حل مشکل سرمایه استارت‌آپ‌ها، با حمایت‌های اصولی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی: ۸

حل مشکل سرمایه استارت‌آپ‌ها، با حمایت‌های اصولی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

توسط المیرا بابایی | ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ - ۱۱:۰۰ | ۶ دقیقه

مهدی تقوی: «به اعتقاد کارشناسان، تقویت سرمایه‌ای و حمایت‌های اصولی و حرفه‌ای از شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیر، بهترین روش برای حل مشکل سرمایه استارت‌آپ‌هاست.»

نوپانا: مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در خصوص اهمیت استارت‌آپ‌ها به خبرنگار نوپانا گفت: «سرمایه‌گذاری تخصصی در حوزه استارت‌آپ‌ها، از مهم‌ترین نیازهای اقتصاد کشور است؛ چرا که استارت‌آپ‌ها تاکنون بسیاری از چالش‌های اساسی حوزه اقتصاد را به‌خوبی حل کرده‌اند. در همین راستا ظهور و شکل‌گیری شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصصی مانند سرمایه‌گذاران جسورانه، بهترین راه حل موجود است.»

تقوی اظهار کرد: «حجم سرمایه‌گذاری تخصصی در کشور ما در مقابل نیاز موجود بسیار کم است و متاسفانه سرمایه‌ها کمتر به‌سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصصی می‌روند؛ بنابراین باید در سوق دادن سرمایه‌های مردمی و دولتی به‌سمت آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم.»

این کارشناس اقتصادی افزود: «از دلایل اصلی که سرمایه‌های مورد نیاز به اندازه لازم به سمت وی‌سی‌ها نمی‌آیند، نبود فرهنگ سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژهای فناورانه دارای نوآوری و خلاقیت است. همچنین می‌توان به نرخ بالای سود بانکی، عدم حمایت کافی صندوق‌هایی مثل صندوق‌های بازنشستگی، بنیادهای مالی و نهادهای ملی موجود از سرمایه‌گذاران خطرپذیر استارت‌آپی اشاره کرد.»

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه بیان کرد: « آینده اقتصاد دیجیتال ایران امیدوارکننده است. اکنون استارت‌آپ‌های بسیاری در این حوزه شکل گرفته‌اند که در میان آن‌ها نمونه‌های موفقی به چشم می‌خورند؛ اما مهم‌ترین مسئله‌ای که این روزها در توسعه اقتصاد دیجیتال ایران باید جدی گرفته شود موضوع سرمایه است.»

او عنوان کرد: «بعضی از منابع مالی مانند صندوق‌های نوآوری و شکوفایی، صندوق‌های بازنشستگی، نهادهای عمومی و بنیادها از مهم‌ترین منابع مالی پیشنهادی کارشناسان برای سرمایه‌گذاری روی شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند.»

تقوی خاطرنشان کرد: « برای ایجاد استارت‌آپ‌های قدرتمند در کشور با ارزش‌های مالی بالا و توانا و در زمینه توسعه اقتصاد نوین و دیجیتال کشور، مشکلات متعددی در جذب سرمایه‌ وجود دارد؛ با وجود منافع بسیار بالای سرمایه‌های خارجی، جهت حفظ مالکیت و مدیریت داخلی نمی‌توان بیشتر از ۴۹ درصد سرمایه‌های لازم را از خارج از کشور تامین کرد؛ بنابراین نیاز به جذب سرمایه ۵۱ درصدی داخلی است و در این زمینه کمبود سرمایه‌گذاری تخصصی داخلی به‌شدت محسوس است. به اعتقاد کارشناسان، تقویت سرمایه‌ای و حمایت‌های اصولی و حرفه‌ای از شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیر، بهترین روش برای حل مشکل سرمایه استارت‌آپ‌هاست. »

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: «مسئولان بارها اعلام کرده‌اند که تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی باید به فکر ایجاد صدها استارت‌آپ در کشور و حداقل ۵ یونیکورن‌ استارت‌آپی باشیم. یونیکورن‌های استارت‌آپی، شرکت‌های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار هستند که ادغام، تملک و یا وارد بازار بورس نشده‌اند. به نظر می‌رسد در راستای این هدف و همچنین توسعه اقتصاد نوین و مدرن دیجیتال در کشور، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی در زمینه تدوین قوانین اصولی جذب سرمایه‌ خارجی، تعیین میزان سهام‌داری سرمایه‌گذار خارجی و همینطور قانون‌گذاری، شکل‌دهی و حمایت از تشکیل مناطق آزاد داده‌ها باید ورود کنند و فعالیت داشته باشند.»

(همچنین بخوانید: حمایت سرمایه‌ای از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، در اولویت است)

برچسب‌ها: سرمایه‌گذاری تخصصیاستارت‌آپ‌وی‌سی‌هاسرمایه‌گذاری تخصصیاقتصادکارآفرینیصندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره المیرا بابایی

المیرا بابایی

المیرا بابایی دانش‌آموخته کارشناسی پژوهشگری اجتماعی، کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی و رفاه اجتماعی و کارشناسی خبرنگاری است. او 13 سال سابقه خبرنگاری حرفه‌ای در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مطرح کشور را دارد. المیرا بابایی در زمینه اقتصاد و استارت‌آپ‌ها قلم می‌زند.