تظاهر به اعتمادبه‌نفس؛ راهی به‌سوی موفقیت یا دره‌ای به‌سوی شکست؟
پیامدهای اعتمادبه‌نفس کاذب؛ ۸

تظاهر به اعتمادبه‌نفس؛ راهی به‌سوی موفقیت یا دره‌ای به‌سوی شکست؟

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ - ۱۳:۰۰ | ۳ دقیقه

داشتن اعتمادبه‌نفس، از الزامات هر فرد است و در محیط کار این مسئله مهم‌تر و حساس‌تر می‌شود. اما آیا تظاهر به اعتمادبه‌نفس نقش مثبتی در این میان خواهد داشت یا باعث شکست شما خواهد شد؟

نوپانا: قدم اول برای با اعتماد‌به‌نفس شدن، تلاش برای با اعتماد‌به‌نفس رفتار کردن است. یعنی حتی اگر شده ادای افراد با اعتماد‌به‌نفس را دربیاورید و کم‌کم در محیط واقعی آن را تمرین کرده و آن حس را تجربه کنید.

به گزارش نوپانا، نمود بیرونی یا درواقع نمایش هر فعالیت، در تبدیل شدن آن به یک ویژگی رفتاری درونی نقش مهمی دارد. پس تظاهر کنید که ضعیف نیستید و مانند یک بازیگر نقش فردی با اعتماد‌به‌نفس را بازی کنید.

روانشناسان به نامزدهای انتخاباتی می‌گویند طوری رفتار کنید که انگار برنده انتخابات شده‌اید. این مدل به فرد یاد می‌دهد که چگونه پیش از برنده شدن، موفقیت را تمرین کند و شخصیت او در ذهن رای‌دهندگان به‌عنوان شخصیت برنده ثبت می‌شود.

البته هر ویژگی رفتاری را نمی‌توان بر اساس این مدل به دست آورد. به‌عنوان مثال تجربه پدر یا مادر شدن؛ تا زمانی که فرد صاحب بچه نشود، با تظاهر کردن امکان‌پذیر نیست.

در زمینه کسب‌وکار، رفتار مقتدرانه شاید باعث پیش‌برد بهتر کارها شود، اما اگر این اعتماد‌به‌نفس باعث شود مدیر شرکت ادعاهای بیشتر از توان خود داشته باشد و یا زیر بار هر مسئولیتی برود، شکستی بزرگ در انتظار آن مدیر و آن مجموعه خواهد بود.

درنتیجه برای بالا بردن اعتماد‌به‌نفس خود باید به نسبت مکانی که هستید و افرادی که اطراف شما هستند، یک برنامه مشخص داشته باشید و بدون داشتن هیچ عجله‌ای، کم‌کم این خصوصیت رفتاری را در خود رشد دهید. ترس‌های خود را بشناسید و با آن‌ها مواجه شوید. اگر این ترس‌ها کار و یا روابط شما را مختل کرده‌اند و کاری از دست شما بر نمی‌آید، آن را ساده نگیرید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

(همچنین بخوانید: از صحبت کردن و بروز افکار خود نهراسید!)

برچسب‌ها: اعتماد به نفسموفقیت روانشناسیسبک زندگی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.