روحیه کارآفرینی، روحیه‌ای بانشاط است
زنگ تفریح کارآفرینی؛ ۸

روحیه کارآفرینی، روحیه‌ای بانشاط است

توسط محمد حاجی‌علی همدانی | ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۴:۰۵ | ۶ دقیقه

مهم‌ترین نیاز استارت‌آپ‌ها فارغ از همه مسائل مرتبط با کسب‌وکار، داشتن روحیه بالا و شادابی است.

نوپانا: موضوع مشترکی که همه کارآفرینان به آن اعتقاد دارند این است که موفقیت بدون زحمت به‌دست نمی‌آید. در این مسیر گاهی مجبور به ترک عادت‌هایی می‌شوید که هیچ‌وقت فکرش را هم نمی‌کردید که روزی آنها را کنار بگذارید یا مجبور به انجام کارهایی می‌شوید که هیچ‌وقت فکر نمی‌کردید روزی آنها را انجام دهید. زندگی کارآفرینان، متفاوت از زندگی‌ دیگر افراد است. این‌ همان نقطه قوت کارآفرینان است که آنها را از بقیه افراد جامعه جدا می‌کند و با اتفاقات جالب روبه‌رو می‌کند؛ چرا که هر کارآفرینی علاوه بر داشتن ذهن خلاق و پشتکار برای انجام کارها، باید همه‌فن‌حریف نیز باشد.

در دنیای امروز شاهد پیشرفت و توسعه نامحدود استارت‌آپ‌ها در سراسر جهان و شنیدن خبرهای جنجالی از اتفاقات مرتبط با آنها هستیم. زندگی شیرین استارت‌آپی در کنار تمام سختی‌های روزمره، فراز و نشیب‌های کاری، اتفاقات غافلگیرکننده و هزاران چالش دشوار، لحظات شادی هم دارد که خستگی را از تن بیرون می‌کنند.

شاید به جرات بتوان گفت که مهم‌ترین نیاز استارت‌آپ‌ها فارغ از همه مسائل مرتبط با کسب‌وکار، روحیه بالا و شادابی است. در این مطلب قصد داریم به چند نقل قول و ماجرای طنز که برگرفته از تجربیات کارآفرینان موفق هستند، نگاهی بیاندازیم:

۱. قبل از کلاس گذاشتن شرایط را بسنجید!

یک کارآفرین جوان که کسب‌وکار خود را به تازگی راه‌اندازی کرده بود، یک دفتر کار شیک اجاره و تمام وسایل مورد نیاز آن را خریداری کرد. پس از آماده شدن دفتر، روزی پشت میز نشسته بود و به کار مشغول بود؛ ناگهان متوجه شد که فردی به سمت دفتر کار او می‌آید. او بلافاصله گوشی تلفن روی میز خود را برداشت و شروع به صحبت‌کردن کرد و درباره انعقاد یک قرارداد بزرگ، با هیجان به بحث پرداخت. بعد از آنکه پشت تلفن ظاهرا به توافق رسید، گوشی تلفن را گذاشت و با تمأنینه و چهره‌ای پیروزمندانه رو به آن فرد کرد و گفت: «می‌توانم کمکتان کنم؟» آن فرد هم با خونسردی پاسخ داد: «اگر اجازه بفرمایید برای راه‌اندازی خط تلفنتان آمده‌ام.»

۲. حرف رئیس سابقم مرا کارآفرین کرد

در مصاحبه‌ای با یک کارآفرین از او پرسیدند: «چه اتفاقی باعث شد تا شما کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید؟»
او گفت: «حرف رئیس سابقم موجب این اتفاق شد.»
شخص مصاحبه‌کننده سپس گفت: «واقعا؟؟ آن حرف چه بود؟»
کارآفرین پاسخ داد: «به من گفت که اخراجی!»

۳. کارآفرینی دردسر دارد

ناتالی کلیفورد بارنی (Natalie Clifford Barney – رمان‌نویس و شاعر آمریکایی) می‌گوید: « کارآفرینی آخرین پناهگاه برای ساختن دردسر‌های بزرگ فردی است.»

۴. نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود

ویدال ساسون (Vidal Sassoon – تاجر آمریکایی) می‌گوید: «تنها جایی که موفقیت (success) قبل از انجام کار و تلاش (work) آمده است، در لغت‌نامه‌های انگلیسی است و تنها دلیل آن هم ترتیب حروف لغت‌نامه‌ها است.»

۵. هرکس برای دیگران کار نمی‌کند کارآفرین نیست!

تد ترنر (Ted Turner – تاجر آمریکایی) می‌گوید: «پسر من الان یک کارآفرین است. این جمله را فقط زمانی درباره کسی می‌گویید که شغلی ندارد.»

۶. عشق بهتر است یا پول؟

جکی میسون (Jackie Mason) می‌گوید: «پول، مهم‌ترین مسئله جهان امروزی نیست بلکه مهم‌ترین مسئله عشق است. من عاشق پولم.»

(همچنین بخوانید: ورزش کردن، از شما کارآفرین بهتری می‌سازد)

منبع

برچسب‌ها: سبک زندگیlife styleکسب‌وکارجهانکارآفریناستارت‌آپکارآفرینیstartupentrepreneurship
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره محمد حاجی‌علی همدانی

محمد حاجی‌علی همدانی

محمد حاجی‌علی همدانی، دانش‌آموخته مهندسی پزشکی است. او از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان مدیر پژوهشی باشگاه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد تهران‌جنوب برگزیده شده و با فعالیت‌های تخصصی در زمینه مهندسی پزشکی و پردازش تصویر، هم‌اکنون مدیریت بخش فنی استارت‌آپ Maczooo mirror را برعهده دارد.