تدوین قوانین جدید راه اصلی برای حمایت از کودکان در فضای مجازی
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات مطرح کرد ۸

تدوین قوانین جدید راه اصلی برای حمایت از کودکان در فضای مجازی

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۷:۵۰ | ۶ دقیقه

رییس مرکز روابط‌ عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تدوین سیاست‌های حفاظت از کودکان را از مهم‌ترین راهکارهایی دانست که می‌تواند در صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش نوپانا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌ که امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کشور ما تبدیل به رسانه شده‌‌اند، گفت: تدوین قوانین جدید و آموزش معلمان، والدین و کودکان مهم‌ترین راهکار در حمایت از کودکان در رسانه و فضای مجازی است.

محمدرضا فرنقی‌زاد، در نشست تخصصی «بررسی سازوکار حمایت از حقوق کودک در رسانه‌‌ها» که در مرکز رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: یکی از اتفاقات مهم در دنیای امروز این است که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کشور ما تبدیل به رسانه شده‌‌اند و نقش رسانه را بازی می‌کنند. فضایی که در آن اطلاعات در حجمی انبوه و سطحی تولید شده و در ادراک، بینش، طرز تفکر، شیوه زندگی و تصمیم‌گیری مخاطبان تأثیری به‌سزا یافته است. در چنین فضایی بحث از حقوق کودک و چگونگی صیانت از حقوق آنها در رسانه‌ها و فضای مجازی به دغدغه بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

او با اشاره به تحقیقی که سال گذشته در مورد کودکان در رده‌های سنی ۳ تا ۵ سال در میزان استفاده از وسایل ارتباطی انجام شده بود، افزود: بر اساس نتایج این تحقیق ۶۶ درصد از کودکان در رده سنی ۳ تا ۵ سال از تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کردند که ۳۰ درصد آنها از ۲ سالگی شروع به استفاده از این وسایل ارتباطی کرده‌ بودند. همچنین ۹۰ درصد از موارد استفاده از وسایل ارتباطی در جهت بازی بوده است.

فرنقی‌زاد با اشاره به اینکه در این بررسی ۳۲ درصد از خانواده‌ها از بابت استفاده کودکانشان از اینترنت نگرانی نداشتند، اظهار کرد: این درحالیست که در انگلستان به خانواده‌ها توصیه می‌شود برای کودکان زیر ۱۶ سال گوشی هوشمند نگیرند.

او با اشاره به شعار جهانی امسال «اتحادیه جهانی مخابرات» گفت: شعار این اتحادیه در سال ۲۰۱۸   «همه‌گیرشدن هوش مصنوعی» است در حالی که ما هنوز در پیچ و خم‌های اولیه فضای مجازی مانده‌ایم. دغدغه حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی بحثی است که سال‌ها پیش از سوی اتحادیه جهانی مخابرات مطرح شده به‌تازگی وارد این حوزه شده‌ایم.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقش عوامل مهمی که از سوی اتحادیه جهانی مخابرات در حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی مطرح شده، پرداخت و گفت: ایجاد فضای بر خط امن و متناسب با سن، ایجاد فناوری‌های دیجیتالی و روندهای استاندارد مدیریت و کنترل سوءاستفاده از کودکان برخی از این فاکتورها هستند که برای هر یک از آنها راهکارهای متفاوتی ارایه شده است.

او تدوین سیاست‌های حفاظت از کودکان، تعریف حقوق کودکان و تدوین لوایح مربوط به حقوق کودکان را از مهم‌ترین راهکارهایی دانست که می‌تواند در صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی مورد استفاده قرار گیرد.

رییس مرکز روابط‌ عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: موضوع آموزش کودکان، والدین و آموزگاران باید در دستور کار قرار گیرد درحالیکه اغلب کودکان با فضای مجازی کار می کنند چرا در کلاس‌های درسی، عنوانی برای آموزش حضور در فضای مجازی برای دانش آموزان وجود ندارد که ما چه بخواهیم چه نخواهیم آینده فرزندان، با این فضا شکل خواهد گرفت، پس لازم است هرچه سریعتر نسبت به تدوین قوانین لازم  برای حمایت از کودکان در این فضا و همچنین ارایه آموزش‌های لازم اقدام کنیم.

برچسب‌ها: اینترنتفضای مجازیشبکه‌های اجتماعیرسانهحمایت از حقوق کودکانمحمدرضا فرنقی‌زاد
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.