اگر خواهان موفقیت هستید، از این چهار جمله دوری کنید
تنها مانع موفقیت شما خودتان هستید؛ ۷

اگر خواهان موفقیت هستید، از این چهار جمله دوری کنید

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ - ۱۰:۰۰ | ۵ دقیقه

تنها کسی که از موفقیت‌تان جلوگیری می‌کند، خودتان هستید. اگر می‌خواهید واقعا موفق شوید، از جملاتی که در این مطلب می‌گوییم دوری کنید.

نوپانا: شاید با این جمله غریبه نباشید: «تنها کسی که از موفقیت‌تان جلوگیری می‌کند، خودتان هستید». جمله‌ای تقریبا کلیشه‌ای که هیچ وقت به خود زحمت درک عمیق‌تری از آن را به خود نداده‌ایم. طبیعتا عده‌ای هستند که از همان ابتدای تولدشان و به واسطه جایگاه خانوادگی، می‌توان عنوان «فرد موفق» را برایشان رزرو کرد ولی معمولا کسی که واقعا بخواهد، می‌تواند راه موفقیت را پیدا کند.

در این مسیر پر پیچ و خم، افراد دروغ‌هایی به خود می‌گویند که گاه خودشان هم از آن بی‌خبرند؛ دروغ‌هایی که گذر از پیچ و تاب مسیر را دشوارتر از هر زمان دیگری می‌کند. در ادامه، به چهار مورد از این دروغ‌ها می‌پردازیم. از آن‌ها دوری کنید.

- برای موفقیت به مدرک دانشگاهی نیاز دارم

اگر می‌خواهید به عنوان یک کارمند استخدام شوید و صبح بروید به شرکتی و عصر به خانه برگردید، بله، احتمالا نیازمند یک مدرک دانشگاهی هستید. ولی زمانی که کسب‌وکار خود را آغاز کرده و شروع به کارآفرینی کنید، مدرک دانشگاهی یک پیش‌نیاز نیست.

نمونه‌های بی‌شماری وجود دارند که وارد دانشگاه نشده‌اند و یا آن را نیمه‌کاره رها کرده‌اند، ولی با راه‌اندازی کسب‌وکار خود، ثروتمند شده و عده زیادی را هم به کار مشغول کرده‌اند. بارزترین نمونه فعلی‌اش در جهان، مارک زاکربرگ، موسس و مدیر عامل فیس‌بوک است.

- وقت کافی ندارم

این معمولا بزرگترین دروغ و بهانه‌ای است که همیشه به خود و دیگران می‌گوییم. در جهان، تعداد افرادی که واقعا وقت اضافه‌ای برای خود ندارند، چندان زیاد نیست. اگر زمان کافی برای گشتن در کانال‌های خبری، فید فیس‌بوک و اینستاگرام دارید یا گاهی خود را در حین بازی کردن با کنسول می‌بینید، پس وقت بیش از اندازه زیادی برای یادگیری موارد تازه برای شروع یک کسب‌وکار دارید، ولی انتخاب می‌کنید که زمان‌تان را به گونه‌ای دیگر سپری کنید.

به طور معمول افراد تنبل هستند. شاید شما از برخی آشنایان خود وقت کمتری داشته باشید ولی توجه کنید که در یک مسابقه با دیگران قرار ندارید. در نتیجه حتی اگر روزانه پیشرفت بسیار اندکی دارید، بالاخره می‌دانید که روزی، فرایندی را به پایان خواهید برد. گاهی لازم است کمی در حق خودتان ظالم باشید و مدیریت بهتری روی زمان خود اعمال کنید.

- سنم بالا رفته

ذهن‌تان کار می‌کند و وقت دارید؟ هنوز روی این سیاره خاکی زندگی می‌کنید؟ در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است، هنوز وقت برای موفق شدن دارید.

یادگیری قاعده و زمان مشخصی ندارد و صرفا به این دلیل که دیگر ۲۰ و چند ساله نیستید، نباید با رویاهایی که در سر دارید خداحافظی کنید.

- شروع کردن زیادی سخت است

این چندان هم اشتباه نیست؛ شروع هر کاری اراده زیادی می‌خواهد و لازم است در چنین موقعیتی، به جای یادآوری دشواری، ابتکار عمل به خرج داد و کمی مقاوم‌تر بود.

ابتکار عمل را شما باید پیدا کنید و در صورتی که با مورد سوم، یعنی سن بالا رو به رو هستید، می‌توانید از آن به عنوان یک مزیت استفاده کرده و تجربیات شخصی خود در زندگی‌تان را برای حل مشکلات به کار گیرید.

گذشته از این‌ها، همواره می‌توانید افرادی را پیدا کنید که نقش مشاور و مربی شما را داشته باشند. این افراد قادر هستند تجربیات شگفت‌انگیزی در حوزه‌ای که برای کار انتخاب کرده‌اید را به شما منتقل کنند.

یک ضرب‌المثل هلندی می‌گوید که سخت‌ترین قسمت هر سفری، برداشتن اولین قدم از درب خانه خودتان است. کافیست قدم اول را بردارید تا در ادامه ببینید که حل کردن مشکلات احتمالی بعدی، چندان هم دشوار نیست.

(همچنین بخوانید: با دوری از این رفتارها، بیش‌ازپیش به موفقیت نزدیک شوید)

منبع

برچسب‌ها: عدم موفقیت باورهای غلطمدرک دانشگاهیموانع موفقیتکمبود وقت
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.