» به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های دولت الکترونیک اعلام و از اپلیکیشن دولت همراه رونمایی شد تا ارتباط مردم با دولت به صورت اختصاصی شود و ضمن ارتباط با دستگاه‌ها، همه اطلاعات را تجمیع شده داشته باشیم.

به گزارش نوپانا به نقل از ایسنا، بر اساس آماری که از سوی مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده، طی هفت ماه گذشته ظرفیت ارتباطات بین الملل کشور دو برابر و ظرفیت ارتباطات داخلی سه برابر شده و با تغییر مدل تعرفه‌ها در مجموع شاهد رشد ۱۶ درصد تولید محتوا در داخل کشور بودیم.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در طول مدت هفت ماه گذشته موفق شده پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه را دو برابر کند، به طوری‌ که در ابتدای دولت دوازدهم ۵۰ درصد شهرهای ما پوشش نسل سوم و چهارم داشتند اما اکنون همه شهرها این پوشش را دارند.

همچنین در حوزه شاخص ارتباطات روستایی در قالب اینترنت، تلفن ثابت و تلفن همراه، در ابتدای دولت دوازدهم معادل ۳۵ درصد کل روستاها دارای ارتباطات کامل بودند که در این مدت به رشد ۵۷ درصدی در توسعه ارتباطات روستاها رسیده‌ایم.

در این راستا بیش از ۵۳ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور تحت پوشش خدمات نسل سه و چهار برده شده که به گفته مسئولان، در نوروز امسال برای مردم قابل لمس بود؛ همچنین در برخی از شاخص‌های دولت الکترونیک، رشد چهار برابری داشتیم مثل میزان شاخص مشارکت در توسعه دولت الکترونیک که در ابتدا ۴ درصد بود و امروز به ۱۶ درصد رسیده که البته باید به بالای ۶۰ درصد برسیم.

راه اندازی دولت همراه به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های دولت الکترونیک اعلام و چهارشنبه گذشته از اپلیکیشن دولت همراه رونمایی شد که از طریق کافه بازار و اپ‌استورهای داخلی قابل دسترسی است که بر این اساس ارتباط مردم با دولت به صورت اختصاصی می‌شود تا ضمن ارتباط با دستگاه‌ها، همه اطلاعات را تجمیع شده داشته باشیم. البته در این بخش مسئولان حوزه ICT کشور بر تکمیل سرویس‌های ارایه شده در دولت همراه به لزوم پیوستن همه دستگاه‌ها تاکید دارند.

به عنوان مثال در حوزه وزارت ارتباطات وقتی وارد اپلیکیشن می‌شوید، مشخصات تمام سیم‌کارت‌ها، خطوط ثابت و اشتراک‌های خود را می‌توانید ببینید و قبوض آن را پرداخت کنید و یا تغییر نشانی‌ها را انجام دهید. 

از سوی دیگر با اجرای پروژه‌هایی که در هفته ارتباطات افتتاح شد، ظرفیت ارتباطات بین‌الملل کشور دو برابر و ظرفیت ارتباطات داخلی از همان چیزی که از ابتدا تا الان ایجاد شده بود، سه برابر شده است. به عبارتی از ۶.۴ ترابیت ظرفیت قابل استفاده از شبکه داخلی به ظرفیت ۱۸.۲ ترابیت رسیدیم.

همچنین در حوزه اینترنت نیز ۱.۲ ترابیت ظرفیت نصب شده بود که به ۲.۴ ترابیت ارتقا پیدا کرده و در این مدت براساس مدل شبکه ملی اطلاعات و تعریف جدید مدل تعرفه ها، باعث شد با رشد چهار برابری تولید محتوا به‌خصوص در حوزه محتوای صوتی و تصویری روبه‌رو شویم که مجموعا محتوای داخلی نسبت به قبل رشد ۴۰ درصدی و در مجموع ۱۶ درصدی را داشت.

شکل گرفتن چارچوب‌هایی برای حمایت از کسب‌و‌کارهای نوپایی که در فضای مجازی فعال هستند، موضوع دیگری است که با دستور رییس‌جمهوری، کمیته‌ای تشکیل شد و طرحی با نام «طرح نوآفرین» شامل تمامی مشکلات کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه‌های تامین منابع مالی، جذب مالی، بیمه، مالیات و مشکلات این‌چنینی تدوین شد که قرار است چهارشنبه آینده مصوب شود.

 راه‌اندازی ۲۲ مرکز توانمندسازی کسب‌و‌کارهای نوپا در مراکز استان‌های کشور هم از جمله دیگر اقدامات انجامی توسط وزارت ارتباطات است. هچنین یکی از کارهای خوب مبارزه با قاچاق تلفن همراه بود که این پروژه نشان داد اگر عزم داشته باشیم، می‌توانیم با قاچاق مقابله کنیم. فازهای این پروژه کامل شده بعد از تثبیت به مرحله نگهداری رسیده است که به گفته مسئولان مربوطه کار سخت و طاقت فرسایی بود.

برچسب‌ها: دولت دوازدهمICTوزارت ارتباطات و فناوری اطلاعاتکسب‌وکارهای نوپادولت الکترونیکدولت همراه
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.