دورکاری در منزل، کارایی شما را کاهش می‌دهد
آثار ادغام محل کار و زندگی ۷

دورکاری در منزل، کارایی شما را کاهش می‌دهد

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ - ۱۵:۰۰ | ۶ دقیقه

علی‌رغم اینکه کار در منزل می‌تواند راحت باشد ولی انجام فعالیت‌های شغلی در این وضعیت می‌تواند موجب کاهش کارایی شود.

نوپانا: در سال‌های اخیر بسیاری از کارمندان مجبور به دورکاری شده‌اند و البته برخی از آن‌ها این روش فعالیت را انتخاب کرده‌اند تا بتوانند به سایر کارهای زندگی خود از جمله بزرگ کردن فرزندانشان نیز بپردازند. تعداد زیادی از این کارمندان فعالیت کاری خود را در خانه انجام می‌دهند و حتی برخی ترجیح می‌دهند در حالی که لباس راحتی خود را پوشیده و لَم داده‌اند، کارهایشان را انجام دهند! علی‌رغم اینکه کار در تخت می‌تواند راحت باشد ولی انجام فعالیت‌های شغلی در این وضعیت می‌تواند موجب کاهش کارایی شود.

از آنجایی که معمولا تخت خواب یکی از راحت‌ترین مکان‌های هر خانه‌ای است، کار در منزل بسیاری از کارمندان را وسوسه می‌کند که بیشتر زمان کار خود را در تختخواب سپری کنند. کار با لباس راحت یا با فرزندی در بغل معمولا در محیط‌های اداری امکان‌پذیر نیست و این نحوه کار کردن در منزل به نوعی آزادی را برای افراد فراهم می‌کند.

ولی دور کاری در شرایط نامناسب می‌تواند منجر به کاهش کارایی و سلامتی شود. این مسئله وقتی که کار در منزل انجام می‌شود بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه قصد داریم دلایلی را بررسی کنیم که توضیح می‌دهند چرا کار در تختخواب می‌تواند بهره‌وری و میزان خروجی فعالیت‌ها را کاهش دهد.

۱. اتاق خواب به اندازه کافی آرامش‌بخش نیست

اگر در منزل کار می‌کنید، بهتر است که مکان‌هایی که مخصوص میل کردن غذا، خواب و کار هستند، از هم جدا باشند.

بر اساس تحقیقاتی که در مورد خواب در دانشگاه هاروارد انجام شده، مشخص گشته که دور بودن کامپیوتر، تلویزیون و کلیه تجهیزات مرتبط با فعالیت شغلی از اتاق خواب، می‌تواند منجر به خواب بهتر در اتاق خواب شود. وقتی فعالیت‌های کاری در تخت انجام می‌شوند، در هنگام خواب، مغز همچنان تصور می‌کند که در محیط کار است و به همین دلیل زمان بیشتری طول می‌کشد که فرد آرامش خود را باز یابد و به خواب برود.

۲. ادغام محیط کار و زندگی شخصی موجب می‌شود منزل با محل کار اشتباه گرفته شود

شاید تصور کنید که کار در منزل موجب می‌شود جدا کردن محیط کار از زندگی شخصی مشکل شود. بدین ترتیب ترجیح دهید شرایط فعلی را پذیرفته و همچنان این ۲ محیط را با هم ادغام کنید؛ در حالی که این کار اشتباه است.

بر اساس گزارش محققان دانشگاه هاروارد، وقتی مرز فیزیکی بین کار و زندگی شخصی مشخص نمی‌شود، فرد تصور می‌کند که همواره در محل کار است و هیچ‌گاه قرار نیست مشابه یک کارمند عادی به خانه خود باز گردد. به همین دلیل باید مرزهای محیط کار و زندگی شخصی از یکدیگر تفکیک شوند تا جایگاه هر کدام در زندگی مشخص باشد و تعادل میان کار و زندگی شخصی بر هم نریزد.

 
۳. کیفیت خواب کاهش می‌یابد

بردن لپ‌تاپ یا موبایل به تختخواب در زمانی نزدیک به ساعات خواب موجب می‌شود سطح ملاتونین مورد نیاز برای خواب کاهش یابد و در نتیجه کیفیت خواب نیز پایین بیاید. به دنبال خواب بی‌کیفیت و نا کافی، کارایی روز بعد نیز تحت تاثیر منفی قرار میگیرد.

با وجود اینکه می‌توان به خوبی دور کاری در منزل را مدیریت نمود، ولی باید از تختخواب در هنگام فعالیت‌های شغلی دوری کرد. برای این منظور می‌توان کار را به محیط‌های دیگر از جمله کافی‌شاپ‌ها، پارک‌ها یا کتابخانه‌ها منتقل کرد یا می‌توان در منزل محیط ویژه‌ای به جز اتاق خواب را برای کارها در نظر گرفت.

(همچنین بخوانید: ضرورت دورکاری برای گسترش کسب‌وکار)

منبع

برچسب‌ها: دورکاریمحیط کارکاهش کاراییتعادل کار و زندگیکار در منزلکیفیت خواب
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.