تامین مالی جمعی، شتابگر تامین مالی استارت‌آپ‌ها
فرایندی راحت‌تر از سرمایه‌گذاری جسورانه ۸

تامین مالی جمعی، شتابگر تامین مالی استارت‌آپ‌ها

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۲/۲۹ - ۱۵:۳۶ | ۵ دقیقه

با توجه به اینکه اقتصاد کشور طی سال های اخیر به سمت رونق هرچه بیشتر شرکت های نوپا و استارت آپ ها حرکت می کند، تامین مالی جمعی برای تامین مالی، علاوه بر افزایش تولید داخلی می تواند در بحث اشتغال زایی نیز اثرگذاری جدی داشته باشد.

نوپانا به نقل از فصل اقتصاد، Crowd funding یا تامین مالی جمعی سریعترین و بهترین راه تامین مالی استارت آپ ها به شمار می رود. با این روش شرکت ها می توانند شاهد حضور پرشمار مردم در جمع آوری نقدینگی باشند.

مهدی طحانی، مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در خصوص دستورالعمل جدید شورای عالی بورس در زمینه تامین مالی جمعی بیان کرد: Crowd funding یا تامین مالی جمعی طی 10 سال گذشته توانست در بازارهای مهم اقتصادی جایگاه خود را پیدا کند. دلیل این موضوع نیز سهولت برای تامین مالی شرکت های نو پا و استارت آپ ها است. 

وی در ادامه بیان کرد: در این روش میزان مشارکت افراد افزایش می یابد و جمع آوری وجوه با سرعت بیشتری صورت می گیرد. تامین مالی جمعی راه آسانتر استفاده از صندوق های جسورانه است. درواقع این روش نوع دیگری از جمع آوری منابع برای کسب و کارهای نوپا به شمار می رود. 

طحانی افزود: با توجه به اینکه اقتصاد کشور طی سال های اخیر به سمت رونق هرچه بیشتر شرکت های نوپا و استارت آپ ها حرکت می کند، چنین بستری برای تامین مالی علاوه بر افزایش تولید داخلی می تواند در بحث اشتغال زایی نیز اثرگذاری جدی داشته باشد. 

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در ادامه در خصوص مشخصه های اصلی این ابزار بیان کرد: Crowd founding عمدتا برای تامین مالی خرد کاربرد دارد، و کمتر در زمینه شرکت های بزرگ کارایی دارد. همچنین فرایند استفاده از آن نسبت به صندوق های جسورانه بسیار راحت تر است و شرکت های تازه تاسیس می تواند سریع تر به هدف تامین مالی برسند. 

مهدی طحانی در ادامه و در خصوص لزوم فرهنگسازی در این زمینه بیان کرد: در سال های گذشته ابزارهای نوین بسیاری در بازار سرمایه رونمایی شد. تجربه استفاده از این ابزارها نشان داده، که لزوم فرهنگ سازی و آموزش میان مردم بسیار مهم است. 

وی در ادامه بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا مردم از چنین ابزارهایی حمایت داشته باشند و توسعه واقعی کسب و کار را رقم بزنند. 

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص چشم انداز استقبال از این ابزار بیان کرد: با توجه به جمعیت جوان و تحصیل کرده در کشور، تامین مالی جمعی می تواند ابزارمالی بسیار خوبی برای کمک به پروژه ها و شرکت ها باشد. 

طحانی در پایان بیان کرد: چشم انداز بسیار روشنی پیش روی این ابزار وجود دارد. در همین زمینه صاحبان کسب و کار باید تلاش کنند تا زمینه فعالیت های خود را به خوبی به مردم معرفی کنند تا مردم با رغبت بیشتری در این زمینه فعالیت کنند.

برچسب‌ها: تامین مالی جمعیصندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانهاستارت‌آپCrowd founding
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.