عوامل موثر در افزایش رضایت شغلی بانوان
شرایط محیط کار مناسب کارمندان زن؛ ۶

عوامل موثر در افزایش رضایت شغلی بانوان

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۷/۲۵ - ۰۹:۰۰ | ۵ دقیقه

امروزه شرکت‌های زیادی بر ایجاد محیط‌ کار مناسب برای بانوان تمرکز می‌کنند و تلاش می‌کنند تا فرصت‌های برابری برای آنان فراهم کنند.

۱. انعطاف‌پذیری محیط کار

۴۰درصد زنان نمی‌توانند تعادل بین کار و زندگی را فدای کارشان کنند؛ بنابراین شرکت‌هایی که محیط و ساعات کاری انعطاف‌پذیری را در اختیار کارکنان قرار می‌دهند، از شانس بیشتری در استخدام مدیران میانی زن برخوردار هستند. یکی از شرکت‌های موفق در این زمینه «جنرال موتورز» است که امکان ارائه مرخصی و ساعات کاری منعطفی را در اختیار کارکنان زن قرار می‌دهد.

۲. مدیران خوش‌رفتار

ویژگی‌های اخلاقی مدیران برای زنان مهم‌تر از عنوان شرکت است. وجود مدیرانی که تفاوت‌های احساسی و عاطفی جنس مخالف را درک می‌کنند و وظایف متناسب با روحیه زنان را برعهده آنان می‌گذارند، در بازدهی کارکنان زن تاثیر زیادی دارد.

یکی از شرکت‌های موفق در این زمینه اپل است که فرصت‌های برابری را برای زنان فراهم می‌کند.

۳. شرکت‌هایی که برای خانواده کارکنان ارزش قائل شوند

افزایش بیش از حد مسئولیت‌های مدیران میانی زن در شرکت می‌تواند روی روابط خانوادگی آن‌ها تاثیر منفی بگذارد. توجه به نیازهای خانوادگی کارکنان، برای مثال اعطای مرخصی‌های با حقوق برای پدران و مادران می‌تواند در بهبود روحیه و در نتیجه افزایش بهره‌وری آن‌ها تاثیر زیادی داشته باشد.

امروزه شرکت‌های بسیاری در محل کار، مکانی را به نگهداری از کودکان کارکنان اختصاص داده‌اند که از این میان می توان به «Patagonia» اشاره کرد.

۴. ایجاد ارتباط بین مدیران زن

حضور همکاران زن در محیط‌های کاری می‌تواند باعث افزایش آرامش و اعتمادبه‌نفس زنان شود. استفاده از برنامه‌های ایجاد ارتباط بین کارکنان زن و کلاس‌های آموزشی با حضور مدیران خانم  می‌تواند در افزایش روحیه و تجربه آن‌ها تاثیر به‌سزایی داشته باشد. گروه «Global Women» کمپانی پپسی بین کارکنان زن این کمپانی ارتباط برقرار می‌کند و آن‌ها را به اشتراک تجارب و ایده‌ها تشویق می‌کند.

(همچنین بخوانید: شجاعت و ریسک پذیری زنان کم از مردان ندارد)

منبع

برچسب‌ها: محیط کاربانوانزنان کارمندکار گروهیمدیریت
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.