کمک استارت‌آپ‌ها به اشتغالزایی دانشجویان و توسعه منابع مالی دانشگاه‌ها
روستا آزاد: ۸

کمک استارت‌آپ‌ها به اشتغالزایی دانشجویان و توسعه منابع مالی دانشگاه‌ها

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ - ۲۰:۰۰ | ۴ دقیقه

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف گفت: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان الگویی است که در دانشگاه MIT به خوبی اجرا شده است و پیشرفت مناسبی را برای دانشگاه به ارمغان آورده است که در این الگوی پیشرفت، با تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان برای مراکز آموزشی کسب درآمد می‌کنند.

رضا روستا آزاد در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز گفت: بحث بودجه اختصاصی به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی همیشه وجود داشته است که یک زمانی کارشناسان اظهار اشتیاق کردند که ۴ درصد بودجه نظام آموزشی به بخش پژوهشی اختصاص یابد که در آن زمان بودجه پژوهشی هشت دهم درصد بود و الان نه تنها رشدی نداشته، بلکه افول نیز داشته و به ۴ دهم درصد رسیده است.

او افزود: برای حوزه علم و پژوهش در منابع اعتباری، مبلغی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که بیشتر این بودجه اختصاصی نیز از درآمدهای دولتی و اعطایی دولت نیست بلکه دولت به دانشگاه اجازه می دهد که با استفاده از ارتباط با صنعت و ارائه خدمات صنعتی بتواند کسب درآمد داشته باشد .

رئیس سابق شریف ادامه داد: اگر این بودجه ی پژوهشی دانشگاه را کنار بگذاریم، چیزی حدود ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه اعطایی دولت به دانشگاه شریف است که اصلا کافی نیست به خصوص همان درآمد اقتصادی خود دانشگاه نیز با وضعیت الان کشور، و مدیریت ها امکان دارد حاصل نشود.

اولین رئیس و موسس گروه بیوتکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد: ممکن است بعضی دانشگاه ها در زمینه اکتساب منابع مالی و درآمد زایی توانمندی بهتری داشته باشند اما دانشگاه به نحوی نیست که بتواند درآمد اختصاصی را کسب کند و در این زمینه تحت فشار خواهد بود، نتیجه ی آن در مخارج دانشگاه و هزینه ی حق التدریسی ها نمود خواهد کرد و اساتید با تدریس در دانشگاه های مختلف و ارزش گذاری در کلاس های خصوصی، پایه و اساس دانشگاه را سست خواهند کرد.

دکتر روستا آزاد تصریح کرد: در وضعیت کنونی و کاهش تعداد دانشجویان برای درآمد زایی دانشگاه ها در دوره ی کارشناسی راهی نیست و فقط شهریه منبع درآمدی دانشگاه های خصوصی و نیمه دولتی است و قطع وابستگی به شهریه در این دانشگاه ها ساز و کار خاصی را می طلبد، پس دانشگاه ها باید در قسمت تحصیلات تکمیلی مباحث کارآفرینی را تقویت کنند البته کارآفرینی و شرکت های نوپا در دوره ی کارشناسی هم می تواند انجام شود.

رئیس پیشین دانشگاه صنعتی شریف افزود: دانشجویانی وجود دارند که در دوره ی کارشناسی، استارتاپ ها و شرکت های نوپایی راه اندازی می کنند و از این طریق درآمدی کسب می کنند از طرفی به دانشجوهای محقق و پژوهشی حق دانشمندی بدهند که در تمام کشورهای دنیا مانند آمریکا هم این کار مرسوم است.

او ادامه داد: ایجاد شرکت های دانش بنیان الگویی است که در دانشگاه MIT به خوبی اجرا شده است و پیشرفت مناسبی را برای دانشگاه به ارمغان آورده است که در این الگوی پیشرفت، با تأسیس شرکت های دانش بنیان برای مراکز آموزشی کسب درآمد می کنند.

برچسب‌ها: روستا زادهاستارت‌آپ
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.