خودروی خودران با قابلیت تغییر در بدنه و قطعات
سازگاری اتومبیل با شرایط خریداران ۶

خودروی خودران با قابلیت تغییر در بدنه و قطعات

توسط تحریریه نوپانا | ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ - ۱۳:۰۰ | ۵ دقیقه

استارت‌آپ OSVehicle در حال کار روی یک مدل خودروی خودران است که قابلیت تغییر در ظاهر و قطعات دارد.

نوپانا به نقل از زومیت: کمپانی OSVehicle در حال کار روی یک مدل مفهومی خودروی خودران الکتریکی است که با ساختار لگو مانند خود، قابلیت تغییر ظاهر و البته قطعات به‌کار رفته را در اختیار خریدار قرار می‌دهد.

ساختار تغییرپذیر این خودرو اجازه می‌دهد بدنه و تجهیزات به کار گرفته‌شده در خودرو، متناسب با نیازهای مشتری تغییر کند. به گفته OSVehicle، بسیاری از این مشتریان، استارآپ‌هایی خواهند بود که نیازمند خودرویی هستند تا سیستم خودران اختصاصی خود را  به کمک آن، مورد آزمایش قرار دهند.

در این طرح مفهومی، بدنه خودرو به ۵ قسمت اصلی تقسیم شده است: جلو، عقب، سقف و دو درب در هر سمت که هریک از این درب‌ها دارای ساختار و قالب متفاوتی است. به اعتقاد OSVehicle، این طبقه‌بندی، روند تولید را بسیار آسان و هزینه‌های آن را کاهش خواهد داد. از سوی دیگر، این ابتکار موجب می‌شود در شرایط مورد نیاز، مانند تعمیرات یا اعمال تغییرات لازم متناسب با نیاز مشتری، امکان تعویض آسان قطعات سنگین و حجیم خودرو فراهم باشد.

موتور الکتریکی و باتری‌های تأمین‌کننده نیروی آن به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به‌آسانی و در کمترین زمان ممکن تعویض شوند و متناسب با پیشرفت تکنولوژی قطعات به‌روزتری روی خودرو نصب شود. ساختار داخلی خودرو نیز دارای چنین قابلیتی است. امکان تغییر طراحی داخلی خودرو به سبک سنتی همراه با دکمه‌های کنترلی دستی یا طراحی کاملا هوشمند، اتوماتیک، بدون هیچ سیستم کنترل دستی و کاملا مبتنی بر سیستم خودران، در این خودرو وجود دارد.

OSVehicle

بازار هدف کمپانی OSVehicle، کارآفرینانی است که به دنبال راه‌اندازی استارت‌آپ و شرکتی جدید جهت طراحی و توسعه سیستم خودران خودروها هستند اما منابع کافی جهت ساخت و توسعه خودروی خود را ندارند. آن‌ها اعتقاد دارند قابلیت تغییرپذیری خودرو در آینده‌ای نه‌چندان دور به گزینه‌ای جذاب بدل خواهد شد؛ چرا که طراحی این خودرو کاملا با هدف رانندگی خودران و بدون دخالت راننده انجام شده است و تغییرپذیر بودن ساختار خودرو به کاربر این امکان را خواهد تا در شرایط متفاوت و متناسب با نیاز خود، تغییرات لازم را در خودرو اعمال کند.

(همچنین بخوانید: پیش به‌سوی فتح خیابان‌های مدرن)

طرح پیشنهادی فعلا تنها یک ایده است. کمپانی OSVehicle، هیچ زمانی را جهت ساخت و رونمایی از این خودروی آينده‌نگر اعلام نکرده است. همانند تمام استارت‌آپ‌های مرتبط با خودرو، تجربه‌ کم و سرمایه‌ اندک، بزرگ‌ترین موانع پیش روی این کمپانی هستند که در تلاش‌اند بر آن‌ها غلبه کنند. همچنین اطلاعاتی از موارد مهمی مانند ایمنی خودرو در دست نیست و تست تصادف خودرو می‌تواند شرایط ساخت این محصول را بیش از پیش به چالش بکشد.

اما به هر حال، همین ایده می‌تواند منجر به بحث‌های فراوانی در صنعت خودروسازی شود. بسیاری از کمپانی‌های خارج از این صنعت، در حال کار روی تکنولوژی سیستم‌های خودران هستند؛ اما خودرویی واقعی جهت آزمایش سیستم‌های توسعه داده‌شده خود در اختیار ندارند. یک پلتفرم خودروی متن باز می‌تواند به آن‌ها این شانس را بدهد تا بدون وابستگی به خودروسازان جهانی، سیستم‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

(همچنین بخوانید: تاکسی‌های قایقی که روی آب پرواز می‌کنند)

برچسب‌ها: استارت‌آپ‌خودروهای الکتریکیماشین‌های آیندهAutonomous CarsنوآوریتکنولوژیOSVehicle
به اشتراک بگذارید: تلگرام توییتر لینکدین لینک کوتاه:

درباره تحریریه نوپانا

نوپانا وب‌سایتی برای بررسی و تحلیل آخرین رویدادهای زیست‌بوم کسب‌و‌کارهای نوپا و کارآفرینی است. این وب‌سایت با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، حمایت از زیست‌بوم استارت‌آپی و افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه‌های مربوطه فعالیت می‌کند.