سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری سافت بانک در اوبر
استارت‌آپ اوبر تایید کرد؛ ۷

سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری سافت بانک در اوبر

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ - ۱۳:۰۰ | ۵ دقیقه

پس از گمانه‌های متعدد، بالاخره اوبر سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری سافت‌بانک در این استارت‌آپ خصوصی را تایید کرد.

نوپانا: به گزارش بلومبرگ اوبر رسما تایید کرده است که سافت‌بانک در نظر دارد تا چندین میلیارد دلاری در این کمپانی حمل‌ونقل سرمایه‌گذاری کند. اطلاعات موجود نشان از این دارد که در صورت نهایی شدن این سرمایه‌گذاری، معامله‌ مورد نظر از جمله‌ بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در یک استارت‌آپ خصوصی خواهد بود.

توافقنامه‌ احتمالی این امکان را در اختیار سافت‌بانک قرار می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در اوبر، در آینده‌ رقم سرمایه‌گذاری را افزایش داده و بتوانند تا ۹ میلیارد دلار سهم از سایر سهام‌داران این استارت‌آپ خریداری کنند. البته این موضوع زمانی محقق خواهد شد که یکی از سهام‌داران کنونی تمایلی به فروش سهام خود داشته باشد.

اوبر با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

ما با کنسرسیومی به راهبری اوبر و دراگونر برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ خود به نتیجه رسیده‌ایم. ما معتقدیم که این سرمایه‌گذاری نشان از پتانسیل بالای اوبر دارد که می‌تواند در بلندمدت شکوفا شود. سرمایه‌گذاری اوبر این امکان را در اختیار ما قرار خواهد داد تا بتوانیم فعالیت‌های خود را در آمریکا و همچنین خارج از خاک آمریکا گسترش دهیم.

منابع نزدیک اعلام کرده‌اند که گفتگوها برای رسیدن به یک نتیجه‌ نهایی برای هفته‌های متمادی در جریان بوده است. در حال حاضر وکلای طرفین در حال تنظیم قرارداد فی مابین هستند.

براساس بخشی از توافق، موسسه‌ سرمایه‌گذاری بنچمارک موافقت کرده است تا دادخواست خود بر علیه تراویس کالانیک، مدیرعامل پیشین اوبر و موسس این کمپانی را به حالت تعلیق درآورد.

سرمایه‌گذاری سافت‌بانک در اوبر می‌تواند مزایای بسیاری برای این کمپانی آمریکایی داشته باشد، چرا که شماری از رقبای اوبر در کشور‌های جنوب و شرق آسیا جزو استارتاپ‌هایی هستند که سافت‌بانک روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. برای مثال می‌توان به کشور ژاپن و هند اشاره کرد که در آن‌ها دو سرویس گرب و اولا فعالیت می‌کنند. به طور حتم همکاری با سافت‌بانک می‌تواند منجر به حل بخش زیادی از مشکلاتی شود که در ماه‌های گذشته باعث ایجاد بحران در اوبر شده است.

هیئت مدیره‌ اوبر همچنین به اعمال تغییرات در هیئت مدیره‌ این کمپانی نیز اشاره کرده است، بطوریکه براساس قوانین جدید این کمپانی در نظر دارد تا اعضای هیئت مدیره را به ۱۷ نفر افزایش داده و همچنین نفوذ کالانیک را از طریق تغییر قدرت رای برای دسته‌های مختلف سهام کاهش دهند.

انتظار می‌رود رقم اولیه‌ سهام برای سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری اوبر براساس ارزش‌گذاری کنونی این کمپانی باشد که نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. البته انتظار می‌رود ارزش سهام این کمپانی برای سرمایه‌گذاری ثانویه پایین‌تر از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری باشد.

در صورتی که کالانیک تصمیم به فروش بخشی از سهام خود بگیرد، در این صورت او تبدیل به یکی از متمول‌ترین افرادی خواهد شد که از طریق فروش سهامش به سافت‌بانک پول زیادی به جیب می‌زند.

(همچنین بخوانید: مدیریت اوبر در دستان کاردان یک ایرانی)

برچسب‌ها: استارت‌آپاوبرسرمایه‌گذاریuberstartupحمل‌ونقلسافت‌بانکsoft bank
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.