نياز به مراكز آزاد و امن داده‌ها در ايران
با هدف حفاظت از داده‌های کاربران ایرانی ۱۰

نياز به مراكز آزاد و امن داده‌ها در ايران

توسط عباس خاراباف | ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۱۵:۰۰ | ۱۶ دقیقه

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رقابتی استارت‌آپ‌های ایرانی دسترسی آزاد به داده‌های کاربران است؛ اما این داده‌ها باید در داخل خاک کشور و به بهترین نحو ممکن توسط دولت حفاظت شوند.

نوپانا: جنگی که در دهه پیش از سوی برخی کشورها بر سر محتوا برای اعمال نفوذ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آغاز گردید، در دهه کنونی به جنگی با وسعت جهانی بر سر دسترسی به داده‌های کاربران برای پیش‌بینی و تأثیرگذاری در رفتار آن‌ها تبدیل شده است. نبرد بر سر محتوا و داده‌ها دیگر نه‌تنها توسط دولت‌ها و حکومت‌ها بلکه توسط برخی شرکت‌های قدرتمند آن‌ها نیز ادامه دارد؛ به‌عنوان مثال، آمریکا از طریق شرکت‌های فناورانه قدرتمندش همچون اپل، گوگل، فیسبوک و آمازون در این جنگ جهانی مجازی در پی ایجاد انحصار در تمامی حوزه‌های‌ اصلی محتوا و دسترسی به داده‌های کاربران کشورهای دیگر است.

کشور ما ایران نیز خارج از این جنگ نیست و در حال حاضر روزانه تریلیون‌ها بیت اطلاعات از کشور خارج می‌شوند و حجمی از آن‌ها در دست دشمنان ما قرار می‌گیرند. این اطلاعات می‌تواند برای شناسایی رفتار مردم کشورمان و نقاط قوت و ضعف آن‌ها استفاده شود. سرویس‌های جاگذاری شده اطلاعاتی در برخی اپلیکیشن‌های به ظاهر رایگان خارجی، که این روز‌ها مردم بسیار از آن‌ها استفاده می‌کنند، حجم بزرگی از داده را در اختیار استارت‌آپ‌های خارجی مانند اینستاگرام، فیسبوک و توییتر قرار می‌دهند. این در صورتی است که استارت‌آپ‌های ایرانی رشد چشمگیری داشته‌اند و ما در کشور خودمان می‌توانیم این اطلاعات را حفظ کرده و در جهت مثبت از آن‌ها استفاده کنیم و وظیفه تحقق این امر تنها بر دوش دولت و نهاد‌های تصمیم‌گیرنده در کشور است. مسئولان باید با این حقیقت روبه‌رو شوند که کشور ما تا امروز در این زمینه عقب است و کمترین کاری که در حال حاضر در این جنگ اطلاعاتی می‌توانند انجام دهند راه‌اندازی مراكز آزاد و امن داده‌ها در ايران است.

چین؛ یک الگوی خوب

به گزارش نوپانا، دولت و نظام چین با هشیاری و از طریق حمایت بی‌دریغ و بی‌قید و شرط از استارت‌آپ‌های چینی و کارآفرینان این کشور و همچنین اعمال سیاست‌هایی که شایستگی آن‌ها اکنون ثابت شده است، توانست دیواری عظیم‌تر از دیوار چین، در مقابل نفوذ آمریکا از طریق شرکت‌های اینترنتی‌اش بسازد. در این زمینه می‌توان به قد علم کردن شرکت بایدو در مقابل گوگل، شرکت علی‌بابا در مقابل آمازون و شرکت تنسنت در مقابل فیسبوک اشاره کرد.

اگر دیوار چین در چند سده و با تلاش و مشقت کارگران ساخته شد، دیوار م