هفت نکته‌ای که آرزو داشتم در چهل سالگی می‌دانستم
موفقیت اتفاقی نیست ۸

هفت نکته‌ای که آرزو داشتم در چهل سالگی می‌دانستم

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ - ۱۳:۰۰ | ۱۰ دقیقه

زندگی پر از فرصت‌هایی است که بی‌آنکه متوجهشان شویم از دست می‌روند.

نوپانا به نقل از اصفهان پلاس: چهل سالگی، زمان جالبی در زندگی من بود؛ زمانی که می‌توانستم از بعضی راهنمایی‌ها استفاده کنم. با‌‌اینکه موفقیت‌هایی را پشت سر گذاشته بودم، حرفه‌‌ای بودنم را از دست دادم. بسیار تلاش کردم، حرفه‌ام را هر دوسال تغییر دادم و هنوز چیزی پیدا نکرده‌ام که به دنبال آن هستم. پسری ۹ ساله دارم و می‌دانم که چطور میان حرفه و هدف‌ها و تعهدات شخصی‌ام تعادل‌‌ایجاد کنم. تلاش زیادی کردم تا بفهمم می‌خواهم چه کسی باشم و‌‌این راه را چگونه باید طی کنم.

بیست سال بعد در آستانه ۶۰ سالگی، نظرات و بازتاب‌های اولیه من در رابطه با ساخت شغلم در چهل سالگی را در ادامه می‌خوانید:

۱– هر زمانی می‌توانید شروع کنید

راه اندازی یک شغل فقط مختص به یک زمان محدود یا خاص نیست. هر زمانی می‌توانید شروع کنید. بعضی از افراد درست زمانی که از دانشگاه بیرون می‌آیند شغل موردنظرشان را پیدا می‌کنند. ولی تعداد‌‌این افراد بسیار کم است. شما به تجربیات زیادی نیاز دارید تا بتوانید شغلی که دقیقا متناسب شماست را پیدا کنید. با دو دهه تجربه حرفه‌‌ای، دانش و مهارت‌های لازم برای ‌‌این را دارید که یک موضوع را برای بررسی عمیق تر انتخاب کنید.

۲– در هر محلی می‌توانید شروع کنید

مهم نیست که در یک شرکت از کجا شروع کردید. به محض‌‌اینکه وارد‌‌ این شرکت می‌شوید، فرصت‌های بی پایانی برای گسترش نقش خود در اختیار خواهید داشت. مثل زمان ورود به یک استخر: شما می‌توانید در قسمت کم عمق راه بروید و یا یکراست داخل قسمت با عمق زیاد شیرجه بزنید. اگر راه رفتن در قسمت کم عمق را انتخاب کنید، معمولا فرصت‌هایی برای شنا به سمت قسمت با عمق زیاد خواهید داشت. (البته اگر تمام هدف شما همین باشد) بنابراین، استخری پیدا کنید که از نظر ابعاد و ظاهر، درست برای شما ساخته شده است و در هر نقطه‌‌ای که خواستید بپرید!

۳– مقصد خود را تعیین کنید

زمانی که به استخر می‌روید، نیاز دارید که به طور فعالانه تصمیم بگیرید، مقصد خود را به وضوح روشن نمایید، خود را در آن مسیر قرار دهید و شنا کردن را آغاز کنید. اگر فقط کاری که به شما اختصاص داده شده است را انجام دهید، به خودتان و اطرافیان نشان داده‌‌اید که به پایان توانایی‌ها و آرزوهای خود رسیده‌‌اید. اگر به دنبال‌‌ایفای نقش‌های بزرگتری باشید، باید‌‌این را روشن کنید که می‌خواهید شیرجه عمیق تری بزنید و حتی جلوتر شنا کنید.

۴– به دیگران کمک کنید که به اهداف خود دست یابند

کار، نوعی ورزش تیمی‌است. تا زمانی که به سایر افراد برای دستیابی به اهدافشان کمک نکنید، به اهداف خود نیز نمی‌رسید. برای‌‌اینکه بقیه افراد به موفقیت برسند، زمان بگذارید.‌‌این موضوع به‌‌این معنی نیست که کار آنها را بجای آنها انجام دهید بلکه به‌‌این معناست که راه‌هایی برای کمک به آنها پیدا کنید. برای مثال، برای آنها منابع مرتبط را ارسال کنید، ‌‌آنها را از موانع سر راه آگاه سازید و در شرایط سخت ‌‌آنها را تشویق کنید. از تشابه مثال شنا استفاده  کنید. زمانی که شخصی در حال تقلا کردن و کمک خواستن است، ابزار نجات برای او فراهم کنید.

جا انداختن فرهنگ کمک کردن به دیگران، سازمان بسیار موفق تری برای شما خواهد ساخت. از طرفی زمانی که شما به کمک نیاز دارید، اگر قبلا فرهنگ کمک کردن را جا انداخته باشید، راحت تر حاضر می‌شوند به شما کمک کنند.

۵– الگوها را پیدا کنید

زمانی که یک شغل جدید را شروع می‌کنید، افرادی را که در‌‌این شرکت پیشرفت داشته اند رصد کنید تا بفهمید که چه کرده‌اند. در مورد‌‌اینکه ‌‌این سازمان چگونه کار می‌کند، فرضیه‌ها را رها کنید و به دنبال‌‌این باشید که بفهمید واقعا چه می‌کند. همیشه در استخرها افرادی هستند که بسیار هوشمندانه تر شنا می‌کنند. به ‌‌آنها دقت کنید و ببینید چگونه شنا می‌کنند و حتی در مورد عملکردشان از ‌‌آنها سوال بپرسید. حتی به مسیری که انتخاب می‌کنند هم توجه کنید.‌‌اینکه ‌‌آنها از چه کسی راهنمایی می‌گیرند و الگوهای ‌‌آنها چه کسانی هستند هم مهم است. برای شنای موثر، مهارت‌های واقعی نیاز است که شما می‌توانید و باید ‌‌آنهارا از دیگران فرا بگیرید.

۶– حامیان را بشناسید

فراتر از الگوهای الهام بخش، نیاز دارید افرادی که در سازمان شما مایل به حمایت از آرمان‌های شما هستند را شناسایی کنید. ‌‌این افراد ممکن است همان الگوهای مورد پنج باشند ولی همیشه‌‌این موضوع صادق نیست.‌‌این افراد از‌‌اینکه از شما در برابر دیگران تعریف کنند هیجان‌زده می‌شوند.‌‌ اینکه فرد یا افرادی را داشته باشید که از دستاوردها و پتانسیل‌های شما تعریف کنند بسیار موثرتر از زمانی است که خودتان بخواهید‌‌این کار را انجام دهید. ‌‌این افراد را پیدا کنید که مشتاق موفقیت دیگران هستند. ‌‌آنها به خوبی می‌دانند که موفقیت شما در نهایت موفقیت ‌‌آنهارا شکل خواهد داد. و اگر شما نیز بعدها در چنین جایگاهی قرار گرفتید، تحسین دیگران را فراموش نکنید.

۷– مکررا مشاهده و تفکر کنید

سر خود را از آب بیرون بیاورید تا ببینید کجا هستید و ارزیابی کنید که کجا قرار است بروید. زمینه محیط کار شما همواره با ورود همکاران جدید، ابتکارات جدید و چالش‌های جدید تغییر خواهد کرد. توجه دقیقی به چشم انداز در حال تغییر سازمان داشته باشید که مطمئنا فرصت‌های جدیدی در اختیار شما خواهد گذاشت. دری که هفته‌ هاست به نظر بسته می‌آید، شاید در هفته ‌‌آینده گشوده شود. دروازه‌‌ای که تا امروز صبح به نظر نیمه باز می‌رسید ممکن است بر صورت شما کوفته شود. با توجه دقیق به تغییرات چشم‌انداز سازمانی، آمادگی بیشتری برای مشاهده و بدست آوردن فرصت‌ها و سپس تحقق ‌‌آنها خواهید داشت.

در اصل، دلم می‌خواست‌‌این موضوع را می‌دانستم که اصلا اهمیتی ندارد که چه زمانی و چه جایی به سمت یک حرفه جدید می‌روید. هیچوقت برای راه اندازی یک فرصت جدید، تعیین اهداف الهام بخش برای خودتان و تدارک یک تیم برای رسیدن به ‌‌آنها دیر نیست. مهارت‌های شما، نوع کنترل و تیم هستند که تعیین می‌کنند شما غرق خواهید شد یا تا مقصد به شنای خود ادامه می‌دهید.

(همچنین بخوانید: به گذشته فکر نکنید، از آینده نترسید)

برچسب‌ها: موفقیت سبک زندگیهدف
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.