مدیریت زمان را در مشت خود بگیرید
اصول برنامه‌ریزی صحیح و موثر؛ ۸

مدیریت زمان را در مشت خود بگیرید

توسط نیما ذبیح‌اله‌زاده | ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ - ۱۳:۰۰ | ۳ دقیقه

مدیریت زمان سبب افزایش بازدهی شما و سازمان شما می‌شود؛ آن را جدی بگیرید و برای اجرای صحیح آن، برنامه‌ریزی کنید.

نوپانا:‌ همان‌گونه كه شبانه‌روز هيچ‌گاه كمتر و يا بيشتر از ۲۴ ساعت نخواهد شد و اين اصل را ما در زندگى خود پذيرفته‌ايم؛ بايد اين نكته را نيز بپذيريم كه اين ما هستيم كه بايد زمان خود را تنظيم كنيم. ما هرگز نمى‌توانيم اين ۲۴ ساعت را افزايش دهيم؛ اما با برنامه‌ريزى صحيح می‌توانيم بهره خود از اين زمان معين را بيشتر كنيم:

نشتی‌های زمان را پیدا کنید

همواره به دنبال نشتى‌هاى زمان باشيد و ببينيد كه زمان شما در كجاها بيشتر هدر مى‌رود و پس از يافتن اين زمان‌ها، سعى در كنترل آن و اختصاص آن به كارهاى گوناگون داشته باشيد. توجه داشته باشید که اولين گام در مديريت زمان حذف كردن اوقاتى است كه به صورت بى‌رويه هدر مى‌رود. اگر شما موفق به حذف اين زمان‌ها شديد بدانيد كه اولين گام را در اين راه برداشته‌ايد.

از طرح‌های موجود الگوبرداری کنید

همواره سعى در الگوبردارى از يك برنامه مديريت زمان داشته باشيد و در طرح الگوبردارى شده اهداف و اولويت‌هاى خود را بنويسيد و آن‌ها را مرتب كنيد؛ سپس اولويت‌هاى غيرضرورى را حذف كنيد. پس از آن، اهداف بلندمدت و ميان‌مدت خود را نيز شناسايى كنید و سعى در به انجام رساندن آن‌ها داشته باشيد. اين اهداف تعيين‌شده بايد دست‌يافتنى و در عين حال آرمانى باشند تا باعث انگیزه پیدا کردن شما براى تلاش و كوشش شود و اين نكته را فراموش نكنيد كه هيچ‌گاه سعى در كپى‌بردارى از ساير طرح‌ها نداشته باشيد.

برنامه‌ریزی

به صورت روزانه و هفتگى كارهاى خود را اولويت‌بندى كنيد تا در زمان شما صرفه‌جويى شود. برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کار‌های روزانه خود را به نحوی انجام دهید که از انجام آنها در ساعات مقرر عاجز نشوید. توجه داشته باشید که یک برنامه خوب برنامه‌ایست که انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد.

 (همچنین بخوانید: اضطراب را در مشت خود بگیرید)

برچسب‌ها: مدیریت زمانمدیریتبرنامه‌ریزیاولویت‌بندی
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده

نیما ذبیح‌اله‌زاده، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به عنوان دبیر باشگاه‌های مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب شده و تاکنون نشریات وگروه‌های دانشجویی زیادی را در این رشته سامان بخشیده است. او هم‌اکنون رهبری استارت‌آپ MacZooo mirror را به‌ عهده دارد.