استارت‌آپ‌ها با بازيگران جديد بخش مسكن
عباس آخوندي تشريح كرد ۸

استارت‌آپ‌ها با بازيگران جديد بخش مسكن

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۰۸:۲۳ | ۷ دقیقه

دولت چند سالي است كه برنامه‌اي را در راستاي سياست‌هاي مسكني‌اش در دستور كار خود قرار داده تا طي آن بافت‌ها و محلات فرسوده شهري را سروساماني دهد.

به گزارش روزنامه اعتماد،  دولت چند سالي است كه برنامه‌اي را در راستاي سياست‌هاي مسكني‌اش در دستور كار خود قرار داده تا طي آن بافت‌ها و محلات فرسوده شهري را سروساماني دهد. برنامه‌اي كه طي سال‌هاي گذشته از عمر دولت تدبير و اميد در قالب بازآفريني شهري در استان‌هاي كشور و با همكاري وزارتخانه‌هاي مختلف روال اجرايي‌تري به خود گرفته و حالا رييس‌جمهور از آن به عنوان هديه بزرگ دولت به مردم ياد مي‌كند.

برنامه‌اي كه بنا به گفته وزير راه و شهرسازي نيم نگاهي هم به استارت‌آپ‌هاي فعال دارد و ظاهرا قرار است اين بخش آي‌تي كشور در اين برنامه دولت را همراهي كنند. برنامه بازآفريني در يكي از معاونت‌هاي وي در حال اجراست از نظر عباس آخوندي انحرافات طرح مسكن مهر را ندارد و همين انحراف، موجب لغزش دولت به تصدي ساخت مسكن و جانشيني دولت به‌جاي مردم و بخش خصوصي شد. موضوعي كه در طرح بازآفريني شهري صورت نخواهد گرفت و توسط توسعه‌گران انجام خواهد شد. اين برنامه كه قرار است متناسب با وضعيت هر محله انجام شود، موجب ايجاد شكل‌گيري استخوان‌بندي شهري در محله‌ها و بافت‌هاي فرسوده شهري خواهد شد.

وزير راه و شهرسازي در يادداشتي كه پايگاه اطلاع‌رساني دولت آن را منتشر كرده، عنوان مي‌كند: برنامه اجرايي بازآفريني محله‌ها شامل پنج برنامه: «توسعه امكانات و خدمات روبنايي، ارتقاي زيرساخت‌ها، بهسازي و ارتقاي فضاهاي شهري، تهيه طرح‌هاي بازآفريني محله‌ها و ارتقاي توانمندي‌هاي اقتصادي و ظرفيت‌سازي اجتماعي در مقياس شهري و محله‌اي است. برآورد اعتبار مورد نياز براي اجراي اين برنامه‌ها ۷۵هزارميليارد تومان ظرف پنج سال است. نكته بسيار مهم اين است كه بخش عمده‌اي از اين مبالغ هم‌اكنون نيز در بودجه دستگاه‌هاي اجرايي مربوط پيش‌بيني شده است.

ليكن، ضروري است كه طي يك دستور تمام دستگاه‌هاي ذي‌ربط مكلف شوند تا حداقل ۳۰  درصد منابع خود را در اين محله‌ها هزينه كنند.»اين وزير كابينه كه سال‌هاست درصدد تغيير كاركرد بانك مسكن است و عقيده دارد بانك مسكن بايد به بانكي توسعه‌اي تبديل شود، مي‌گويد: «براي نوسازي ۳ميليون واحد ظرف ۱۰ سال داشتن يك بانك توسعه‌اي مسكن كه بتواند سياست‌ها دولت در اين بخش را پشتيباني كند، ضروري است. برنامه ‌بنيادين ما بر توانمندسازي ساكنان و همچنين حمايت از كساني كه اين محله‌ها را براي سكونت انتخاب مي‌كنند، است.

مبنايي كه در اين برنامه انتخاب شده افزايش هفت‌برابري قدرت خريد خانوارها در برابر مبلغ پس‌انداز آنهاست. اين بدين معني است كه هر خانواري كه مبلغ مشخصي را در صندوق پس‌انداز مسكن يكم سپرده كند، مطمئنا شش‌برابر پس‌انداز خود تسهيلات دريافت خواهد كرد، اين تعهد بانك است و بانك نمي‌تواند از آن سر باز زند و مبلغ سپرده وي نيز به هنگام اخذ تسهيلات آزاد خواهد شد.»عباس آخوندي كه در نشست روز پنجشنبه گذشته‌اش كه با حضور رييس‌جمهور انجام شده است جزييات اجرايي اين برنامه را اعلام كرده است، در توضيح بيشتر در مورد اجرايي شدن اين طرح در مبحث معماري تاكيد مي‌كند: «سياست كلي ما ارتقاي كيفيت معماري بافت، ساختمان‌ها و خانه‌هاست. قطعا ما بايد از معماري‌اي برخوردار شويم كه ضمن آنكه داراي اصالت ايراني است، جديد هم باشد. اين برنامه درصدد است كه براي طرح‌هاي پيشتاز از روش مسابقه‌هاي معماري بهره ببرد تا باعث جنب‌وجوشي در ميان معماران جوان شد.

ما مطمئنيم كه شركت‌هاي استارت‌آپي زيادي بر اساس خواسته‌هاي جديد توسط جوانان شكل خواهد گرفت و اشتغال درخوري از اين رهگذر در كشور تامين خواهد شد.»وزير راه و شهرسازي همچنين تاكيد مي‌كند: «ماهيت اين برنامه محلي است. تمام منابع كمكي دولت در اين ارتباط بايد اهرم شود تا با مشاركت شهرداري‌ها و ساير دستگاه‌هاي خدماتي امكان اجراي يك سياست ملي فراهم آيد.» به اين جهت به نظر مي‌رسد از اين پس در برنامه‌هاي مسكني وزارت راه و شهرسازي بيش از هر برنامه ديگري بايد منتظر شنيدن ايده‌ها و جزييات اجرايي‌تر اين برنامه باشيم تا شايد اين هديه دولت دوازدهم در زمان مقرر سه ساله خود بهترين نتيجه را براي متوليان آن ثبت كند.

برچسب‌ها: کارآفرینیاقتصادمسکن
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.