استارت‌آپ و پول
جوان‌ترین استارت‌آپ‌بازهای میلیاردر جهان ۸

استارت‌آپ و پول

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۱۴:۰۰ | ۱۱ دقیقه

با مدیرعاملان جوانی که شرکت‌های میلیاردی دارند آشنا شوید.

نوپانا به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهرانشرکت‌های نوظهوری که در سال‌های اخیر روی کار آمدند، زندگی مردم را راحت‌تر کردند. این مدیران توانستند ردپای پررنگی را در تاریخ قرن ۲۱ بگذارند. مدیران این شرکت‌های نوظهور یا در واقع مدیرعامل استارت‌آپ‌ها برای جا انداختن ایده‌های جدید تلاش مضاعفی نسبت به کارآفرین‌های گذشته کردند. ایده‌هایی که ابتدا مورد تمسخر افراد قرار می‌گرفت. ایده‌هایی که تحقق یافتن آنها دور از ذهن مردم بود. اما در حال حاضر این مدیران استارت‌آپ از موفق‌ترین افراد جهان هستند که توانستند با پشت سر گذاشتن مشکلات بسیاری به افرادی تبدیل شوند که مسیر زندگی مردم و تاریخ را تغییر دادند. بعضی از چهره‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جوان ایرانی که استارت‌آپی به راه انداخته‌اند، می‌توانند به همین میلیاردهای جهانی تبدیل شوند. البته مالک و موسس پلاگ اند پلی، یکی از همین استارت‌آپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی موفق جهان نیز برادران ایرانی عمیدی هستند که ایده‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یشان را به آن‌سوی مرزها، دور از پیچ و خم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی اداری ایران به کار و پول تبدیل کرده‌اند.  

استیو جابز چینی: لی جون با شیائومی

مرد جوانی است که در بازار آی‌تی چین توانست با گوشی هوشمند شیائومی‌اش انقلابی را ایجاد کند و در حال حاضر با استیو جابز مقایسه می‌شود. نام او لی جون است. در حال حاضر هم خودش و هم گوشی‌اش در بازار مورد توجه مردم قرار گرفته است. شاید لی جون برای خیلی از مردم آشنا نباشد، حتی شاید چینی‌ها هم اسم او را نشنیده باشند، اما نرم‌افزارهای UCWEB  و کینگ سافت را همه می‌شناسند. لی جون در گذشته تصمیم بسیار مهمی گرفته بود: نفوذ به بازار تلفن‌ همراه و تبدیل شدن به مرکزیت این بازار.

اولین نرم‌افزاری که لی جون درست کرد، نرم‌افزار رمزگذاری بود.  بعد از آن توانست نرم‌افزار آنتی ویروس چینی را توسعه دهد. اما با افزایش اطلاعات او در زمینه دنیای تکنولوژی، لی تبدیل به یک هکر شد. لی ۱۶ سال در یک شرکت به عنوان یک کارمند ساده در بخش توسعه نرم‌افزار کار ‌کرد. در سن ۳۸ سالگی تصمیم گرفت شرکتی را برای خود تاسیس کند. به گفته خودش هر روز یک رویا می‌دید و به دنبال آن رویا این شرکت را تاسیس کرد. او باور داشت که باید با افراد حرفه‌ای همکاری کند. به همین دلیل شریک خود را فردی که در گذشته در گوگل سمت بالایی داشت انتخاب کرد. در مرحله بعدی لی نیاز به سرمایه کلان داشت. او ایده‌های خود را برای یک میلیاردر هنگ‌کنگی مطرح کرد. این سرمایه‌گذار از سال ۲۰۰۰ تاکنون با لی همکاری می‌کند. در حال حاضر ارزش خالص لی ۱۳.۳ میلیارد دلار است و مدیر شرکت ۴۵ میلیارد دلاری است.

از دره شکست تا قله موفقیت: تراویس کالانیک، مدیر اوبر

مدیر سابق اوبر، تراویس کالانیک ۳۸ ساله به زیاده‌گویی و پرحرفی معروف است، اما اعتماد به نفس و تمایل شدید او به رقابت‌پذیری باعث شده یک کارآفرین موفق و درخشان شود. شرکت خودرویی او ۱۸ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده و در ۱۲۸ شهر ۴۵ کشور فعال است. قبل از اینکه استارت‌آپ کالانیک یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها شود، او در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک کارآفرین در تلاش بود تا شرکت خود را در مسیر موفقیت پیش ببرد.

او در سال ۱۹۹۸ از مدرسه بیرون آمد و به عنوان کارمند تمام‌وقت در یک شرکت مهندسی کار می‌کرد. او با همکاری یکی از دوستانش توانست شرکتی به نام اوبر را راه‌اندازی کند. اما آن‌طور که فکر می‌کردند خوب پیش نرفت. اوبر ظرف چند سال اخیر از لحاظ فرهنگ دوران سختی را پشت سر گذاشته است، به ویژه در برابر روزنامه‌نگارانی که شیوه‌های آنها را نقد کرده‌اند. حتی کار به جایی رسیده بود که به نقل از برخی گزارش‌ها، یکی از مدیران اوبر در لفافه گزارشگران را تهدید کرده بود. اما در حال حاضر این استارت‌آپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۶۵۰۰ نفر کارمند دارد و به موفقیت چشم‌گیری رسیده است. از طرف دیگر کالانیک قبلا گفته بود انتظار دارد اوبر در آینده با استفاده از خودروهای خودران به فعالیت خود ادامه دهد.

زندگی خوب یک میلیاردر جوان: ایوان اشپیگل، مدیر اسنپ چت

زندگی برای ایوان اشپیگل خوب است. پس از اینکه شرکت خود اسنپ چت را عمومی کرد، ۸۰۰ میلیارد دلار جایزه گرفت. شرکت اسنپ ارزشش ۳۳ میلیارد دلار است و ارزش خالص این مدیرعامل ۲۶ ساله ۴ میلیارد دلار است. او یکی از جوان‌ترین میلیاردر‌های جهان محسوب می‌شود و یک زندگی رویایی دارد. به طوری که در همایش خود در استنفورد گفت: «من یک جوان سفیدپوست تحصیل‌کرده پولدار هستم. من خیلی در زندگی شانس آوردم، چون زندگی عادلانه نیست.»

ایوان در پسیفیک پلسیدس، در لس‌آنجلس بزرگ شده است. والدین او زمانی که ایوان مشغول تحصیل در دبیرستان بود از یکدیگر جدا شدند. ایوان هم مانند پدرش به تحصیل در رشته طراحی محصول در استنفورد پرداخت. او در استنفورد با رجی براون و بابی مورفی، از موسسان اسنپ چت، آشنا شد. مورفی بعدها در گفت‌وگو با فوربز گفت: «ما آدم‌های باحالی نبودیم، بنابراین تلاش کردیم چیزهایی بسازیم که باحال هستند.» در سال ۲۰۱۴، استارت‌آپ اشپیگل، به او و بابی مورفی، مبلغ 5 میلیون دلار قرض داد. هدف اشپیگل برای آینده اختراع دوباره دوربین است. این ادعای بزرگی است که باید در آینده بیشتر از آن بشنویم.

از ورزش تا تکنولوژی میلیارد دلاری: برایان چسکی، مدیر ایر بی ان بی

برایان چسکی قبل از تاسیس ایر بی ان بی، چیزی از تکنولوژی نمی‌دانست. برایان ۳۴ ساله در دانشگاه طراحی لباس خوانده و در ۲۰ سالگی بیشتر تمرکز او روی ورزش بوده است. به گفته برایان ایده ایر بی ان بی موقعی که او در خانه دوستی صبحانه می‌خورد به ذهنش رسید. فعالیت این سایت ابتدا در امریکا بود و بعدها به خارج از آن رسید. نخستین شعبه آنها در خارج از امریکا در شهر بندری‌ هامبورگ آلمان بود که همواره از گردشگران و مخاطبان زیادی برخوردار است. به همین ترتیب امروز در 192 کشور دنیا و در هزاران شهر توسعه یافته است. این سایت برای به اشتراک گذاشتن فرصت‌های مربوط به اجاره محل اقامت در سراسر جهان است و این اتفاق موجب شده توریست‌ها از این طریق پول کلان برای هتل ندهند و برای مدت کوتاه اتاقی را اجاره کنند. برایان در یکی از گفت‌وگو‌های خود گفته است: «هدف اصلی ما مسافرت و توریسم است و دو چیز برایمان مهم است: در درجه اول می‌خواهیم سفرها را تا جای ممکن معنی‌‌دار کنیم؛ و دوم، قصد داریم اقتصاد مشارکتی را محبوب‌تر و تا جای ممکن به تعداد کارآفرین‌ها اضافه کنیم.»

(همچنین بخوانید: استارت آپ؛ صفرکیلومتر (قسمت اول)

برچسب‌ها: استارت‌آپمدیران جوان
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.